SPA - VIT 2:1 v pr. - Sparta vybojovala dva body

32., neděle 23. 12. 2007
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Štefl - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček - Melichárek, P. Nedvěd, Sivek - Ton, Langhammer, Štrba - Dragoun, Vaic, Hromas - Becker, Švagrovský, Podlešák.
Vítkovice: Prusek - Jurečka, Gulaši, Kuboš, Trnka, Ovčačík, Heš - Klimek, Burger, P. Hubáček - Ujčík, Vala, Krenželok - Tomášek, R. Hruška, Köhler.
Branky a nahrávky: 40. Štrba (Vykoukal), 65. Sivek (Štrba) - 57. Jurečka. Rozhodčí: Pešina - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4652.
Předvánoční utkání nabídlo více než čtyřem tisícovkám fanoušků, kteří si našli v nedělním odpoledni čas na návštěvu T-Mobile Arény, vyrovnané klání. V utkání dlouho kralovali oba brankáři a střelci marně hledali skulinky v jejich postojích. Jako první zlomili zakletí jedné ze svatyní sparťané, ale Vítkovice stihli do konce řádné hrací doby vyrovnat. V prodloužení úřadující mistr přestál oslabení a vzápětí udeřil, čímž si zajistil bolusový bod do tabulky.

Ani jeden ze soupeřů v první třetině aktivitou nehýřil. Domácí se snažili tvořit hru, ale selhávali v zakončení. Příjemným překvapením byl výkon čtvrté sparťanské formace, ve které se poprvé v extraligovém utkání ukázal v dresu Sparty Švagrovský. Ta také vybojovala první přesilovou hru. Burger zahákoval Beckera a musel jít na dvě minuty pykat. Vítkovice se v pohodě bránili a jediným nebezpečím byla Stehlíkova střela, která nakonec skončila vedle branky. Americký útočník byl hodně aktivní, v osmé minutě se protáhl podél mantinelu a provětral Pruskovu lapačku. Následně ale putoval tento forvard na trestnou a Sparta se musela bránit. Hosté se dostali do přesilovkového vzorce a z bezprostřední blízkosti pálil Krenželok, nicméně Štefl puk vyrazil betonem. Ihned po opuštění lavice hanby se do brejku protáhl Becker, jenže svůj blafák do úspěšného konce nedotáhl. Následný velký závar před vítkovickou klecí zařídila formace kolem Martina Štrby, Prusek si nakonec se všemi střelami poradil. Připomněli se i hosté, konkrétně Burger, jehož ostrá rána zaduněla o zadní mantinel. Největší šance zápasu přišla v osmnácté minutě. Ton zatáhl puk do útoku, přenechal Vykoukalovi, který posílal před odkrytou branku na Štrbu, ale sparťanská třináctka na puk nedosáhla a skóre zůstalo po první části nezměněno.

V druhé třetině se fanoušci dočkali. Sparta se ujala vedení ve čtyřicáté minutě utkání, když Vykoukal vystřelil od modré čáry a Štrba šikovnou tečí poslal puk do sítě. Vedení se nerodilo snadno, kotouč se sice častěji vyskytoval na sparťanských hokejkách, jenže ke gólu to dlouho nevedlo. Hra byla často kouskována fauly jedné či druhé strany, ale v následujících početních výhodách se obě mužstva s koncovkou trápila. Langhammer se v čtyřiadvacáté minutě probojoval před Pruska a osamocen na brankovišti trefil pouze hruď vítkovického gólmana. Pěknou kličkou se prezentoval Ton, v kritické chvíli mu před gólmanem utekl puk a sparťanský ostrostřelec se z vytoužené branky radovat nemohl. Čekalo se až na vyloučení Krenželoka, které potrestal Štrba. Gól do šatny znamenal jednobrankové vedení Sparty.

Poslední část nabídla vyrovnaný hokej s minimem šancí na obou stranách, ale nakonec se v ní hosté přeci jen dočkali vyrovnání. Vítkovice se do slibných střeleckých pozic dostávaly hned v úvodu třetí třetiny. Po vyloučení Melichárka se musel Štefl hodně ohánět, aby zlikvidoval spršku střel, která se snesla na jeho klec. Dobře zahráli přesilovou hru i sparťané, poté co byl vyloučen Köhler. Vykoukal nejprve dvakrát pálil nebezpečně od modré čáry a následně měl možnost vystřelit i z mezikruží, jenže na Pruska si nepřišel. Když se vítkovický hříšník vrátil do hry, mohl vzápětí skórovat. Po chybě Stehlíka se probojoval před branku, ale puk poslal jen do připravené lapačky. Petr Nedvěd mohl rozhodnout v padesáté minutě, ke skórování do prázdné branky mu scházely dva rychlé kroky. Vyrovnání se zrodilo tři minuty před koncem poslední dvacetiminutovky. V oslabení se ve vlastní třetině zmocnil puku Jurečka, projel celé hřiště a nenápadnou střelou od modré čáry vyrovnal. Sparta se na odpověď nezmohla a zápas pokračoval prodloužením.

K druhému bodu měly nejprve blízko Vítkovice. Krenželok upaloval podél mantinelu a Vykoukal ho zastavil jen za cenu faulu. V následné přesilovce se činili Burger a Jurečka, kteří pálili od modré čáry na sparťanskou klec jeden puk za druhým. Za Šteflova záda žádný neproletěl a poté, co se k ledu poroučel Sivek, dostala výhodu jednoho muže v poli i Sparta. Domácí s ní naložili lépe a rozhodli. Spolupráci Nedvěda se Štrbou zakončil přesnou střelou Sivek a věnoval tak sparťanskému publiku alespoň malý předvánoční dárek.

František Výborný (Sparta): Snažili jsme se soupeře dostat pod tlak a být aktivní, což se nám dařilo, ale bohužel se už od začátku sezony potýkáme se střeleckou potencí. Utkání mohlo být jasné. Myslím si, že jsme si dneska vítězství zasloužili, byli o gól lepší a alespoň bod navíc máme. Chtěl bych poděkovat divákům, protože na to, že se hrálo 23. prosince odpoledne, kdy všichni shání kapry a vaří, tak jich přišlo dost a utkání mělo dobrou kulisu.

Mojmír Trličík (Vítkovice): Mám z toho utkání trošku smíšené pocity. V první třetině byla hra z obou stran opatrná a vyrovnaná. Ve druhé třetině byl soupeř jasně lepší a mohl rozhodnout nebo získat daleko větší náskok. Ale za třetí třetinu a prodloužení jsme si zasloužili více než jeden bod, který je ale z venkovního hřiště ze Sparty velice dobrý.