SPA - VIT 4:3 - Sparta snížila stav série

předkolo 3, čtvrtek 14. 3. 2019
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Machovský – Kalina, Blain, Piskáček (C), Pavelka, Dvořák, Košťálek, Delisle – Smejkal, Sill, Černoch – Klimek, Hlinka, Bukarts – Forman (A), Pech (A), Kudrna – Jarůšek, Klíma, Rousek.
Vítkovice: Bartošák – Mrázek, Trška, Výtisk (A), Krenželok, Šidlík, Hrabal – Olesz (C), Lev, Dej – Květoň, Roman, Tybor – Szturc (A), Poletín, Guman – Kucsera, Stránský, Schleiss.
Branky a nahrávky: 20. Kudrna (Blain, Pech), 25. Klimek (Klíma, Rousek), 30. Jarůšek (Rousek, Dvořák), 41. Delisle (Klimek) – 16. Tybor (Trška, Roman), 45. Schleiss (Hrabal, Tybor), 54. Kucsera (Dej). Rozhodčí: Pražák, Jeřábek – Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 8 133. Střely na branku: 35:29. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2. Nejlepší hráči: Lukáš Rousek - Peter Trška. Stav série: 1:2.
Sparťané zvládli třetí duel předkola Generali play off proti Vítkovicím skvěle a po vítězství 4:3 snižují stav série na 1:2! Do vedení sice šli v první třetině hosté, vyrovnání ale zařídil těsně před první sirénou Andrej Kudrna. Sparťané vedli na začátku třetí třetiny už 4:1. Přestože Vítkovice dokázaly dvěma góly snížit, z výhry 4:3 se nakonec radují domácí. Čtvrté utkání je na programu v pátek od 19.00 hodin opět v pražské O2 areně.

Zápas začal ve svižném tempu, jak se na možný rozhodující duel v play off sluší. Už ve druhé minutě viděla pražská O2 arena úvodní strkanici. V deváté minutě přišla po Košťálkově faulu na řadu první přesilovka třetího předkola. Machovský však pokryl všechny pokusy Vítkovic, které se ani do větší šance nepropracovaly. Po sérii příležitostí na obou stranách otevřel v 16. minutě skóre vítkovický Radoslav Tybor, když z pravého kruhu napálil odražený kotouč za záda Machovského.

Poslední tři minuty zahajovací periody patřily domácím. Sparta Rideru zatlačila do pásma a nakonec přišla odměna v podobě vyrovnání. Vítkovice zavelely ke střídání, čehož si všiml sparťanský bek Blain. Poslal dlouhý pas na Andreje Kudrnu, jenž zcela osamocený napálil z levého kruhu bombu do bližší šibenice.

Ve 24. minutě si první početní výhodu zahrála i Sparta. A zadařilo se. Rousek z úrovně brankové čáry našel parádní žabičkou na středu naprosto volného Lukáše Klimka, jenž se ranou z první nemýlil. Domácí šli do vedení 2:1. Pražany vstřelená branka posílila a definitivně přebrali otěže utkání. Do poloviny klání navýšili svůj náskok na dva góly, opět v přesilové hře. Richard Jarůšek dostal na středu dobře nabito od Rouska a tvrdou ranou bez přípravy rozvlnil síť za Bartošákem. Do druhé pauzy Sparta držela většinou Rideru zamčenou v obranném pásmu. Pokud se hosté dostali ven, o puk velmi rychle přišli.

Třetí třetina odstartovala pro Spartu famózně. Po buly v útočném pásmu domácích napálil Steven Delisle puk na Bartošáka, jemuž se kotouč překvapivě překulil přes lapačku až do brány. Světelná tabule hlásila skóre 4:1. Jenže poměrně záhy už to bylo opět jen o dvě branky. Sparta dostala podruhé v zápase menší trest za příliš mnoho hráčů na ledě a Vítkovice přesilovku zužitkovaly. Machovský vyrazil Hrabalovu střelu jen před sebe, kde už čekal Jan Schleiss a pohotově dorazil puk do sítě.

Zbytek závěrečné periody patřil hostům. Byli aktivnější, většinu času drželi puk na svých holích a snažili se najít cestu k vyrovnání. Snížení na 3:4 se dočkali překvapivě ve vlastním oslabení. V 54. minutě Machovský za vlastní bránou zariskoval s rozehrávkou, čehož využil Lukáš Kucsera a skóroval. Nešťastné brance nezbránil ani Machovského tygří skok poslední záchrany. Sparta si ale závěr střetnutí pohlídala, přečkala i závěrečný nápor Vítkovic. Stav série je tedy 1:2 z pohledu Pražanů, další pokračování je na programu v pátek.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Jednalo se samozřejmě o velmi důležitý zápas pro nás. A já jsem šťastný za výsledek. Myslím, že to byl další velmi těsný a vyrovnaný zápas. Vítkovice hrají velmi dobře defenzivně a nedají vám moc šancí ke skórování, navíc jsou nebezpečné dopředu. I když byl stav 4:1, rozhodně jsem neměl pocit, že už máme vyhráno. Pořád zbývalo hodně času do konce a tým soupeře má hodně výborných hráčů, kteří umějí zápasy otočit. Na konci jsme měli štěstí, když soupeř odvolal gólmana a nastřelil tyčku. Jsem šťastný za to, jaký jsme předvedli výkon. A také za to, že hrajeme dál. Zůstali jsme naživu, zvládli jsme to a musíme se pokusit o stejnou věc i zítra. Čekáme další hodně těžký zápas, v němž bude potřeba stejně skvělý přístup od hráčů, jaký měli dnes.“

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): „Samozřejmě jsme očekávali, že Sparta nastoupí do zápasu s trošku jiným taktickým záměrem než ve druhém utkání, přece jen byli doma a ty poslední domácí zápasy s Litvínovem či Libercem se jim povedly. Nechtěli jsme domácí pustit na začátku do tlaku a musím říct, že první třetinu jsme to plnili. Získávali jsme hodně kotoučů ve středním pásmu, potažmo jsme vstřelili branku. Nechci říkat, že gól do šatny s námi zamával, ale když se člověk podívá na náš výkon ve druhé třetině, tak na tom možná něco bude. Hlavní problém ale byl, že jsme tam měli čtyři vyloučené, Sparta se prosadila z přesilovek a přehrávala nás. Byli jsme pak sice blízko prodloužení, ale nemůžeme naříkat, že jsme sérii nevyhráli 3:0, protože těch devět třetin bylo hodně vyrovnaných.“