SPA - VIT 3:2 - Vítězný vstup do play off!

ČF1, úterý 18. 3. 2014
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Polášek, Philipp, Kubát - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek - Forman, Přibyl, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Vítkovice: Šindelář - Dudáš, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, Stehlík, Štencel - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Němec, Kolouch - Káňa, Szturc, Šedivý. Trenér: Peter Oremus.
Branky a nahrávky: 4. Pilař (Piskáček), 28. Přibyl (T. Rachůnek, Forman), 31. Ton (Rolinek, Polášek) - 19. Stehlík (Huna, Roman), 49. Svačina (Roman). Rozhodčí: Pešina, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3, navíc Svačina (VIT) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7191. Střely na branku: 31:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Ton - Roman. Stav série: 1:0.
Vstup do vyřazovacích bojů sparťanům vyšel! V úvodním utkání čtvrtfinále Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy si připsali první vítězství nad soupeři z Ostravy a ujali se vedení v sérii. Do vedení Spartu poslal už ve čtvrté minutě v přesilovce Pilař, na vyrovnání Vítkovic odpověděli dvěma slepenými góly Přibyl s Tonem. Ostravané už tento náskok nedokázali dotáhnout, povedlo se jim pouze snížit.

Do zápasu vlétli lépe sparťané, třetí lajna si hned při prvním střídání vytvořila velký tlak. Simon se hnal sám na Šindeláře, ale obránce soupeře ho stihl zezadu čistě odzbrojit, poté se ke střele dostali i Klimek a Pilař. Nápor vyústil v první přesilovku pro domácí. Ta se jim sice zpočátku zrovna nedařila, ale v jejím závěru se přece jen prosadili. Obránce Karel Pilař vyslal od modré přízemní střelu, která našla cestu až za záda soupeřova gólmana. Sparťané tak díky tomu poprvé v sezoně doma nad Ostravany vedli. I dál měli převahu, Ton dokonce z nenápadné akce nastřelil břevno.

Šindelář se ve své brance měl co ohánět. Za Krejčíkovou backhandovou střelou, která prolétla pouze centimetry vedle jeho tyčky, se jen ohlédl, Pechova rána mířila do jeho masky. Po potyčce u trestných lavic měli početní výhodu poprvé i hosté, nejnebezpečněji zahrozil hned v jejím úvodu Strapáč. Už v pěti se za pukem a druhým gólem řítil Hlinka, ale Šindelář těsně před sparťanským centrem stihl kotouč odpálit pryč. Světlo se naopak minutu a půl před přestávkou rozsvítilo na druhé straně. Richard Stehlík vypálil od modré čáry, puk škrtl o výstroj bránícího sparťana a zaplul za Pöpperleho.

70
v den prvního čtvrtfinálového duelu oslavil 70. narozeniny patron sezony JIŘÍ HOLEČEK, kterému sparťané k narozeninám věnovali výhru

I v úvodu prostřední dvacetiminutovky se sparťanům naskytla možnost hrát s výhodou jednoho muže, tentokrát si s ní ale neporadili vůbec dobře a Vítkovice je k ničemu nepustily. Na rozdíl od první třetiny oba týmy kazily v přechodu do útoku a příliš šancí si nevytvořily. Zničehonic se ale domácí dostali znovu do vedení. Tomáš Rachůnek střílel od mantinelu a Daniel Přibyl jeho střelu v chumlu před brankou šikovně přizvedl, takže puk přeletěl Šindeláře a zapadl do sítě.

O tři minuty později už domácí vedli o dvě branky. Uzdravený kapitán Rolinek vyslal do úniku Petra Tona, který naznačil střelu a obelstil Šindeláře kličkou provedenou netypicky do forhandu, kterou zakončil mezi betony ostravského gólmana. Vítkovičtí byli ze dvou slepených inkasovaných gólů jako opaření a sparťané se dál hnali do útoku. Kumstát netrefil odražený puk před prázdnou brankou, rána Tomáše Rachůnka prolétla těsně kolem tyčky. Ostravané si na chvíli vydechli jen v přesilové hře.

Do třetího dějství ovšem nastoupili s vervou a jejich druhý útok sparťany zatlačil v jejich obranném pásmu. Roman trefil tyčku, poté se síťka dokonce rozvlnila, ale jen z vnější strany. Na druhé straně kontroval přihrávající Ivan Rachůnek a Klimek, který se snažil tečovat kotouč za Šindeláře. To se mu ale nepovedlo a Vítkovice vytěžily ze zlepšené hry snížení. Roman poslal puk zpoza branky mezi kruhy na Vladimíra Svačinu, který si popojel a poté střelou tahem překonal Pöpperleho.

V tu chvíli zbývalo Vítkovicím na vyrovnání devět minut, žádný výrazný tlak ale nepřicházel. Ani sparťané se už dopředu příliš nehnali, a tak byl závěru zápasu na šance poměrně skoupý. Minutu a 18 vteřin před koncem třetí části si Ostravané vzali oddechový čas a do hry se vrátili se šesti bruslaři. Sparťané si jejich závěrečný nápor pohlídali a sami naopak málem přidali do opuštěné vítkovické klece čtvrtý zásah, nepřesná rána Poláška už je ale mrzet nemusela.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): U nás vznikla mírná složitost, že jsme dvanáct dní nehráli. Na to jsme se připravovali a do zápasu jsme vstoupili poměrně dobře. Ve druhé třetině jsme asi měli dát více branek. Ve třetí jsme se dostali trošku pod tlak, ale jsme rádi, že jsme navlékli první korálek a vedeme 1:0.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Náš výkon bych rozdělil do dvou kategorií - byly tam dobré momenty, ale i špatné. Byly to ztráty puků ve středním pásmu a tlak na naši bránu ve druhé třetině byl velký. Z těch pozitivních momentů, když jsme měli dobrý pohyb, tak s námi měla Sparta problémy. Od toho se musíme odrazit a zítra náš tlak na bránu musí být větší, abychom vstřelili více než dva góly.