SPA – ZLN 2:5 – Sparta na Zlín nestačila

33., neděle 13. 12. 2009
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Chábera (32. Přikryl) - Vydarený, Gulaši, Bolf, Jan Hanzlík, Macholda, J. Mrázek, Cunik - Netík, Broš, Koreis - Ton, D. Výborný, Hromas - Látal, Langhammer, Ručinský - Podlešák, Hrdel, Kafka.
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Nosek, Lučka, Míka, Švrček, Kučný, Galvas - Balaštík, Leška, F. Čech - Důras, Balán, Rachůnek - Kubiš, Roman Vlach, Sivák - Ondráček, Finsterle, Záhorovský.
Branky a nahrávky: 35. Ton (Výborný, Gulaši), 53. Výborný - 1. F. Čech (Leška, Balaštík), 23. Kubiš (Sivák), 32. Důras (I. Rachůnek, Nosek), 49. Balaštík (Leška, F. Čech), 59. Kubiš (Sivák). Rozhodčí: Minář, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:9 navíc Hanzlík (SPA) 10 min OT. Využití: 2:2. Diváci: 6068.
P r a h a - Od začátku zápasu bylo na ledě jedno mužstvo a to hostující Zlín, který se bleskově dostal do vedení, které postupem času navyšoval. Sparta měla i trochu smůly, když orazítkovala několikrát tyčku. Když se domácím podařilo snížit, tak hosté pokaždé dokázali odpovědět. Zlínu také pomohl velmi jistý výkon brankáře Sedláčka.

Fotogalerie

Do utkání vlétl lépe hostující tým. Neuběhla ani půlminutka a domácí brankář Chábera už lovil ze své sítě první gól. Ve 24. vteřině dostal krásnou přihrávku za obranu Filip Čech a poslal ševce do vedení. Na druhé straně prověřil pozornost Sedláčka Karel Hromas, který dnes nastoupil po boku Tona a Výborného. Následnou přesilovou hru domácí nevyužili a tak se tempo hry uklidnilo. A druhý útok Sparty zlobil dál. David Výborný v brankovišti několikrát nebezpečně dorážel, Za Sedláčka však puk neprotlačil. Domácí hokejisté sice prohrávali, ale neustále útočili, v deváté minutě sklepnul Koreis do jízdy Netíkovi, který střelou ze středního pásma trefil břevno. V hledišti to jen zahučelo. Stejně tomu bylo v 16. minutě, kdy dosud největší šanci zápasu zahodil Broš, když se octnul v bezprostřední blízkosti Sedláčka. Sparta se pak usadila v pásmu a neustále zaměstnávala hostujícího gólmana. Zlín zahrozil v brejku. Ivanu Rachůnkovi z druhé vlny najel David Nosek, který z první trefil pouze Cháberu. Po faulu na Ručinského se strhla na ledě mohutná potyčka a několik minut se nehrálo. Do konce třetiny se již nic důležitého neudálo a tak po první dvacetiminutovce vedli hosté 1:0 zásluhou Čecha. Nicméně Sparta byla aktivnější a měla více ze hry.

Domácí hokejisté začali druhé dějství v podobném duchu, ale opět rychle dojezdili. Ve 23. minutě nenápadnou akci zakončil do odkryté branky Pavel Kubiš. Hosté měli pohodlný náskok, takže se soustředili především na obrannou činnost. Sparta se však překvapivě příliš k útočení neměla. Ve 31. minutě Vydarený narazil na mantinel Rachůnka a v následné přesilové hře sám poškozený našel v mezikruží Michala Důrase, který vyhnal třetím gólem Cháberu z branky. V hledišti to pak ve 33. minutě několikrát zahučelo. Domácí hokejisté se usadili v útočném pásmu a celkem šestkrát vypálili od modré. Většinu pokusů zblokovala obětavá obrana hostí. Minutu na to si vykoledovala Sparta faul a v následné přesilovce už se od modré nemýlil Petr Ton. Vypadalo to, že domácí nechtějí dát svému soupeři body zadarmo. Druhá sparťanská formace opět nebyla daleko snížení, konkrétně Karel Hromas trefil namísto odkryté branky pouze Sedláčkův beton. Nabuzený útok domácích podporovaný mohutným fanděním ochozů TESLA ARENY nepolevoval v útočení. Samostatný únik neproměnil Ručinský. Půl minuty před koncem ho napodobil Ton.

Třetí část začala Sparta znovu v útočném pásmu. Její tlak byl podpořen přesilovou hrou, kterou však nevyužila. Další minuty diváci sledovali stále stejný obrázek. Sparťanská ofenzíva ztroskotávala na skvělé zlínské obraně. Ve 48. minutě však Sparta dostala tvrdou ránu v podobě čtvrté branky. Čech s Leškou parádně rozebrali domácí obranu a druhý jmenovaný předložil puk Jaroslavu Balaštíkovi, který poslal ševce do třígólového vedení. V 53. minutě ve dvojnásobné přesilové hře našel Výborný pasem přes brankoviště Michala Broše, který snížil na 2:4. Utkání začalo být hodně vyhrocené, jeden ze Zlínských uklouznul po tom, co šlápnul za brankou Netíkovi na hůl. Rozhodčí zvednul pravici a proti divícímu se Netíkovi překvapivě vyjel brankář Sedláček a nasadil mu krosček. To vzbudilo obrovskou nevoli fanoušků. Sparta se ještě snažila něco vymyslet, ale už bylo pozdě. V závěru zkusila hru bez brankáře, ale hned první vhazování v útočném pásmu prohrála, a tak v přečíslení na konečných 5:2 dával Pavel Kubiš. Sparta tak ani podruhé doma Zlín neporazila, i když byla po celé utkání aktivnějším týmem.

Miloš Holaň (Sparta): "Náš výkon podstatně ovlivnil gól z úvodu utkání po hrubé chybě na útočné modré čáře a nedobruslení hráče. Zlín hrál poctivě dozadu, naopak my jsme měli slabý pohyb, slabé nasazení. Někdy mi přijde, že hráči nevěří, že můžeme porazit i mužstva z horní poloviny tabulky. Jdeme do zápasů s nimi ustrašeně, což se projevilo i dneska."

Zdeněk Venera (Zlín): "Jsme samozřejmě spokojeni. Letos se nám venku daří. Navíc jsme to měli dnes zjednodušené tím, že jsme hned v první minutě dali branku. Sparta asi trochu znervózněla, nás to naopak uklidnilo. Do stavu 3:0 jsme hráli velice dobře, pak jsme ale trochu polevili, nebo možná Sparta přidala."