SPA - ZLN 2:1 - Sparta vyhrála Tipsport Hockey Cup

TsC6, úterý 1. 9. 2009, Tipsport Hockey Cup - finále
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Chábera - Černošek, Vykoukal, Gulaši, Macholda, Mrázek, Hanzlík, Hudec - Ručinský, Hlinka, Výborný (K) - Hromas, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Látal, Hrdel, Koreis - Tůma.
Zlín: Sedláček - Bořuta, Hamrlík (K), Nosek, Švrček, Míka, Kučný, Linhart, Lučka - Záhorovský, Leška, Rachůnek - Důras, Kollár, Köhler - Kubiš, Vlach, Sivák - Ondráček, Balán, Čech.
Branky a nahrávky: 10. Netík (Ton, Langhammer), 46. Ručinský (Hlinka, Černošek) - 49. Rachůnek (Hamrlík). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:6, navíc Köhler (Zlín) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 1057
P r a h a - Sparťanští hokejisté porazili ve finále Tipsport Hockey Cupu Zlín 2:1 a poprvé v historii tento turnaj vyhráli. O branky Pražanů se postarali Tomáš Netík a Martin Ručinský.

Sparta začala finále zostra. Už po deseti vteřinách se do první velké akce dostal obránce Jiří Vykoukal, trefil levou tyč. V páté minutě hravě prokličkoval obranou Zlína Petr Ton, jeho střela našla pouze lapačku, zatím jistého Jakuba Sedláčka. V sedmé minutě se usadil Zlín v útočném pásmu a několikrát vystřelil na bránu domácího brankáře Jana Chábery. Nejnebezpečnější byla asi střela Davida Noska, ale ani ta gólem neskončila. V deváté minutě našel Petr Ton parádní přihrávkou Tomáše Netíka a ten svou pohotovou střelou poslal Spartu do vedení. Od vstřelené branky hráči obou týmů svoji hru zvolnili. Ve 12. minutě ujížděl Jakub Langhammer sám na Sedláčka, ten svým výjezdem ale posunul puk Tomáši Netíkovi, který ale odkrytou klec netrefil. Úvodní třetina nám přinesla jediný gól, o který se postaral, dnes zatím skvěle hrající Tomáš Netík, který hraje svůj první zápas po zranění.

Hned na začátku druhé třetiny se Sparta znovu dostala k šanci. Z levé strany střílel Ručinský. Domácí se trvale usadili v pásmu Zlína a několikrát tvrdě stříleli, hostující brankář ale podržel svůj tým. Jen díky němu byl ve 23. minutě stav stále jen 1:0. Ve 24. minutě se konečně dostali do šance i hráči Zlína, ostře pálil Nosek. Ševci v útočení pokračovali, hned vzápětí domácí obrana propadla a trio hostujících útočníků se dostalo do přečíslení. Michal Dúras ale nepřesně přihrál a tak se akce nepotkala s úspěchem. Ve 27. minutě nabídnul Zlín Spartě přesilovou hru a domácí znovu zahrozili. Všechny jejich pokusy ale skončily na Sedláčkovi. V polovině utkání šel za katr obránce Mrázek a hosté si utvořili několik šancí, které pochytal Chábera, v té nejnebezpečnější sparťanskému brankáři pomohli obránci. Druhá třetina nám gól nepřinesla, ale oba týmy si vytvořily spoustu pohledných akcí. Hokejový divák se dnes jistě nenudí.

V první minutě závěrečného dějství Sparta nabídla soupeři dvojnásobnou přesilovou hru. Provinili se Vykoukal a Langhammer. Hosté ale nepřesně přihrávali a tak zůstala početní výhoda nevyužita. Ve 46. minutě ujel obraně Jaroslav Hlinka, který puk hned posunul na Martina Ručinského a ten bekhendovým blafákem poslal Spartu do vedení 2:0. Domácí se začali tlačit stále blíž k brance Jakuba Sedláčka a vytvořili si potřebný tlak. Ve 49. minutě začal útočit Zlín. Z několika střeleckých pokusů se nakonec ujala pohotová rána Ivana Rachůnka, který ještě zdramatizoval zápas. Hosté pocítili svoji šanci na vyrovnání a hnali se do útoku, příležitost dostali při přesilové hře, když se provinil Ručinský. Chábera však znovu všechny střely pochytal. Hned po vypršení trestu sparťanského útočníka se hra stěhovala na druhou stranu kluziště. Tentokrát fauloval zlínský Bedřich Köhler. David Výborný na začátku početní výhody trefil tyč, ale byl faulován, takže domácí dostali příležitost dvojnásobné přesilové hry, a tak nadobro vymazali tlak hostů. Nabídnutou šanci však nevyužili, ale nadále zůstali v útočném pásmu.

Sparta byla v dnešním zápase lepší a zaslouženě vyhrála. Precizně bránila a často útočila, vypracovala si několik gólových akcí, z nichž dvě proměnila a může se radovat z vítězství v Tipsport Hockey Cupu. Hned tento čtvrtek ji čeká přátelské utkání se Slovanem Bratislava a příští středu jede na první ligové utkání do Vítkovic.

Pavel Hynek (Sparta): "Až historie ukáže, nakolik je tato výhra cenná, kolik bude mít pohár ročníků. Mužstva tomu teď nepřikládají takovou prestiž, třeba to do budoucna bude jinak. I my jsme to však brali jako přípravu, první zápasy Tipsport Cupu jsme stavěli mladé hráče a až poté proti Chomutovu začali i ti starší. Ve hře byla i nezanedbatelná finanční částka, která v dnešní době přijde asi každému klubu vhod, ale spíš jsem na to koukal z pohledu kvality hry. Tam mohu říci, že jsem byl spokojený pouze s první třetinou, ta snesla ještě nějaké měřítko, ale pak už to podle mého názoru nebyl oboustranně nijak kvalitní hokej."

Zdeněk Venera (Zlín): "Myslím, že to byl kvalitní zápas, ale bohužel jsme dali jen jeden gól. I vzhledem k tomu, že jsme hráli dost špatně přesilovky. Na jednu stranu nám se nedařilo, na druhou Sparta hrála velice dobře ta oslabení. Myslím, že to rozhodlo. Před dlouhou přesilovkou pět na tři jsem si vzal oddechový čas, protože klíčoví hráči včetně Lešky byli zrovna předtím na ledě, chtěli jsme, aby si odpočinuli. Bohužel to nevyšlo. I přes ten jeden gól věřím, že by naše útočná síla mohla být v extralize oproti loňsku o něco větší a budeme dávat góly o něco snadněji."