SPA - PLZ 3:2sn - Výborný vystřelil v nájezdech druhý bod

26., úterý 17. 11. 2009
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Chábera - Macholda, Jan Hanzlík, Gulaši, Vydarený, Vojta, Bolf - Kratěna, Broš, Koreis - Ton, D. Výborný, Hromas - Netík, Langhammer, Ručinský. Trenéři: Volek a Holaň. Trenéři: David Volek, Miloš Holaň
Plzeň: Pöpperle - Jeřábek, Jiří Hanzlík, Benák, Modrý, Benda, Dresler, Dobrovolný, O´Brien - Vostřák, Straka, Vlasák - Bomersback, Vampola, Tvrdík - Hvila, Jan Kovář, Adamský - Scofield, Heřman, Dvořák. Trenéři: Marian Jelínek, Milan Razým, Rudolf Pejchar
Branky a nahrávky: 29. D. Výborný (Macholda), 37. Broš (Macholda, Netík), rozhodující nájezd D. Výborný - 7. Vampola (Bomersback), 17. Vostřák (Vlasák, Straka). Rozhodčí: Jebavý, Turčan - Rozlílek, Pavlovič. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 6485.
Sparta prohrávala po první třetině 0:2, ve druhé vyrovnali skóre Výborný a Broš. Ve třetí třetině ani v prodloužení se už nikdo neprosadil. David Výborný nakonec rozhodl o dvou bodech, když proměnil rozhodující nájezd.

Ke svátečnímu utkání nastoupila Sparta bez několika opor, v obraně chyběli Vykoukal a Černošek. Po slavnostním úvodu se do první šance zápasu dostal Adamský, který se nadvakrát pokoušel překonat Cháberu. Neměl ale přesnou mušku, poprvé pálil vedle, podruhé nad branku. Brzy se dostali k ohrožení branky i domácí, Netík po ideální přihrávce Ručinského střílel jen do Pöpperleho. V sedmé minutě šli do vedení hosté z Plzně, Petr Vampola objel branku a zakončil kolem tyčky. V 11. minutě nabral Ton neuvěřitelnou rychlost ve středním pásmu a ujel Jiřímu Hanzlíkovi, který ho zezadu hákoval. Nařízené trestné střílení Ton neproměnil, střílel nad. Následně hákoval i Benda, v první přesilové hře se ale Spartě nedařilo. Brzy hráli v početní výhodě i hosté, Gulaši hákoval probíjejícího se Vlasáka. Plzeň v přesilovce zvýšila vedení, od modré přesně střílel Pavel Vostřák. Na konci první třetiny měla Sparta několik zajímavě vypadajících šancí, Ručinský ani Kratěna neuspěli.

V úvodu druhé části byl za hákování vyloučen Netík, Plzni se ale přesilovka nevydařila podle jejich představ. Po návratu na led dělal Netík plzeňské obraně svou aktivitou velké problémy, ani jedna střela nicméně nebyla gólová. Na druhé straně hrozili Straka a Vampola, skóre se však neměnilo ani tentokrát. Ve 29. minutě snížil David Výborný, který dorazil nahození Petra Macholdy. Plzeň začala více bruslit, z jejich dlouhého pobytu v útočném pásmu vyústilo přečíslení dva na jednoho na druhé straně. Netík si však poslal puk příliš před sebe a Modrý mu ho sebral. Zvýšená aktivita Indiánů přinesla další nebezpečnou akci, přečíslení tři na dva zakončoval Scofield do tyče. Po vyloučeních Gulašiho a Vostřáka na 2+2 minuty za vysokou hůl se hrálo tři minuty ve čtyřech. Více místa na hřišti využil ve 37. minutě Michal Broš, který se zbavil obránce a backhandem poslal puk mezi Pöpperleho betony do branky.

Rychlý hokej s příležitostmi na obou stranách pokračoval i ve třetím dějství. Kratěna s Brošem sehráli pohlednou akci, druhý jmenovaný dvakrát zakončoval do Pöpperleho. Po vyloučení Langhammera za hákování se Plzeň snažila odskočit, přesilová hra ji ale hodně bolela. S bolestivou grimasou se zvedal z ledu Vampola, kterému nastavil tělo Jan Hanzlík. Na hráčích se projevovala únava, často byli spíš na zemi než na bruslích. Třetí třetina se dohrávala ve čtyřech na obou stranách, vyloučeni byli Broš a Straka. V prodloužení byla aktivnější Sparta, několik střeleckých pokusů si připsali i Plzeňští. Žádný z nich neskončil v brance a tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V první sérii proměnili Straka a Netík, ve druhé nedali Vlasák a Broš. Ve třetí sérii se po střele Kováře prohlížel záznam, branky podle verdiktu videorozhodčího nebylo dosaženo. Rozhodnout tak mohl kapitán David Výborný, který poslal puk po kličce za záda Pöpperleho a zařídil tak svým druhým gólem v zápase dvoubodové vítězství.

Miloš Holaň (Sparta): "Před zápasem nám ráno vypadli dva obránci, takže museli místo nich hrát jiní. V zápasech je vidět, že hráči sami chtějí zápasy otočit, čehož si ceníme. Projevilo se to a i Honza Chábera vrata takzvaně zavřel. Prodloužení je loterie, ale my jsme šťastní za dva body."

Marian Jelínek (Plzeň): "Věděli jsme, že Sparta po výměně trenérů čtyřikrát vyhrála a daří se ji poslední třetiny, ve kterých všechny soupeře jednoznačně porážela, proto jsme chtěli začít aktivně a podařilo se nám to. Třetí třetina byla hra nahoru dolů. Myslím si, že to byl velmi slušný zápas. Z osmi prodloužení jsme sedm prohráli, takže to pro mě není nic nového. Samozřejmě ale, že to bolí a mrzí. Kdybychom alespoň polovinu zvládli, tak jsme v tabulce někde jinde."