SPA - VIT 5:3 - Výhra nad lídrem tabulky

5., úterý 27. 9. 2022
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: J. Kovář – Graňák, Krejčík, Polášek, Jurčina, Němeček, Jandus, Mikliš – Sobotka, Horák, Řepík – Safin, Tomášek, Kaše – Simon, G. Thorell, Forman – Dvořáček, D. Vitouch, Přibyl.
Vítkovice: Klimeš – Grman, Mikuš, Raskob, L. Kovář, Stehlík, Gewiese, Prčík – Lakatoš, Marosz, Kalus – Bernovský, Lindberg, Fridrich – Maciaś, Krieger, Bukarts – Šlahař, Chlán, Dej.
Branky a nahrávky: 2. Kaše (Tomášek), 11. Safin (Tomášek), 19. Horák (Řepík), 26. Graňák (Sobotka, Řepík), 60. Přibyl – 15. Krieger (Mikuš, Lakatoš), 29. Bukarts (Mikuš, Kalus), 39. Bukarts (Krieger). Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Brejcha, Klouček. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 114. Střely na branku: 32:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3. Nejlepší hráči utkání: David Tomášek - Roberts Bukarts.
Třetí domácí utkání, třetí výhra! Sparťané navázali na nedělní duel proti Plzni, když zejména díky efektivní první polovině zápasu zdolali lídra z Vítkovic 5:3. Vítězný gól obstrala premiérová sparťanská trefa Dominika Graňáka, na který hosté ještě zareagovali dvěma góly, ale ztrátu už nedohnali.

Fotogalerie

Ačkoliv úvodní střelecký pokus Michala Řepíka mířil mimo, už po 70 vteřinách hry vlétl náš tým do pásma, v němž se ujala střela Davida Kašeho! Vydařený vstup sparťanů pokračoval i nadále, ale výrazné šance nepřicházely a na druhé straně musel zasahovat také Jakub Kovář. V dalších minutách se oba pokoušely uspět nahozenými kotouči, leč marně.

V polovině třetiny David Tomášek skvěle prolétl do pásma, načež jeho parádní akci zakončil Ostap Safin. Vzápětí Jakub Kovář skvěle vychytal lapačkou únik dvou soupeřů, po němž si poradil také s Fridrichovou střelou z kruhu. Vítkovice vrátila do hry přesilovková teč Petera Kriegera po střele Juraje Mikuše.

Vzápětí sahali po třetím gólu Ostap Safin s Milanem Jurčinou, ty však vychytal brankář hostů. V závěru třetiny byl ovšem krátký, když Ostravané špatně rozehráli. Zaváhání nejprve nepotrestal Michal Řepík, ale doplňující Roman Horák už mířil do černého!

V úvodu prostředního dějství dostal náš tým přesilovku, ale proti vzorně pracující defenzivě Vítkovic výraznější šance neměl. Když se po čtyřech minutách vylučovalo na obou stranách, hra ve čtyřech vyšla lépe sparťanům, jelikož Vladimír Sobotka předložil puk Dominiku Graňákovi a jeho prudká rána byla premiérovým gólem ve Spartě.

Tuhý boj pokračoval, přičemž se provinil Adam Polášek. Už po osmi vteřinách se ujal pokus Robertse Bukartse, které muselo potvrdit až video na popud vítkovických trenérů. Na obou stranách začalo fyzicky přituhovat, ale tresty nepřibývaly a oba brankáři působili jistě.

Velmi blízko gólu byl na příklad Dominik Simon, jehož slibná teč letěla pouze vedle branky. Nahozený puk Jakuba Krejčíka pro změnu pokryl Lukáš Klimeš. V závěru třetiny však Vítkovicím vyšlo vhazování, po němž si sebral volný puk Roberts Bukarts a parádní střelou pod horní tyčku snížil na rozdíl jediné trefy.

Ostravané vstoupili do třetí třetiny aktivně, jenže stejně jako sparťané při svých nájezdech naráželi na pevné defenzivní postavení. Dejova prudká střela k ruhu skončila na vyrážečce Jakuba Kováře, zatímco Roman Horák pálil dvakrát jen do boční sítě. Vydařenou pasáž Sparty završilo vyloučení Vítkovic, ale naše přesilovka byla špatná.

Na druhé straně zkoušel střílet z pravého kruhu Krzysztof Macias, jemuž sebral gól pozorný Jakub Kovář. Sparta měla opticky navrch, zatímco hosté byli nebezpeční z brejků. Oba brankáři se ovšem činili, zejména Lukáš Klimeš hbitou lapačkou skvěle završil přesun proti střele Vladimíra Sobotky do odkryté branky.

V dramatickém závěru si lídr tabulky vyvinul nepříjemný tlak, ale sparťané i za skvělé podpory více než devíti tisíc diváků nápor hostů ustáli. Závěrečnou hru bez brankáře narušil faul Vítkovic, po kterém hosté riskovali, a přestože unikající Daniel Přibyl puk do branky nedopravil, sudí ukázal do brankoviště a technickým gólem stvrdil třetí domácí výhru v sezoně!

Pavel Patera (HC Sparta Praha): "My jsme do zápasu vstoupili dobře. Pomohl nám šťastný gól na 1:0, ale zatím sami nabízíme soupeři šance a sami jsme ho vrátili do zápasu. Síla Vítkovic je velká, mají teď asi nejlepší tým v lize. Bylo to cítit. Kdykoliv přijeli k nám do třetiny, tak byli hodně nebezpeční. Jsme rádi, že když se to ve třetí třetině stáhlo, tak už jsme Vítkovice do šancí tolik nepouštěli a odehráli jsme to docela zkušeně."

Radek Philipp (HC Vítkovice Ridera): "První třetina z naší strany směrem dozadu byla špatná. Dostávali jsme laciné góly po individuálních chybách. Sice jsme si šance vytvořili, ale Sparta vedla 3:1. Na začátku druhé třetiny dala hned brzký gól a my jsme stačili zareagovat. Nehráli jsme špatně, snížili jsme na 3:4 a měli jsme nějaké šance, abychom to ve druhé třetině uplichtili. V poslední třetině jsme chtěli vyrovnat, šli jsme za tím, ale moc šancí jsme si nevytvořili. Klukům můžeme poděkovat, že se vrátili do zápasu, bojovali, dřeli, ale bohužel to na body nestačilo."