SPA - ZLN 1:2sn - Z duelu se Zlínem jen bod

34., pátek 28. 12. 2012
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Neuvirth - Vallin, Gřegořek, Sičák, Kočí, Pilař, Milam, Hanzlík, Philipp - Tenkrát, Hlinka, Ton - Sekáč, Broš, Hovorka - Rachůnek, Přibyl, Treille - Foster, Bahenský, Jánský
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Kotvan, Linhart, Tesařík, Zámorský, Řezníček, Valenta - Köhler, Fořt, Čech, Čajánek, Leška, Šenkeřík, Kubiš, Honejsek, Melenovský, Holík, Veselý, Okál, Balaštík
Branky a nahrávky: 60. Sekáč - 40. Köhler z trestného střílení, rozhodující samostatný nájezd Honejsek. Rozhodčí: Hribik, Minář - Charvát, Lhotský. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 5388. Střely na branku: 30:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
P r a h a - Poslední domácí souboj kalendářního roku 2012 nevyšel Spartě podle jejích představ. V gólově chudém utkání dlouho vedli díky využitému trestnému střílení hosté, Sparta dokázala vyrovnat sedmnáct vteřin před koncem základní hrací doby díky brance JIŘÍHO SEKÁČE. Nájezdy však dnes byly doménou hostů, kteří si tak odváží z Prahy o bod víc a potvrzují, že se jim na ledě Sparty v poslední době daří.

Sparta mohla jít bleskově do vedení, sedm vteřin po úvodním buly se proti Sedláčkovi řítil Petr Ton, zkusil svůj osvědčený bekhendový blafák, ale zlínský gólman jeho pokus vytěstnil. Aktivita vydržela domácím i v dalším průběhu třetiny. V osmé minutě předvedl pěknou individuální akci Sičák, když se prokličkoval až před branku, ale než stihl zakončit, faulem ho zastavil hostující Kotvan. I v následné přesilovce pak sparťané přišpendlili "Ševce" před jejich branku, střelecky se však prosadit nedokázali. A tak se několikrát osmělili i hosté. Jejich pokusy na Neuvirthovu branku však většinou směřovaly z ucitvé vzdálenosti. Další příležitost skórovat měla Sparta při vyloučení Zámorského, ale ani tentokrát se síťka za Sedláčkem nezavlnila. V šesnácté minutě se ve velkém náznaku šance ocitl znovu Petr Ton, který na modré čáře převzal puk, ale jeho únik v poslední chvíli zneškodnil hostující obránce.

Druhou třetinu načali sparťané další přesilovkou po vyloučení Kubiše, ale tentokrát "do třetice všeho dobrého neplatilo a Sedláček zůstal nepřekonán. Ve stejném trendu pak pokračovali i hosté, kteří si při vyloučení Sičáka za krosček nedokázali v přesilovce vypracovat v podstatě žádnou šanci. Ospalejší pasáž v polovině utkání pak osvěžila šance Tenkráta, který se ocitl sám na brankovišti, ale branku vysoko přestřelil. A gólově se neurodilo ani o chvíli později, kdy ve zmatku před brankou nedoázal nikdo ze sparťanů uklidit puk do branky. Ve 35. minutě pak v signalizovaném vyloučení ujížděl sám na branku Hovorka, zkusil zakončit kličkou do forehandu, ale branku minul. V následné přesilové hře se pak kolem branky obtočil Broš, ale ani on neprotrhl sparťanskou střeleckou smůlu.

Prakticky vzápětí se ozvali i hosté, když se po přihrávce zpoza branky dostal k zakončení z první Balaštík, Neuvirth měl štěstí a jeho skrytý pokus ramenem vyrazil. Dvacet šest vteřin před koncem obrana Sparty ve vlastní přesilové hře chybovala, Gřegořek fauloval ujíždějícího Köhlera, ten sice zakroku hodně přidal, rozhodčí však nepřipustil diskuse a nařídil trestné střílení. Toho se ujal sám Bedřich Köhler, naznačil zakončení bekhnedem, v poslední chvíli stáhl puk na forehand a puk doslova procpal do branky.

Zlín mohl přidat další branku v páté minutě třetí třetiny. Akci dva na jednoho zakončoval Honejsek, na kterého zívala zcela odkryté branka, hostující útočník však napálil pouze tyčku. Vyrovnat mohl devět minut před koncem Hlinka, ale z ideální pozice mezi kruhy Sedláčka neprostřelil. Pět minut před koncem ujel obraně Sparty Holík, gólman Neuvirth ale vystihl jeho zakončení a betony sklapl včas.

Sparta se ve snaze vyrovnat pustila do hry bez gólmana již dvě minuty před koncem a nakonec se to přece jen podařilo. Sedmnáct vteřin před koncem vyrovnal Jiří Sekáč, vítězství si však nakonec odvezli hosté, když v nájezdech o zisku extra bodu rozhodl přesným zakončením Antonín Honejsek. Sparťané neuspěli ani jednou a z duelu se Zlínem tak berou jediný bod.

Josef Jandač (Sparta): "Utkání jsme si prohráli neproměňováním vyložených šancí a nevyužíváním přesilovek. Po prvních dvou třetinách jsme měli vést 3:0 a byl by klid, ale bohužel jsme nabídli soupeři trestné střílení, které proměnili. Proměnili nájezd i pak na konci, čímž získali dva body. Šance, které si Zlín vytvořil ve třetí třetině, přišly na základě toho, že my už jsme hráli na riziko, z čehož nějaké brejkové šance vyplynou. My jsme dnes byli absolutně jaloví v koncovce."

Juraj Jurík (Zlín): "První dvě třetiny jsme nehráli moc dobře a v zápase nás držel výborný výkon brankáře Sedláčka. Naštěstí jsme proměnili hned naši první šanci, kterou bylo trestné střílení. V té třetí třetině jsme měli zápas rozhodnout a měli jsme na to i příležitosti, když jsme měli tři vyložené šance. Za to nás pak stihl trest, když jsme dostali gól v power play Sparty. Před zápasem bychom dva body brali, teď si myslím, že jsme možná bodík ztratili, ale určitě jsme za dva body ze Sparty rádi."