Souboj s mládím Kladna rozhodla poslední třetina

47., pátek 3. 2. 2006
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Orct - V. Čech, Evan, Zeman, Hořava, Pavlas, D. Růžička - Michael Frolík, Zajíc, Martin Procházka - Hluchý, Kuchler, Tlustý - Martin Frolík, Kazatel, Besser (41. Látal)
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Tabaček (45. Stehlík) - Štrba, Marek, Chabada - O. Kratěna, J. Hlinka, J. Straka - Špaňhel, Langhammer, Netík
Branky a nahrávky: 18. Kuchler (Tlustý) - 18. Marek (Štrba, Netík), 49. Kratěna (Ptáček), 59. Straka (Hlinka, Pilař). Rozhodčí: Turčan - Český, Bláha. Vyloučení: 12:13. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 2261. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
Souboj kladenského dravého mládí se sparťanskou zkušeností zůstával dlouho vyrovnaný. Na úvodní Markovu branku domácí dokázali reagovat v šestnácti vteřinách, následovala bezbranková druhá třetina. Remízu odmítl až v polovině závěrečné části Kratěna, výsledek vyšperkoval Josef Straka.

Středočeské derby začalo bitvou o puk, při které se oba týmy příliš nedostávali do šancí. K prvnímu vážnějšímu ohrožení brankáře se dostal ve třetí minutě Kazatel, který před Břízou tečoval puk jen do jeho betonů. V dalších minutách následovala série několika vyloučení. Při přesilovce Kladna, si zprava nabruslil Zeman, ale s jeho pokusem, stejně jako s jeho další střelou od modré čáry, si sparťanský brankář poradil. Krátce po polovině první třetiny střílel ve sparťanské přesilovce zblízka Chabada, Orct byl pozorný. V patnácté minutě dorážel kladenský Tlustý a Bříza zachránil skokem. Skóre se měnilo poprvé v čase 17:02. Sparta se řítila ve dvojici na jediného beka domácích, Štrba nahrál Markovi, a ten střelou ke vzdálenější tyči dostal Spartu do vedení. Domácím pomohla minela obránce Karla Pilaře, který před brankou přenechal puk dvojici osamocených kladenských hráčů a Kuchler bez problémů vyrovnal. O chvíli později se ještě do šance dostal Kratěna, ale Orct na jeho střelu dobře viděl.

I druhá třetina byla rozkouskována četnými vyloučeními, ale začala aktivněji než ta první. Netík v dobré šanci objížděl kladenskou branku, ale jeho střela mířila jen do lapačky brankáře Orcta. Na druhé straně se snažil Břízu překonat Procházka, ale Ptáček celou situaci za cenu vyloučení zachránil. V devětadvacáté minutě tečoval puk agilní Tlustý, Bříza si však s jeho pokusem poradil. V jedné z dalších přesilovek dvakrát nebezpečně od modré čáry pálil Vykoukal, jednou však netrefil a podruhé zasáhl Orctvův beton. Ve čtyřiatřicáté minutě se do samostatného nájezdu dostal Chabada, Čech ho podrazil a rozhodčí Turčan nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se rozjel Marek, ale s jeho střelou z mezikruží si kladenský gólman poradil. Při kladenské přesilovce střílel ze střední vzdálenosti Michael Frolík, ale ani on neměl přesnou mušku. Do dalšího nájezdu se dostal Toman, který naskočil z trestné lavice, drobný obránce Sparty však ani netrefil branku.

V úvodu třetího dějství hrála Sparta v oslabení, z boku se snažil Břízu prostřelit Martin Frolík, ale neuspěl. Na opačné straně při přesilovce od modré čáry ostřeloval Tabaček, Orct však viděl dobře. V osmačtyřicáté minutě vytvořil Netík závar před kladenskou brankou, a do následující potyčky se přidali za Spartu Toman a Špaňhel. Rozhodčí poslal na trestnou lavici dva sparťanské hráče a jednoho kladenského. V oslabení však ujel Ondřej Kratěna a jeho rychlé ruce nedaly Orctovi šanci. O několik minut později, při přesilovce Sparty, vystřelil Ptáček, ale série dorážek změnu skóre nepřinesla. V šestapadesáté minutě vystřelil bombu od modré Zeman, ale Bříza zachránil. O dvě minuty později hrozil aktivní mladík Michael Frolík, jeho střelu zblízka Petr Bříza vyrazil, a poradil si i s následujícími dorážkami. V sílícím kladenském tlaku ujela dvojice Jaroslav Hlinka, Josef Straka a druhý jmenovaný blafákem přelstil Orcta potřetí. Sparta vedla v čase 58:16 o dvě branky a zbytek zápasu se už jen dohrával z povinnosti.

Zdeněk Müller (Kladno): Musím s radostí konstatovat, že naši mladíci si proti favorizované Spartě počínali výtečně. Škoda, že jsme soupeři pomohli dvěma velkými chybami ve středním pásmu, ale jinak musím ještě jednou před výkonem našich hráčů smeknout klobouk.

Marian Jelínek (Sparta): Byl to pro nás velmi těžký zápas. Samozřejmě, že jsme věděli, že domácím bude chybět celá řada hráčů, ale na druhé straně v Kladně byla vždy vynikající mládež, což kladenští junioři v utkání bezezbytku potvrdili. Naši svěřenci museli dřít celých 60 minut, abychom získali velice důležité vítězství. Musím otevřeně přiznat, že jsme na začátku třetí třetiny za nerozhodného stavu, kdy jsme se dostali pod tlak soupeře, měli obavy o výsledek.