SPA - ZLN 5:2 - Hlinka vystřelil semifinále

ČF5, středa 23. 3. 2016
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Pöpperle – Eminger, Polášek, Čajkovský, Barinka, Piskáček, Hrbas, Kalina, Švrček – Dragoun, Hlinka (C), Přibyl – Sabolič, Hamilton, Netík (A) – Kumstát (A), Pech, Forman – Černoch, Cingel, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Zlín: Kašík – Marušák (C), Kotvan, Řezníček, Žižka (A), Horák, Urbanec – Bukarts, Holík, Říčka – Ondráček, Vlach, Kubiš (A) – Čachotský, Šťasný, Maruna – Okál, Fořt, Čech. Trenér: Rostislav Vlach.
Branky a nahrávky: 10. Hlinka (Přibyl), 12. Hlinka (Eminger), 29. Polášek (Kumstá, Pech), 41. Hlinka (Přibyl, Dragoun), 59. Pech (Kumstát) – 28. Čachotský (TS), 58. Říčka. Rozhodčí: Polák, Šindler – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 10 349. Střely na branku: 31:22. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2. Nejlepší hráči utkání:Hlinka - Urbanec.
Sparta využila svůj první mečbol v sérii se Zlínem a postupuje do semifinále po výhře 5:2. Hattrickem se na vítězství podílel kapitán domácích Jaroslav Hlinka. Branku zaznamenal také Adam Polášek a do prázdné klece upravoval skóre na konečných 5:2 Lukáš Pech. Zlínu tak sezóna končí, ale sparťané se mohou těšit na semifinálové bitvy.

Páté čtvrtfinálové utkání mezi Spartou a Zlínem začalo nečekaně pěkně zostra. Domácí tým na ledě od prvních minut jasně dominoval, ševce svíral v jejich obranném pásmu a urputně ostřeloval Kašíkovu branku. V desáté minutě zužitkovali svěřenci trenéra Jandače svůj dlouhodobý nátlak na soupeře. Přibyl našel v mezikruží Jaroslava Hlinku, který přesně trefil růžek zlínské svatyně.

Neuběhly ani dvě minuty od prvního gólu a Pražané rázem zvýšili na 2:0. Jaroslav Hlinka si zřejmě oblíbil horní roh Kašíkovy branky, protože právě on i napodruhé překonal žlutomodrého gólmana stejným způsobem. Hosté se dostávali do šancí jen velmi po skrovnu, nebezpečný pokus Fořta ovšem skončil tyčkou, a sparťané si tak mohli oddychnout.

Po první přestávce se síly na ledové ploše opticky srovnaly. Po osmi minutách hry si Čachotský vynutil faul, když mohl ujíždět sám na branku. Proto bylo po Poláškově sekání nařízeno trestné střílení, které právě Tomáš Čachotský využil ve prospěch Zlína bekhendovým blafákem pod víko Pöpperleho svatyně.

Berani se dlouho neradovali, Sparta vzápětí odskočila protivníkovi znovu o dvě branky. Svůj nešťastný faul odčinil Adam Polášek, když uplatnil důraz v brankovišti a dotlačil kotouč za brankovou čáru mezi betony hostujícího brankáře. V téže dvacetiminutovce se do sebe ještě v rohu pustili Eminger s Kubišem a strkanici doplnili také Okál se Švrčkem, všichni čtyři si následně odpykali trest za hrubost.

Hned v první minutě poslední části dovršil svůj hattrick Jaroslav Hlinka, který sice napoprvé promáchl, ale Přibylova střela se následně otřela o brusle sparťanského kapitána a proletěla až do branky. Zlín také ještě několikrát ohrozil Pöpperleho, například když Kotvan orazítkoval z levého křídla tyčku.

Hra se už ke konci utkání pouze přelévala ze strany na stranu. Domácí neměli důvod se nikam hnát. Tři minuty před závěrem zápasu ještě korigoval na 2:4 Robert Říčka, který zachytil Pöpperleho rozehrávku a z mezikruží poslal kotouč prudkou střelou do sítě. Následovalo vyloučení Čajkovského a zlínská power play, která ale příliš dlouho netrvala. Hned po několika vteřinách poslal do prázdné klece kotouč Lukáš Pech. Sparta zvítězila nad Zlínem 5:2, čímž využila svůj první mečbol a postupuje do semifinále.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Myslím, že jsme začali dobře. Důležité bylo, že jsme po kontaktní brance odskočili rychle na 3:1. Zlín to sice ještě zkoušel zvrátit, ale my jsme si už vítězství hlídali. Závěr jsme si sice trošku zkomplikovali, ale naštěstí to pro nás dopadlo dobře. Jaroslav Hlinka je pro nás důležitým hráčem, už venkovní zápasy zvládl velmi dobře a teď byl rovněž hlavním tahounem. Nad soupeřem pro semifinále nepřemýšlíme.

Rostislav Vlach (HC PSG Zlín): Do zápasu jsme vstoupili špatně, Sparta byla v úvodní třetině jasně lepší a zaslouženě se dostala do dvoubrankového vedení. Škoda toho momentu, kdy jsme snížili a hned vzápětí inkasovali třetí branku. Mohli jsme tam na Spartu vyvinout větší tlak, ale pak už nám scházely síly. Chtěl bych poděkovat všem hráčům za předvedené výkony v této sezoně. Vzhledem k tomu, jak jsme ji začali, pro nás dopadla velmi dobře.