SPA - OLO 4:6 - Sparta nestačila na Moru

20., neděle 18. 11. 2018
Sparta - Olomouc SPA - OLO
Sparta: Machovský (27. Honzík) – Voráček, Delisle, Dvořák, Blain, Košťálek, Gregorc, Jandus – Smejkal, Vrána (C), Kudrna – Kumstát, Pech (A), Forman – Rousek, Sill, Beran – Buchtele, Pšenička, Jarůšek.
Olomouc: Konrád – Ondrušek (C), Galvas, Švrček, Škůrek, Jaroměřský, Dujsík, Staněk – Mráz, Strapáč, Irgl – Ostřížek, Knotek (A), Tomeček – Burian, Nahodil, Jergl – Laš, Skládaný, Holec.
Branky a nahrávky: 29. Blain (Košťálek, Vrána), 31. Kudrna (Gregorc), 45. Vrána (Smejkal), 57. Buchtele (Pech, Kudrna) – 18. Burian (Jaroměřský, Galvas), 25. Holec (Strapáč, Laš), 27. Holec (Skladaný, Galvas), 50. Ostřížek (Tomeček), 51. Burian (Švrček, Irgl), 51. Laš (Skladaný). Rozhodčí: Horák, Pražák – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 7:4, navíc Dujsík (OLO) 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 8 733. Střely na branku: 29:26. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:6, 4:6. Nejlepší hráči utkání: Petr Vrána – Vilém Burian.
Po zápase v Chomutově čekalo sparťany domácí střetnutí s Olomoucí, která v první polovině utkání utekla do tříbrankového vedení. Sparta se sice nevzdala a trefami Blaina, Kudrny a Vrány náskok svého soupeře smazala, Moravané si ale vzali vedení zpět a z O2 areny odvezli všechny body. Za Pražany se v závěru zápasu prosadil už jen Jan Buchtele.

Úvod druhého vzájemného střetnutí mezi Olomoucí a Spartou v tomto ročníku byl vyrovnaný, přičemž prim na ledě hráli hlavně defenzívy obou klubů – ani jednomu celku se nedařilo na delší dobu usadit před soupeřovým brankářem. O něco málo více ze hry měli domácí, kterým se však Konráda nepodařilo překonat ani při přesilovce po vyloučení Nahodila. Mora se v ní ubránila bez větších komplikací.

V polovině periody měl po kolapsu olomoucké obrany obrovskou příležitost otevřít skóre bek Delisle, jenž ale poslal z prostoru pro vhazování pryž přímo do položeného gólmana. Bez práce nebyl v prvním dějství ani Machovský, který se o chvilku později zapotil při krátkém, leč nebezpečném tlaku hostů. Nakonec to byl právě pražský gólman, který kapituloval jako první – dvě minuty před sirénou po rychlém úniku otevřel přesným zakončením skóre Vilém Burian, a kohouti tak šli do pauzy s těsným náskokem.

Pár sekund po startu prostřední třetiny šel za nedovolené bránění na trestnou lavici Dvořák, a Moravané tak měli šanci rozšířit svůj náskok, což se jim ale nepodařilo. S úspěchem se ovšem potkali nedlouho později, když si domácí defenzíva nepohlídala Miroslava Holce a ten svůj nájezd přetavil v další zásah – 0:2. Sparťanské studené sprše však ještě nebyl konec. Miroslav Holec totiž neměl dost a krátce po své první trefě lehkou střelou z mezikruží vyhnal Machovského z branky. Mezi tři tyče tak naskočil David Honzík.

Záhy se pro Kruppovy svěřence objevilo světlo na konci tunelu. Dujsík šel po ostrém zákroku na Berana do sprch, a nadělil tak svému soupeři pětiminutovou přesilovku, přičemž jen pár sekund po něm dostal menší trest Irgl. Pražané tuto šanci chytli za pačesy – Konráda nejprve o čisté konto připravil Jeremie Blain, na jehož gól pak navázal Andrej Kudrna, a Olomouc tak rázem vedla jen o branku. Oba celky si do konce periody vypracovaly šancí víc než dost, nicméně další branku O2 arena po přestávky neviděla.

Kotli hostujících fanoušků se v úvodu třetí části zatajil dech. Po střele Blaina zavládl před Konrádem naprostý chaos, žádná z několika dorážek cestu do moravské klece ale nakonec nenašla. Příznivci Sparty se ovšem přeci jen dočkali – v čase 44:20 se síť Mory zatřásla potřetí, tentokrát po projektilu Petra Vrány. Za stavu 3:3 se tak začínalo zase od začátku.

Olomoučtí se nepříznivým vývojem hry srazit na lopatky nenechali. Ba naopak. V polovině periody jim vrátil vedení David Ostřížek, necelou minutu po něm pak skóroval Vilém Burian a další gól za Honzíka poslal o čtyřicet sekund později Marek Laš. Domácí hokejisté tak před sebou měli další Everest, který už se jim tentokrát i přes veškerou snahu nepodařilo pokořit. Porážku akorát brankou v přesilovce zmírnil Jan Buchtele.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Měli jsme dobrý vstup do utkání a vytvořili jsme si tlak. V první třetině jsme se dobře vyrovnávali s rychlostí olomouckých hráčů, ale soupeř využil jednu naší chybu. Ve druhé třetině přidal soupeř další dva góly, ale náš tým dokázal odpovědět a využil přesilovky. Potom jsme dobře sehráli i oslabení, kterých bylo dost. Ve třetí třetině jsme vyrovnali, ale pak to tam opět napadalo Olomouci. Je to pro nás nepříjemná prohra. Musíme se nachystat na příští víkend a ukázat si problémy, které máme. Především dostáváme hodně branek, což se nám předtím nestávalo."

Jan Tomajko (HC Olomouc): "Věděli jsme, že Sparta dvakrát prohrála, takže do zápasu vstoupila takovým mírným tlakem. Ten jsme ustáli a první třetinu jsme vyhráli 1:0. Pro nás to bylo hodně důležité. Ve druhé třetině jsme odskočili na tři góly. Sparta se ve dvou přesilovkách dostala zpátky do zápasu a srovnala ve třetí třetině na 3:3. My jsme pak třemi góly zápas rozhodli. Jsme rádi za tři body. Na Spartě se nevyhrává tak často. Jsme spokojení i s produktivitou, protože šest gólů v sezoně jsme ještě nedali. Hráčům bych chtěl poděkovat za bojovnost. Za stavu 3:3 jsme nesložili zbraně a dotáhli jsme to do vítězného konce."