ČF2, středa 19. 3. 2014
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Polášek, Piskáček, Hrbas, Kubát - Ton, Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Procházka, Bahenský, Forman - Kočí. Trenér: Josef Jandač.
Vítkovice: Šindelář - Dudáš, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, Stehlík, Štencel - Šedivý, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Němec, Kolouch - Káňa, Szturc, Valčák. Trenér: Peter Oremus.
Branky a nahrávky: 60. Kolouch (Stehlík, Vandas). Rozhodčí: Šindler, Hribik – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:7. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 8320. Střely na branku: 38:29. Průběh utkání: 0:1. Nejlepší hráči utkání: Pöpperle - Šindelář. Stav série: 1:1.
Sparťany ještě čeká ve čtvrtfinále velký boj. Po úterní výhře totiž v druhém duelu na domácím ledě nedokázali vstřelit branku a to i přesto, že soupeř hrál čtrnáct minut ve čtyřech. Sparta ani jedno ze sedmi vyloučení nedokázala potrestat a její šance udusil 46 sekund před koncem zápasu vítkovický Kolouch. Série se tak do Ostravy stěhuje za vyrovnaného stavu 1:1.

Sparta ve značně pozměněné sestavě mohla jít do vedení už ve druhé minutě, Přibyl přespurtoval na levém křídle hostující hráče, na ose hřiště našel najetého Klimka, ale s jeho zakončením si Šindelář poradil. O pět minut později našel Pilař efektní žabičkou od modré čáry před brankou nekrytého Tona, který byl ale příliš blízko gólmana a na přesnější zakončení neměl dostatek prostoru. Vítkovice poté zlepšily důraz v předbrankovém prostoru, domácí s tím měli problémy a dlouho nebyla k vidění žádná výraznější šance. Tento stav mohl změnit únik Přibyla, rozhodčí však posoudil jeho zpracování puku jako hru vysokou holí. Pak začali být vidět na ledě i hosté, spíš než v souvislosti s hokejovými akcemi to však bylo kvůli několika nevybíravým zákrokům na sparťanské hráče.

Nejprve Káňa v rohu kluziště srazil k zemi Tona, který v tu chvíli byl již bez puku. A o chvíli později se stal terčem zase jiný hráč elitní formace Pražanů, Hlinku po buly krosčekoval Valčák a sparťanský útočník se jen velmi těžce sbíral z ledu. Tento faul už rozhodčí vyloučením potrestali, sparťané ale vstřeleným gólem nikoli. Naopak v oslabení ujel domácím obráncům Szturc, ale jeho forehandové zakončení Pöpperle vystihl. V závěru třetiny putoval na trestnou lavici ještě vítkovický Húževka, ale ani v této přesilovce si sparťané žádnou příležitost nepřipravili.

46
Tolik vteřin chybělo do konce druhého čtvrtfinálového zápasu, když sparťané inkasovali jedinou branku večera z hole Petra Koloucha

Ve druhé třetině přišly dramatické situace až po pěti minutách hry. Klimek v úniku dvou na jednoho přihrával do gólové šance Ivanu Rachůnkovi, ten zkoušel zakončovat z první, ale netrefil puk. Poté si Ton důrazným průnikem středem hřiště vynutil faul a v následné přesilovce při vyloučení Slobody spálili sparťané dvě stoprocentní možnosti. Kubát dostal přesnou přihrávku na levý kruh, pálil bez přípravy, ale netrefil zcela odkrytou branku. Za okamžik pak Buchteleho střelu z mezikruží skvěle vytěsnil nad branku gólman Šindelář. Ve třicáté minutě nabil Pech Kumstátovi do další šance, ale i tentokrát byl gólman hostů na místě. Sparťané měli poté další možnost přesilové hry, ale jejich hře chyběla střelba. Svou šanci v početní výhodě měly následně i Vítkovice, když z úhlu pálil Roman, ale Pöpperle se na poslední chvíli stihl přesunout a ramenem vyrazit.

V 38. minutě zamířil podruhé v zápase na trestnou lavici Hlinka, ale byli to paradoxně domácí hráči, kteří mohli udeřit. Po křídle ujel v oslabení Ivan Rachůnek, ale jeho tvrdou střelu na bližší tyč Šindelář vykopl betonem. Zbytek početní nevýhody sparťané poctivě ubránili a vysloužili si za to ovace domácího publika. Ani ve třetí třetině tak více než osm tisíc diváků na tribunách Tipsport areny branku nevidělo.

Třetí třetinu zahájil únik sparťanů, ve kterém Hlinka hledal od mantinelu najetého Tomáše Rachůnka, tomu však jeden z bránících hráčů na poslední chvíli vložil do střely hokejku a srazil puk vysoko nad branku. Sparťané pak po Szturcově faulu dostali možnost hrát čtyřminutovou přesilovku, ale málem se v ní radovali hosté, když Húževka po chybě obrany Sparty trefil spojnici. Domácí během této výhody vůbec nevystřelili na branku, a potvrdili tak, že přesilová hra v tomto zápase nebyla jejich silnou stránkou.

Devět minut před koncem třetiny Kubát od zadního mantinelu nepřesnou přihrávkou "namazal" soupeři do šance a jen díky velkému štěstí a poskakujícímu puku Sparta neinkasovala. A branka nepřišla na druhé straně ani z hokejky Pilaře, který na konci rychlé akce trefil Šindeláře jen do hrudi. A dobývání branky hostů pokračovalo i nadále, jenže Ton v jasné příležitosti na levém kruhu vystřelil z první i přesto, že měl hodně času, a gólman Vítkovic byl znovu na místě. Sparťanům zatrnulo v 56. minutě, když se tváří v tvář Pöpperlemu objevil mezi kruhy Huna, ale musel si pod tlakem puk přehodit na bekhend a jeho slabé zakončení brankář Holešovických pokryl. Nakonec se však přece jen radovali hosté, Spartu doslova popravil 46 sekund před koncem střelou od modré Petr Kolouch. Sparta už nenašla odpověď, a série je tak po dvou duelech vyrovnaná 1:1.

Informace ke zdravotnímu stavu mužstva ve středečním utkání: Osm hráčů základní sestavy prodělalo v průběhu dne akutní střevní virózu. Pět z nich z tohoto důvodu nemohlo nastoupit do utkání. Věříme, ze všichni budou brzy v pořádku.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Z dnešního zápasu samozřejmě moc nadšený nejsem, i když hráčům nelze upřít bojovnost a nasazení. Bylo to hodně urputné. Dostali jsme gól v poslední minutě, to netěší nikoho. Na druhou stranu série je vyrovnaná, přesouvá se do Vítkovic a my musíme dát nějaké góly. I dnes jsme si nějaké šance vytvořili, i když ne tolik. Dvakrát jsme netrefili prázdnou branku, to rozhodlo. Příště musíme přitvrdit, dnes nám ale chyběli hráči, kteří takhle hrají. Jsme na to připraveni. Je nám jasné, že je play off, že je jiný režim. Na druhou stranu je tam spousta zákroků, které jsou na hraně nebo za hranou, a je potřeba, aby se to spravedlivě posuzovalo.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Jsem rád, že jsme pokračovali tak, jak jsme skončili první zápas. Třetí třetina v úterý byla výborná. Dnes jsme hráli velmi disciplinovaně a hlavně aktivně. Dohrávali jsme souboje, ale to je potřeba. Byly to zákroky v rámci fair play. Vše vyplývalo z toho, že jsme byli aktivní a v pohybu.