SPA - SLA 5:0 - Výhru řídil Růžička s mladíky

přípravné utkání (Tipsport arena), úterý 6. 8. 2019
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Machovský (30. Sedláček) – Piskáček (A), Polášek, Blain, Kalina, Košťálek, Dvořák, Jandus – Řepík (A), Růžička, Kvapil – Smejkal, Sukel', Michnáč – Forman, Pech (A), Pšenička – Říčka, Klíma, Kudrna.
Slavia: Michajlov – Novák (C), Duda, Hořava, Steinocher, Ryzák, Barák, Hejda – Vrdlovec, Vlček, Doležal (A) – Sladkovský, Šagát, Ondráček (A) – Šťastný, Všetečka, Šmerha – Martínek, Šteiner, Heldák – Brož.
Branky a nahrávky: 9. Růžička (Kvapil, Polášek), 26. Pšenička (Pech, Forman), 31. Růžička (Smejkal), 49. Michnáč (Smejkal, Klíma), 58. Jandus (Pech, Forman). Rozhodčí: Svoboda, Šindel - Klouček, Malý. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6103. Průběh utkání: 5:0.

Vstup do herní přípravy vyšel sparťanům na jedničku, když v prvním přípravném utkání zdolali v pražském derby Slavii 5:0. Ve fantastické atmosféře se pod vítězství prvními dvěma trefami v novém dresu podepsal útočník Vladimír Růžička, ke kterému se přidali ještě mladíci Tomáš Pšenička, Albert Michnáč a Martin Jandus. O čisté konto se pak rovnoměrně podělili brankáři Matěj Machovský s Jakubem Sedláčkem. Další přípravné utkání čeká sparťany ve čtvrtek v holešovické Tipsport areně proti Karlovým Varům.

První přípravný zápas aktuální sezony započal tým Sparty aktivně. Za hlasitého povzbuzování fanoušků na zaplněných tribunách Tipsport areny se ale do první větší šance dostal slávistický obránce Petr Hořava, jehož střelu ještě dorážel Viktor Martínek. Jeho puk však přes brankáře Matěje Machovského neprošel. Později na jeho branku ještě střílel aktivní Tomáš Šmerha, brankář Sparty ale jeho puk vyrazil do ochranné sítě. V šesté minutě se postaral o první větší šanci Sparty backhandem Michal Řepík, ani jeho střela ovšem neprošla.

První gól utkání o Prahu vstřelil až o tři minuty později odchovanec Slavie Vladimír Růžička, který si tak poprvé v životě mohl poslechnout, jak se z jeho gólu radují fanoušci Sparty. O asistenci se postaral další exslávista Marek Kvapil a přihrávala také další letní posila — obránce Adam Polášek. Kotel je odměnil hlasitým potleskem. Sparta pak na Slavii dlouho tlačila před její brankou. Tři minuty před koncem třetiny byl ale vyloučen Miroslav Forman za držení a sparťané měli co dělat, aby své vedení udrželi. To se povedlo a první třetina pražského derby skončila pro ně těsným vedením.

Druhá třetina začala lehkou potyčkou a hned ve druhé minutě se dostal do šance Tomáš Pšenička. Střela šla ale mimo branku. Převahu Sparty posílil další střelou na branku Vladimír Růžička, kterému se ale nepodařilo zvednout kotouč nad beton Martina Michajlova. Skóre proměnil až v páté minutě Tomáš Pšenička po přihrávce Miroslava Formana. Sparta se tak dostala do vedení 2:0. Domácí tým druhý gól velmi nabudil, zatímco Slavia hrála pasivněji. Hráči Sparty stříleli jeden puk za druhým a sešívané držel hlavně jejich brankář.

V polovině zápasu Sparta vystřídala brankáře, a tak mohl do zápasu zasáhnout i druhý brankář Jakub Sedláček. Fanoušci Sparty dali jasně najevo, že v Tipsport areně jsou doma. Věřili ve výhru v základní hrací době, ze čtyř předchozích vítězných derby se to totiž Spartě povedlo zatím jen jednou. Víru sparťanů posílil Vladimír Růžička v jedenácté minutě druhé třetiny, kdy vstřelil svůj druhý gól a poslal tak Spartu do vedení 3:0. Sešívaným dala druhá třetina pořádně zabrat. V osmnácté minutě se dostali do oslabení vyloučením Jiřího Doležala za držení. Domácí tým sice přesilovku nevyužil, ale i tak led po konci druhé třetiny opustil v dobrém rozmaru.

Už ve druhé minutě třetí třetiny mohl zvýšit náskok Kevin Klíma, ale při svém průniku po pravé straně na Martina Michajlova nevyzrál. Fanouškům Slavie zatrnulo hlavně o pár vteřin později, když hostujícímu brankáři nadělalo problémy nenápadné nahození ze středního pásma. Brankář sešívaných si o chvíli později poradil se střelou Miroslava Formana a bez výraznější práce byl také během vyloučení Jiřího Doležala. Krátce po jeho návratu se pokoušel zaskočit Jakuba Sedláčka z rohu kluziště Daniel Vrdlovec, ale bohužel pro hosty kotouč kolem tyčky neprotlačil.

Na druhé straně překombinovali svůj únik dvou na jednoho Lukáš Pech s Tomášem Pšeničkou, přesto sparťané udeřili vzápětí. Na konci pohledné kombinace stál zcela volný Albert Michnáč, jenž z prostoru před brankou zvýšil na rozdíl čtyř gólů. V závěru zápasu pak měl šanci na zvýšení Michal Řepík, který z prostoru před brankou neskóroval. Vyloučení Filipa Vlčka sparťané nepotrestali, jenže krátce po jeho návratu dostal nabito Martin Jandus a propálil Martina Michajlova, čímž korunoval zasloužené vítězství 5:0.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): Máme za sebou dlouhé dva týdny tvrdého tréninku, kluci pracovali velmi tvrdě, aby byli fyzicky připravení, takže to ze začátku bylo znát. Byl to velmi speciální zápas proti velkému rivalovi. Bylo to náročné, ale myslím si, že ve druhé a třetí třetině už jsme byli lepším týmem. Velmi dobře hráli také mladí hráči. Utkání si museli užít také fanoušci, atmosféra byla skvělá.

Miloš Říha (HC Slavia Praha): Sparta nás předčila naprosto ve všem. První třetinu jsme sice dokázali uhrát, ale poté už byla ta kvalita v herních činnostech jednotlivce tak rozdílná, že se tomu vlastně ani nedalo zamezit. Věřím, že to je pro některé hráče dostatečná facka k tomu, aby se probrali a to i přesto, že Sparta nastoupila v plné sestavě i s reprezentanty a dala dostatečně najevo ten rozdíl, který mezi námi a jimi panuje.