38., neděle 19. 1. 2020
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Machovský – Dvořák, Košťálek, Koistinen, Blain, Jeřábek, J. Pohl – Rousek, Tomášek, Řepík – Kudrna, V. Růžička, Říčka – Buchtele, Pech, Smejkal – Pšenička, Sukeľ, Dvořáček.
Pardubice: Kantor – Mikuš, J. Zdráhal, J. Kolář, T. Voráček, Ivan, Holland – Mandát, R. Kousal, Tybor – Svačina, Harju, Vondrka – Kusý, Poulíček, Látal – Machala, Rolinek, Paulovič.
Branky a nahrávky: 33. Tomášek (Rousek), 62. Pech – 25. Vondrka (Svačina, Mikuš). Rozhodčí: Svoboda, Heikinnen – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 4:3, navíc Kousal (PCE) 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 763. Střely na branku: 22:33. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Rousek - Jan Zdráhal.
Do nedělního utkání proti Pardubicím neprohráli sparťané v této sezoně tři zápasy v řadě, což platí i nadále! Téměř deset tisíc diváků v O2 areně sledovalo vyrovnaný boj, v němž vedli hosté po brance Michala Vondrky, ale náš tým po pěkné akci Davida Tomáška vyrovnal. I díky skvělému výkonu Matěje Machovského nakonec utkání dospělo do prodloužení, v němž rozhodl svou trefou útočník Lukáš Pech.

Sparta vstoupila do utkání s Pardubicemi v okleštěné sestavě, ve které nechyběli ani vypomáhající zadáci Radek Jeřábek a Jan Pohl. Divoký nástup bez výraznějších šancí ukončil střílející Jan Mandát, jehož pokus Matěj Machovský pokryl a po minutě a půl zamířil hostující hráč na trestnou lavici. Našemu týmu ovšem první početní výhoda nevyšla, naopak po návratu svého parťáka mohl udeřit Matej Paulovič - bez úspěchu.

Ve velké šanci se vzápětí ocitl Lukáš Rousek, jenž se zjevil sám před brankářem Pavlem Kantorem, ale kličkou na vyrážečku neuspěl. Oba týmy pokračovaly v aktivitě, ale když už se dostaly do zakončení, ani jeden z brankářů výrazněji zasahovat nemusel. Čerstvou krev do pardubických žil vlilo vyloučení Jana Košťálka, při němž pálil dvakrát nebezpečně Jan Zdráhal, ale jeho pokusy od modré čáry vyrazil Machovský levým betonem. V závěru třetiny zahrávali Východočeši přesilovou hru, při které několikrát zasypali sparťanskou branku nebezpečnou střelou. Matěj Machovský odolal i za pomocí své pravé tyčky, kterou nastřelil Jan Zdráhal a stav utkání už se před první sirénou nezměnil.

Pardubice si do začátku druhé třetiny přenesly početní výhodu, ale na Matěje Machovského nevyzrály. Na neúspěšný pokus Andreje Kudrny odpovědělo Dynamo tlakem, po němž se v úvodu čtvrté minuty měnilo skóre. Matěj Machovský vytlačil střelu Vladimíra Svačiny do tyčky, od které se puk odrazil na hůl volného Michala Vondrky a ten ho jen doklepl do sítě. Blízko druhému gólu byl při signalizovaném vyloučení Sparty Jan Zdráhal, jenž pálil z mezikruží podruhé do pravé tyčky.

V následné přesilovce musel Matěj Machovský několikrát zasahovat, přesto sparťané zvládli oslabení dobře. Sparta se v dalších minutách dostala častěji do hry, jenže tečovaná střela Radka Jeřábka zaplula pouze do Kantorova náručí. Trápení našeho týmu uťal až David Tomášek, který si při brejku pěkně narazil s Lukášem Rouskem a individuální průnik až před branku zakončil zasunutím puku podél Pavla Kantora. Gól ještě na základě pardubické coach challenge prozkoumal videorozhodčí, přesto gól platil.

Už po několika vteřinách navíc putoval na trestnou lavici Robert Kousal, při jehož trestu sparťané neuspěli se svými dělovkami Michal Řepík, Ville Koistinen, Jan Košťálek ani Vladimír Růžička a pardubičtí hokejiisté oslabení ustáli. Našemu týmu vzápětí pomohlo i další vyloučení, tentokrát v podání Denise Kusého po tvrdě dohraném souboji s vyjetým Matějem Machovským. Sparta jeho vyloučení potrestat nedokázala, a když neuspěli se svou dělovkou Tomáš Dvořák ani Jan Košťálek, šlo se do kabin za stavu 1:1.

Úvod třetí třetiny rozkouskovala řada přerušení, takže na první střelecký pokus čekali diváci téměř tři minuty. Útočník Jan Buchtele však pálil z levého kruhu jen do Pavla Kantora. Na druhé straně zazářil Matěj Machovský, když se bleskově přesunul k levé tyčce a ukradl Michalu Vondrkovi obrovskou šanci na gól. Na trestnou lavici vzápětí putoval Lukáš Pech, jehož parťáci i s jistým brankářem v zádech odolávali. Oslabení nakonec zvládli i za dalšího přispění brankové konstrukce, když tentokrát orazítkoval levou tyčku Juraj Mikuš.

Druhá polovina třetí třetiny už byla ve znamení tuhého boje. Oba týmy si uvědomovaly, že každá chyba může rozhodnout, což se projevilo i na průběhu hry. Nebezpečnější byly Pardubice, ale když už se dostaly do zakončení, vylámaly si zuby na Matěji Machovském. V závěru třetí části už výraznější šance nepřibyly a téměř deset tisíc diváků se dočkalo prodloužení.

V nastaveném čase nejprve neuspěl Michal Řepík, naopak na druhé straně nedokázal Michal Vondrka při přečíslení dvou na jednoho najít svého spoluhráče. Z následného brejku sparťané udeřili, když se trefil Lukáš Pech a vystřelil Spartě druhý bod.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Stejně jako předešlé zápasy proti Pardubicím to bylo náročné a vyrovnané utkání, o jednom gólu. Ve hře pět na pět jsme odehráli dobrý zápas, nepouštěli jsme Pardubice do šancí. Zároveň jsme ale nehráli moc dobře do útoku.“

Milan Razým (HC Dynamo Pardubice): „Byli jsme Spartě více než rovnocenným soupeřem a chtěl bych náš tým za předvedený výkon pochválit. Bylo tam nasazení, bojovnost. Bod ze Sparty ale bereme. Michal Vondrka nastoupil a hned se zapojil mezi lídry týmu, bylo to znát na naší ofenzivní síle. Podal výborný výkon.“