ČF4, neděle 19. 3. 2006
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Pilař, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Stehlík - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, J. Hlinka, Chabada - Sivek, J. Straka, Netík - Špaňhel, Kašpařík, Langhammer.
Zlín: Murín (16. Altrichter) - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Galvas, Nosek, Zubíček - Melenovský, Leška, Gardoň - Okál, Král, Rachůnek - Kristek, Benda, Mokrejš - Barinka, M. Čech, Záhorovský.
Branky a nahrávky: 16. Pilař (J. Straka, Chabada), 35. Ptáček (Chabada, J. Straka), 44. Chabada (O. Kratěna) - 1. Leška (Melenovský, Hamrlík), 6. Gardoň (Melenovský, Nosek). Rozhodčí: Šindler, Turčan - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 10.200. Třetiny: 1:2, 1:0, 1:0. Stav série: 2:2.
Sparťané dokázali srovnat krok a vítězstvím vrátili sérii do Zlína za stavu 2:2! I čtvrté utkání přineslo napínavou podívanou do posledních sekund, výbornou kulisu zápasu vytvářelo více než 10 tisíc diváků v ochozech T-Mobile Arény. Sparta soustředěným výkonem obrátila vývoj utkání z 0:2 na 3:2 a získala v sérii psychickou výhodu.

Pokud se Spartě ve čtvrtém utkání série dá něco vytknout, je to právě začátek zápasu. Již v první minutě nechali domácí zadáci příliš mnoho prostoru zahajovací pětce Hamé, čehož využil v úvodní branku Leška. Časomíra odkrájela pouhých devatenáct vteřin. Zlínu trefa nalila do džbánku více elánu, a když Štrba neuspěl sám před ležícím Murínem, přišel trest opět na druhé straně. V 6. minutě unikl Stehlíkovi Melenovský, ze svého brejku trefil pouze tyč a po chvilkovém závaru v brankovišti opět z dorážky uspěl Gardoň. Dvoubrankové vedení stačilo Zlínským, aby se zatáhli do defenzívy a v poklidu čekali na další chyby Pražanů. V tu chvíli se prvně v nadechli domácí. Markovy háčky, ani přečíslení Sivka s Chabadou ještě k brance nevedly, gólová byla až 16. minuta. Po přesilovce se dvěmi kličkami zbavil hráčů obránce Pilař a před Murínem dotlačil puk pod jeho tělem do sítě. S obdrženou brankou přišlo rovněž zranění Murína, kterého zalehli bránící hokejisté. Vystřídal jej musel Altrichter. Toho po chvilce vyzkoušel Kratěna, kličku do forhendu nedokončil ideálně Štrba. Vyrovnání viselo na vlásku také v přečísleních, ale ani z jedné rány náhradník Hamé nekapituloval.

Opatrně na obou stranách začlo prostřední dějství. Nečekaně mnoho prostoru dostal u tyče jen Barinka, ale ani tři střely mu na úspěch nestačily. Na druhé straně se po dlouhé době utrhli domácí až Netíkem, jenže Sivek před zcela odkrytou hostující svatyní svou stoprocentní šanci prováhal. Spartě se náramně dařila především hra v oslabení, když Zlínským nedovolila téměř nic. Naopak ve čtyřech si ještě zaútočila, Hlinka vystihl přihrávku Vosátka, tváří v tvář Altrichterovi namířil puk do břevna. Hamé se na dostřel branky dostávalo jen sporadicky, problémy domácím dělalo především svým důrazem v blízkosti Břízy. Ve 35. minutě při hře čtyř proti čtyřem přetavila Sparta svou převahu ve vyrovnávací úder. Po vyhraném vhazování si na modré čáře zkrotil neposedný touš Ptáček a ranou jej poslal přesně k tyči. Ani vyrovnaný stav nedonutil Bokrošovi svěřence otevřít hru a zkusit zaútočit, hra na vyčkávanou ze zabezpečené obrany pokračovala.

V úvodu poslední dvacetiminutovky se v krátkém sledu zkoušeli prosadit Štrba s Tonem, pozorný Aletrichter proti střelám v obou případech vytasil svůj pravý chránič. Ve 44. minutě Kratěna zavezl puk do třetiny, zpoza beka vypálil švihem a pohotový Chabada sklepl puk do sítě. Dramatická podívaná pokračovala až do konce. Přestože domácí byli nadále aktivnější, mnohokrát postrádali více klidu v koncovce. Naopak Zlínští šli dopředu jen ve chvíli, když se jim otevřel byť jen malý prostor k úniku. Vynikající Bříza ale nenápadné střely hostí tlumil s ledovým klidem. V samém závěru se umně prokličkoval před branku Marek, namísto střely ke vzdálenější tyči ale přepadl přes brankáře. V přesilové hře zase pokusy Pražanů postrádaly razanci, také Sparta začala s přibývajícím časem více bránit. Necelou minutu před sirénou si hosté vyžádali oddechový čas, Altrichter odklouzal na střídačku, ale jeho spoluhráči ani v přesila na domácí nic nevymysleli. Hlinka ještě střílel z křídla do opuštěné klece, ale branka padla až po základní hrací době. Více než deset tisíc diváků vyprovodilo své hokejisty potleskem ve stoje, pro Spartu série pokračuje v úterý ve Zlíně.

František Výborný (Sparta): Je těžké doma vyhrát dvě utkání, když prohráváte 0:2 na zápasy. Do zápasu jsme vstoupili pasivně a Zlínu gólem v 19. vteřině narostlo sebevědomí. Na nás to trošku sedělo, ale každou třetinu jsme se zlepšovali, byli jsme aktivnější a štěstí, které jsme neměli ve Zlíně, se k nám přiklonilo dneska. Jsem rád, že se série ještě vrátí do Prahy.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): Bylo to výborné utkání. Byli jsme dneska dopředu aktivní, snažili jsme se zaskočit Spartu vzadu a z toho zákonitě vyplývá, že se Spartě nabídlo více prostoru v naší obraně. Pro diváky to bylo zajímavé. Už od té doby, kdy jsme dostali Spartu, jsme věděli, že to bude těžká série. Pořád máme výhodu jednoho zápasu doma. Začíná se od nuly a já jsem optimista. U Murína uvidíme, co mu přesně je, ale věřím, že bude v úterý chytat. Altrichter je ale rovnocenná náhrada.