SPA - PLZ 2:4 - Druhé utkání Holdu bez bodu

44., neděle 28. 1. 2018
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Aittokallio – Ďaloga, Michálek, Mikuš, Kalina, Pavelka, Švrček – Klimek, Pech (A), Forman – Buchtele, Vrána (C), Řepík – Kumstát (A), Černoch, Kudrna – Rousek, Hlinka, Uher.
Plzeň: Svoboda – Moravčík, J. Kindl, Jones, Čerešňák, Kaňák, Sklenička – Gulaš (C), Mertl (A), Kantner – Pour, Kratěna, Schleiss – Kubalík, Kracík, Indrák – Hollweg, Kodýtek, D. Kindl – Rubner.
Branky a nahrávky: 16. Pech (Michálek, Mikuš), 33. Klimek (Forman, Kalina) – 30. Mertl (D. Kindl, Gulaš), 30. Kracík (Mertl, Kratěna), 43. Jones (Rubner, D. Kindl), 60. Mertl (Kantner). Rozhodčí: Hejduk, Pešina – Klouček, Pešek. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 16 083. Střely na branku: 33:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Klimek – Miroslav Svoboda.
Druhé utkání v rámci tradiční akce Sparta vzdává hold domácímu týmu nevyšlo. I přesto, že šli sparťané proti vedoucímu týmu tabulky zásluhou Lukáše Pecha jako první do vedení, soupeř dokázal výsledek otočit a ve třetí části pak dvěma brankami definitvně rozhodnout o osudu utkání. Utkání přihlížela v O2 areně druhá nejvyšší návštěva sezony, 16 083 diváků.

Fotogalerie

Začátek zápasu Sparty s Plzní obstaral slavnostní ceremoniál kterým vyvrcholil devátý ročník projektu Sparta vzdává hold. V rámci něj se na ledové ploše objevil jako zástupce armády mimo jiné trojnásobný olympijský vítěz, oštěpař Jan Železný. Do utkání vstoupila obě mužstva opatrně. I když si sparťané hned v první minutě vynutili soupeřovo vyloučení, přesilová hra se jim nepodařila, když kromě obléhání plzeňské branky nedokázali ohrozit Svobodu jedinou nebezpečnější střelou. O chvíli později se pak sparťané dostali do prvního výraznější šance, ale Forman po Buchteleho přihrávce mířil mimo branku.

Ale i Západočeši dokázali vystrčit drápky. To když si počínal hodně důrazně na puku hostující Čerešnák, odmítl za brankou dotírajícího hráče Sparty a naservíroval mezi kruhy puk volnému Kratěnovi, jehož zakončení z první však Aittokallio díky včasnému povyjetí zlikvidoval. Na druhé straně si vzápětí dobře počínal Pech, který vystihl rozehrávku hostů, ale při zakončení byl pod tlakem a netrefil branku. V šestnácté minutě si pak našlapaná O2 arena mohla poprvé zakřičet gól. Mikuš ještě branku netrefil, ale puk se odrazil na modrou čáru k Michálkovi, ten vypálil a jeho ránu tečoval mimo dosah Svobody Lukáš Pech.

Radost domácích ale mohl minutu před koncem zchladit Moravčík, jenž v přesilové hře vypálil od modré čáry, sparťanskému gólmanovi puk propadl výstrojí a zůstal ležet několik centimetrů před brankovou čarou. Situaci však z pohledu domácích zachránil včasným zásahem Nedomlel.

Obrovská šance na navýšení vedení se naskytla Spartě okamžitě po změně stran. To když v závěru první části přibyl na trestnou lavici k Moravčíkovi jeho spoluhráč Jakub Kindl, a domácí měli úvodu druhé třetiny téměř minutu a půl dlouhou výhodu přesilové hry pět na tři. I ve třech hráčích si však hosté počínali dobře a Pražané druhý gól nepřidali. A nedařilo se ani Hlinkovi, který se ve 23. minutě ocitl po nahození od modré čáry sám před Svobodou, jenže forehandovou kličku nedotáhl do úspěšného konce.

Krátce před polovinou utkání dostali možnost přesilové hry pět na tři pro změnu hosté a ti ji, na rozdíl od domácích, beze zbytku využili. Při výhodě dvou mužů na ledě putoval puk po ose Gulaš, Denis Kindl a Tomáš Mertl, poslední jmenovaný pohotově zavěsil do horního rohu. V klasické přesilové hře pak Plzeň předvedla další pohlednou akci, kterou tentokrát po vyšachování domácí obrany zakončil do prázdné branky Jaroslav Kracík. Hostům k obratu stačilo pouhých 44 vteřin.

Plzeň v té době utkání herně dominovala, přesto však Sparta z ojedinělého útoku dokázala opět srovnat krok. Forman si u mantinelu obhodil bekhendem jednoho z bránících hráčů, před brankou propasíroval puk pod hokejkou hostujícího gólmana a volný Lukáš Klimek ze vzduchu doklepl puk do odkryté branky. V poslední minutě druhé části pak vystrašil domácí fanoušky Indrák, který se po Mertlově pasu hnal sám na Aittokallia, finský brankář ale levým betonem jeho střelecký pokus pokryl.

Do třetí třetiny lépe vstoupili lépe hosté. I když při jejich třetím zásahu při nich stálo štěstí, i takové góly platí. Nicholas Jones zkusil v závěru 43. minuty nahodit z pravého kruhu puk na Aittokallia a k překvapení všech prošel pokus z velkého úhlu mezi betony sparťanského gólmana. Dobře bruslící Plzeň dlouho nepouštěla Spartu na dostřel Svobodovy branky, domácím se to podařilo až v přesilové hře, kdy se obranou prosmýkl Řepík, ale byl faulován a zakončit nemohl. Píšťalka rozhodčího vška tentokrát zůstala k nevoli sparťanských fanoušků němá.

Vlnit se mohla krátce na to síť i na druhé straně, ale Denis Kindl z křídla minul protilehlý kout branky. Domácí si pak v závěru vzali oddechový čas, ale ani následná hra bez brankáře ke kýženému srovnání nevedla. Pečeť na tříbodovou výhru Plzně dal do prázdné branky 42 vteřin před koncem Tomáš Mertl.

Radim Rulík (Sparta): "Bylo to z obou stran bojovné utkání. My jsme si neměli nechat dát dva góly rychle za sebou v oslabení. Tam se vlastně dostala Plzeň rychle zpátky do hry. Měli jsme také využít naši přesilovku pět na tři, kterou jsme sehráli špatně. O zápase pak rozhodl takový náhodný gól. Z naší strany byla velká snaha, ale bohužel situace v nerovnovážném stavu dneska rozhodly."

Ladislav Čihák (Plzeň): "Nezačali jsme dobře. V první třetině byla Sparta aktivnější, taková hladovější a připravenější. Nicméně jsme tu první třetinu přestáli, i když jsme prohrávali. Řekli jsme si v kabině, že spoustu věcí musíme zlepšit - pohyb, osobní souboje i hru pět na pět. Podařilo se nám pak vytvořit si tlak. Využili jsme přesilovku pět na tři i pět na čtyři, to hodně ovlivnilo utkání. Potom jsme sice dostali po chybě na 2:2, přesto byla druhá třetina v našem podání daleko lepší. Třetí třetina byla o tom, kdo dá gól. My jsem byli šťastnější. Chtěli jsme hrát náš hokej a hodně se tlačit do brány. Jsem rád, že nám to vyšlo a vezeme si domů tři body."