SPA - ZLN 4:2 - Po výhře do čela tabulky!

12., středa 16. 10. 2013
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Pöpperle - Gřegořek, Piskáček, Švrček, Krejčík, Sičák, Philipp, Kubát - Ton, Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Simon, Bahenský, Pacovský. Trenér: Josef Jandač.
Zlín: Horčička - Marušák, Valenta, Zámorský, Urbanec, Matějíček, Tesařík - Balaštík, Leška, Veselý - Kubiš, Čajánek, Melenovský - Honejsek, Holík, Čech - Okál, Sedláček, Köhler - Ondráček. Trenér: Rostislav Vlach.
Branky a nahrávky: 3. Sičák (Rachůnek I., Philipp), 25. Klimek (Rachůnek I., Přibyl), 40. Kumstát (Buchtele, Piskáček), 43. Pacovský (Ton, Gřegořek) – 28. Balaštík (Veselý, Zámorský), 60. Ondráček (Veselý, Matějíček). Rozhodčí: Hribik, Polák - Jindra, Skopal. Vyloučení: 3:4, navíc Kubiš (ZLN) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5577. Střely na branku: 33:33. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2. Nejlepší hráči utkání: I. Rachůnek - Melenovský.
Sparťané si v dohrávaném střetnutí 12. kola se Zlínem poradili poměrně jednoznačně. Krátce po začátku je poslal do vedení Sičák, druhou trefu přidal v prostředním dějství Klimek. Zlínští sice snížili, ale na konci druhé třetiny se prosadil Kumstát a skóre uzavřel ve třetí části Pacovský. Tříbodové vítězství Spartu katapultovalo do čela extraligové tabulky.

Sparta, která se musela obejít bez nemocného kapitána Rolinka, nastoupla do zápasu aktivněji než soupeř. A vyplatilo se, už po dvou a půl minutách ji poslal do vedení obránce Vladimír Sičák, který dostal zpoza branky od Ivana Rachůnka puk na horní hranici kruhů, napřáhl se a propálil Horčičku střelou k jeho levé tyči. Po skončení první přesilové hry, která se sparťanům moc nevydařila, předvedl své klasické zrychlení na křídle Ton, ale jeho střelu Horčička vyrazil.

Následně mohl zvýšit vedení také Kumstát, který měl puk na hokejce těsně před Horčičku, ale akci překombinoval zbytečnou nahrávkou, kterou hledal Pecha na druhé straně brankoviště. Jeho parťák z útoku kotouč nezkrotil. Pöpperleho, který neměl v první třetině moc práce, prověřil nebezpečnou střelou Tesařík, ale sparťanský gólman si poradil. A stejně si vedl při téměř dvouminutové přesilové hře Zlína čtyři na tři. V té si největší šanci vytvořili přihrávající Marušák a Balaštík, kterému ale u tyčky puk proletěl mezi nohama.

0,4 s
tolik desetin vteřiny před koncem druhé třetiny se prosadil Petr Kumstát

Ten se ocitl v hlavní roli i v úvodu druhé dvacetiminutovky, kdy ujížděl ve dvou na jednoho s Veselým. Akce Zlínu nevyšla podle představ a hned z protiútoku přišel druhý gól domácích. Druhou asistencí v zápase se blýskl Ivan Rachůnek, který našel milimetrově přesným křižným pasem mezi hokejkami dvou bránících hráčů Lukáše Klimka, který se prosadil střelou do horní poloviny branky a připsal si svůj druhý ligový gól ve sparťanském dresu. Zakrátko ale přišlo snížení.

Dvě vteřiny před koncem přesilové hry během vyloučení Kumstáta se puk odrazil od zadního mantinelu před branku, kde Veselý trefil jen tyč, Jaroslav Balaštík už se však při dorážce do odkryté klece nemýlil. Těsné skóre se neměnilo ani v další přesilovce po drsném zákroku Kubiše na Philippa. Když už to vypadalo, že za stavu 2:1 odejdou týmy do šaten, přišel čtyři desetiny sekundy před sirénou gól Petra Kumstáta. Stoprocentní příležitost mu připravil Buchtele, který na levé straně nejprve naznačil střelu, čímž zmátl obránce, a následně přesně našel vytáhlého spoluhráče mezi kruhy.

Svou dominanci v utkání potvrdili sparťané i v úvodu třetího dějství. Po dvou a půl minutách zavezl puk do pásma Ton a zpětnou nahrávkou našel rozjetého Dominika Pacovského, pro kterého to byla třetí trefa v sezoně. Blízko pátému gólu byl po několika minutách Přibyl, který zakončoval sparťanský závěr, Horčička ale svou svatyni s notnou dávkou štěstí uhájil. Ani Klimek, který se před zlínského gólmana proháčkoval hned dvakrát, nedokázal přidat další trefu. Sedmnáct vteřin před koncem naopak snížil Jiří Ondráček. Na další výhře, kterou se Holešovičtí vrátili po porážce s Vítkovicemi na vítěznou vlnu v domácích utkáních, to už nic nezměnilo.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Neměli jsme úplně dobrý vstup do utkání, v první třetině se soupeř dostal do několika šancí. My jsme ale konečně dali v domácích zápasech proti Zlínu první gól, v minulosti jsme vždy museli dotahovat. Ve druhé třetině nás při několika brejkových situacích podržel brankář. Klíčové pro naše vítězství bylo, že jsme ubránili (v první třetině) dlouhou přesilovku tři na čtyři a poté třetí gól do šatny ve druhé části.

Rostislav Vlach (PSG Zlín): Zápas rozhodlo využívání šancí. My jsme měli v první třetině spoustu příležitostí, jen Jarda Balaštík měl tři nebo čtyři, ale góly jsme nedali. Druhým rozhodujícím momentem byl třetí gól Sparty do kabiny na konci druhé třetiny. To bylo zlomové. Když jsem pak dostali další branku, bylo rozhodnuto. Slabá produktivita je náš největší problém poslední dobou.