SPA - PLZ 5:3 - Výhru zařídili Vitouch s Chlapíkem

50., úterý 15. 2. 2022
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Machovský – Matuškin, Němeček, Polášek (C), Pavelka, Dvořák, Moravčík, Jurčina – E. Thorell, Horák, Kaše – Forman (A), Chlapík (A), Doležal – Prymula, Vitouch, Šmerha – Strnad, Stoljarov, Dvořáček.
Plzeň: Pavlát – Kaňák, Holý, Graňák, Kremláček, Budík, Kindl (C), Kvasnička – Dufek, Mertl (A), M. Lang – Suchý, Bulíř, Přikryl – Blomstrand, Kodýtek (A), Schleiss – Marcel, G. Thorell, Malát.
Branky a nahrávky: 6. Vitouch (Matuškin, Šmerha), 32. Horák (Kaše, E. Thorell), 38. Chlapík (Pavelka, Šmerha), 50. Vitouch (Šmerha, Prymula), 59. Chlapík – 5. Přikryl (Kindl, Suchý), 22. Suchý, 31. Přikryl. Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1000. Střely na branku: 31:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 5:3. Nejlepší hráči utkání: David Vitouch - Filip Suchý.
Tři body zůstávají doma! Sparťané v průběhu utkání sice prohrávali nad Plzní o dvě branky, ale díky gólům Romana Horáka a Filipa Chlapíka vyrovnali ještě před koncem druhé třetiny. V poslední části obstaral rozhodující branku talentovaný útočník David Vitouch, jenž si připsal stejně jako Filip Chlapík v duelu proti indiánům dva góly. Sparťané zvítězili 5:3 a připsali si v honbě za nejlepší čtyřkou další tři body do tabulky.

Sparťanští trenéři poslali do branky v utkání s Plzní Matěje Machovského, který dostal před svým gólmanským parťákem přednost. V úvodních minutách byla hra rozháraná z obou stran a větší územní převahu si poté vypracovali hosté. Kaňákovo nahození schoval ve své náruči sparťanský brankář, ale o pár okamžiků později Machovský poprvé kapituloval. Plzeňští hokejisté si vytvořili drtivý tlak v pásmu soupeře a útočník Filip Přikryl na brankovišti pohotově poslal kotouč za Machovského.

Sparťané sice prohrávali o jeden gól, ale jen za pár vteřin přispěchali s rychlou odpovědí. David Vitouch byl osamocen v prostoru před brankou a talentovaný útočník poslal kotouč k bližší tyčce Pavlátovy branky. Pražané byli od té chvíle aktivnější a k dispozici měli mimo jiné i přesilovou hru. Tu však svěřenci trenérského dua Miloslav Hořava – Josef Jandač nevyužili a skóre zůstalo neměnné. Hosté si v dalších minutách taktéž vyzkoušeli klasickou početní výhodu, při které se sparťané bez větších potíží ubránili. Oba týmy tak odcházely do kabin za nerozhodného stavu 1:1.

Domácí hokejisté dostali hned zkraje druhé třetiny příležitost zahrát si v přesilové hře. V ní se dral do zakončení útočník Chlapík, jenž se protlačil ke střele, která však neskončila gólovým úspěchem. Náš tým se posléze v té samé početní výhodě nedohodl ve středním pásmu a Filip Suchý ujel všem sparťanským hráčům. Talentovaný útočník se vzápětí protlačil do samostatného úniku a bekhendovým blafákem zasunul puk do branky. Matěj Machovský byl zcela mimo své pracoviště. Sparťané se snažili s výsledkem něco udělat, ale plzeňská obrana byla velmi pozorná.

Brankář Pavlát musel v dalších minutách čelit nebezpečnému pokusu Pavelky od modré čáry a vzápětí se na něj řítil sparťanský útočník Horák. V obou případech plzeňský brankář podržel svůj tým. Hostům se v Praze i nadále velmi dařilo a Filip Přikryl po velké skrumáži v brankovišti domácích dotlačil puk do sítě. Náš celek se ale nevzdal a dvěma góly do konce druhé části vyrovnal. Nejprve Roman Horák před brankou prostřelil Pavláta a vzápětí v další početní převaze mířil přesně na vzdálenější tyčku Filip Chlapík. Skóre bylo po dvou odehraných třetinách nerozhodné, tentokrát 3:3.

Domácí tým nastoupil do třetí třetiny velmi aktivně, když si zároveň vynutil nedovolený zákrok ze strany soupeře. Sparťané hráli po faulu obránce Graňáka další početní výhodu, kterou navzdory velké snaze nevyužili. Plzeňští hokejisté se bránili velmi úspěšně, a dokonce mohli odskočit do vedení i díky akci Mertla. Zkušený útočník mířil sám na brankáře Machovského, který si střelu hostujícího útočníka pohlídal. Sparťané si v pozdějších minutách vypracovali tlak a útočník David Vitouch prostřelil Pavláta. Plzeňský brankář sice zasáhl puk, který se však následně dokutálel za brankovou čáru.

Hosté se i přes inkasovaný gól nevzdali a nadále se snažili o vyrovnání. Pozorná obrana Sparty však svému soupeři příliš prostoru nedovolila a domácí hráči si už výsledek pohlídali. Na výhře našeho týmu nezměnila nic ani soupeřova závěrečná hra bez brankáře, při které se hostujícím hráčům už vyrovnat nepodařilo. Sparťanské vítězství naopak potvrdil gólem do prázdné branky Filip Chlapík skóroval do prázdné branky. Pražané ve třetí třetině dokonali parádní obrat, když zvítězili nad Plzní v urputné bitvě 5:3 a připsali si už třetí vítězství v řadě.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "V utkání jsme doslova vstali z mrtvých. Bylo pro nás velmi důležité, že jsme ve druhé třetině ze stavu 1:3 vyrovnali a ve třetí části šli poprvé do vedení. Plzeň pak začala tlačit, naši hráči výhru vybojovali. Víme, že Plzeň hraje hodně aktivně a dobře, o to víc si výhry ceníme."

Miloš Říha mladší (HC Škoda Plzeň): "Myslím si, že jsme si nezasloužili prohrát. Předvedli jsme dobrý výkon a aktivní hru. Utkání jsme měli dobře rozehrané. I když jsme vedli 3:1, naše nejslabší pasáž byla právě ve druhé třetině. Udělali jsme několik chyb, soupeř navíc několikrát ujel do samostatného úniku. Byť jsme třetí třetinu začali v oslabení, tak jsme v něm měli šanci. Pak jsme si vypracovali poměrně velký tlak, ale paradoxně jsme inkasovali, což zápas rozhodlo. V závěrečném tlaku už jsme šance nevyužili. Hráči ale podali dobrý výkon. Samozřejmě jsme zklamaní, že si neodvážíme ani bod."