29. 12. 2004 | Lucie Vítková

Sparta porazila Kanadu a je ve finále

3., středa 29. 12. 2004
Kanada - Sparta TCA - SPA
Kanada: Auld - Boileau, Pollock, Astley, Heward, Belanger, Kelly, Laperriere - Domenichelli, Toms, Trudel - Roest, R. Robitaille, Alston - Gardner, Shantz, Sarault - C. McTavish, Landry, Pittis - Baines.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Richter, L. Procházka, Schnábel, Dobroň, Řezníček, Majeský - Kratěna, D. Výborný, Hlaváč - Ton, Marek, Chabada - Netík, Broš, Kašpařík - Wichser, Kotrla, P. Bärtschi.
Branky a nahrávky: 7. Výborný (Kratěna), 10. Hlaváč (Kratěna), 40. Chabada (Marek, Ton), 60. Broš - 44. Roest (Alston, Boileau), 56. Domenichelli (Toms). Rozhodčí: McCreary (Kan.) - Küng, Popovic (oba Švýc.). Vyloučení: 7:7, navíc Chabada - Astley, R. Robitaille (všichni 10 min.). Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváků: 7071.
Hokejisté Sparty prolomili prokletí Spengler Cupu a po třech vítězstvích si zajistili finále prestižního turnaje v Davosu! Kámen k úspěchu položili Pražané již v první třetině, kdy utekli zámořskému celku na dvougólový rozdíl. Konečné skóre zní 4:2. FINÁLE ODVYSÍLÁ ZNOVU ČT2 V PÁTEK OD 12:00. SOUPEŘEM SE STANE BUĎ TÝM KANADY NEBO DOMÁCÍ DAVOS.

Komentář

Tým Kanady začal utkání o trochu lépe a na Spartu vyrukoval ve svižném a důrazném tempu. Ovšem poté hráči s javorovým listem na prsou začali hrát nečistě a to se jim vymstilo. Dvojnásobnou přesilovku Sparta ještě nevyužila, ale v následné početní výhodě čtyř proti pěti se již radovala. Na začátku 7. minuty po nahrávce Kratěny, se kotouče zmocnil Výborný , obkroužil gólmana Aulda a pod jeho tělem vsítil vedoucí branku. Pražany vedoucí branka značně nabudila, v další příležitost si vytvořil Wichser. V 10. minutě se skóre měnilo podruhé. Kratěnovu ránu zpoza hráče Auld pouze vyrazil na hůl Hlaváče, který bez problémů zasunul kotouč do protipohybu gólmana. Poté přišly chvíle také gólmana Pöpperleho, jenž v oslabení zlikvidoval únik Shanze. Sparta působila po většinu zápasu kompaktnějším dojmem z čehož plynuly další příležitosti. Postupně se na prosadil Netík, Broš ani dvojice Wichser s Bärtschim. V rozhodující okamžik překombinovali Výborný s Kratěnou. Kanada hrála velice ostře, Sparta ovšem zdatně odolávala. Když svůj únik po křídle nezakončil ani McTavisch šlo se po první třetině do kabin za dvougólového vedení Sparty.

Druhou část načala Sparta oslabením. Tlak Kanady sílil. V nadějné pozici se neprosadil Trudel. Hráči Kanady ovládli hru, sparťané najednou neměli na nic čas a častokrát putovali na trestnou lavici. Z mnoha přesilových her nezužitkoval nic Toms, agilní Shanz ani Alston. Načež se ozvali znovu Holešovičtí. Kotrla dobře zakombinoval s Bärtschim, ale přečíslení dvou na jednoho chytil Auld. Chabadova dělovka se zastavila pouze na betonech soupeřova gólmana. Shanze v šanci zbrzdila píšťalka rozhodčího, Toms hledal před brankou Shanze, Pöpperle se však stačil dobře přemístit. Výborný sám ujížděl na Aulda v oslabení, ten jeho kličku prokoukl. Příhru Kratěny zužitkoval Hlaváč pouze v tyč. V závěru třetiny se musel znovu ohánět mladý gólman Sparty. Nejprve Belangerovu střelu tečoval Alston, poté Pöpperle likvidoval závar před brankou. Když už se zdálo, že třetina skončí bez branek využili sparťané druhou přesilovou hru. Osm vteřin před druhou sirénou předvedl nádhernou kombinaci útok Ton, Marek a Chabada. Posledně jmenovaný o tyčku zavěsil do zcela prázdné branky.

Poslední dějství odstartoval švih lapačky Pöpperleho proti střele Robitailla. Následně odjel na trestnou lavici Schnábel a Kanada v přesilové hře poprvé skórovala. Nadvakrát dotlačil touš za nešťastného Pöpperleho útočník Roest. Sparta pak hrozila Kratěnou a Hlaváčem, zahanbit se nenechala ani druhá formace vedená Markem. V polovině poslední části všem příznivcům hokeje zatrnulo. Po šanci Wichsera s Bärtschim jeden z kanadských beků uštědřil Kotrlovi nešetrný zákrok do hlavy. Dravý forvard zůstal v bezvědomí ležet na ledové ploše a poté s pomocí lékařů odjel s otřesem mozku do kabiny, turnaj pro Kotrlu skončil. Zákrok se obešel bez vyloučení a Pöpperle musel ničit další pokus Alsona. Wichserovu střelu od modré Auld raději ztlumil a přikryl. V brankovišti Sparty se hrálo velice ostře až na hranici nedovolených zákroků, z čehož Kanaďané vytěžili druhou branku. V přesilové hře zdramatizoval zápas Domenichelli, který byl na konci kombinace přesilovkového komanda Kanady a zakončoval do prázdné branky, když jej nedokázal uhlídat Majeský. V závěru se konal očekávaný tlak Kanady, který byl zmocněn ještě vyloučením Tona. Domácí hokejisté se pokoušeli vyrovnat se šesti hráči v poli. To jim ale nevyšlo. Poté, co si rozhodčí nevšiml posunuté klece Pöpperleho uzmul kotouč Broš a s přehledem ho dopravil do odkryté klece. Sparta zvítězila a zajistila si tak finále, které je na programu v pátek od 12:00.

×
Dnes v 17:00 | Muži
HC Kometa Brno
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Tentokrát jedeme ven, čeká nás Brno

Krejčík: Za podporu musíme lidem poděkovat

​Sparťané opět ve velkém darovali svou krev!

​Milan Jurčina končí svou bohatou kariéru