5., pátek 25. 9. 2015
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Pöpperle – Polášek, Mikuš, Čajkovský, Barinka (A), Glenn, Hrbas, Piskáček – Réway, Hlinka (C), Klimek – Sabolič, Pech, Kumstát - Netík (A), Přibyl, Forman - Černoch, Cingel, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Mountfield HK: Svoboda - Pláněk, Vydarený (A), Pilař, Čáp, Dietz, Vašíček, Hronek, Tvrdík - Kudrna, Knotek (A), Bednář (C) - Vantuch, Ihnacak, Courchaine - Köhler, Kukumberg, Dej - Pavlík, Troliga, Červený. Trenér: Peter Draisaitl.
Branky a nahrávky: 24. Réway (Čajkovský, Barinka), 34. Kumstát, 57. Sabolič (Kumstát, Polášek), rozhodující sam. nájezd Réway - 14. Dej (Troliga, Pláněk), 28. Courchaine (Köhler, Čáp), 39. Kudrna (Pláněk, Vydarený). Rozhodčí: Lacina, Šír - Lhotský, Špůr. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5184. Střely na branku: 30:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči zápasu: Réway - Courchaine.
Sparťané dokázali udržet domácí neporazitelnost v této sezoně, ačkoliv tentokrát to byl skutečně velký boj. Hradec Králové šel totiž v průběhu zápasu hned třikrát do vedení. Sparťané však prokázali sílu a třikrát vyrovnali zásluhou Martina Réwaye, Petra Kumstáta a Roberta Saboliče. Vyrovnaný souboj tak dospěl až do samostatných nájezdů, ve kterých předvedl velkou show Réway. Ten proměnil všechny tři své pokusy, a získal tak pro Spartu druhý bod.

Fotogalerie

V úvodu duelu, který byl reprízou posledního čtvrtfinále play off, byli aktivnější sparťané. Svoboda musel zasahovat proti Pechovi, o chvíli později zneškodnil šanci Přibyla. Poté zahrozili i hosté, konkrétně dlouhán Vantuch. Největší šanci jít do vedení měli sparťané paradoxně ve vlastním oslabení, které sehráli parádně. Hradci nedovolili ani jednou střelu a sami naopak hned dvakrát ujeli.

Nejprve Kudrna, který sám před bránou nahrával Cingelovi, a poté i Glenn. Proti tomu zasáhl Svoboda betonem. Nevyužité šance mohly sparťany mrzet ještě více ve 14. minutě, kdy šli hosté do vedení. Rastislav Dej zůstal nepokrytý u pravé tyčky Pöpperleho branky a nabídku Troligy přetavil v první gól utkání. Ten Hradec nabudil k větší aktivitě, ale do konce první třetiny už se skóre neměnilo.

Do té druhé vstupovala Sparta s početní výhodou a Hlinka byl blízko vyrovnání. Svoboda ale předvedl parádní zákrok lapačkou a jeho pokus zneškodnil. O chvíli později už ale kapituloval. Čajkovský nejprve střelou od mantinelu trefil blokujícího soupeře, ale puk se k němu vrátil a druhý pokus už vyšel lépe. Při něm totiž křižným pasem našel najíždějícího Martina Réwaye, který doklepl kotouč do odkryté části branky. Dlouho ale stav 1:1 na kostce nesvítil. V přesilové hře při vyloučení Saboliče šel totiž Hradec znovu do vedení zásluhou dorážky Kanaďana Adama Courchainea.

Rychlá odpověď mohla přijít v podání obránce Barinky, jehož střela se před brankou odrazila od bránícícho hráče a kotouč proplachtil jen centimetry nad břevnem. Vyrovnání nakonec přišlo v přesilovce. Petr Kumstát se po buly zmocnil puku, vybruslil si před Svobodu a procedil backhandem kotouč mezi jeho betony. Do třetí třetiny šli však přece jen opět spokojenější hosté. Minutu před přestávkou totiž Jaroslav Kudrna prostřelil Pöpperleho z pravého kruhu.

Třetí dvacetiminutovku načali svými střelami obránci. Na straně Hradce pálil Pilař, za Spartu Barinka. Skóre se ale neměnilo ani v jednom případě. S ubývajícími minutami se domácí tlačili za vyrovnáním, ale na spolehlivě chytajícího Svobodu se jim nedařilo vyzrát. Hradec se navíc vydával do nebezpečných rychlých protiútoků. Šanci na zdramatizování měli sparťané v přesilovce po zásahu vysokou holí v obličeji Formana. V té ale málem skórovali hosté, kteří ujeli ve dvou na jednoho. Tím byl Polášek, který dokázal naštěstí pro Spartu zblokovat finální nahrávku.

Vyrovnání se nakonec Pražané dočkali tři a půl minuty před koncem třetího dějství. Vyraženého puku se u pravé tyčky Svobodovy svatyně zmocnil slovinský útočník Robert Sabolič a zasunul ho za královéhradeckého gólmana. O chvíli později dokonce sparťané sahali po třech bodech, ale Hlinkovi samotnému před odkrytou brankou se kotouč zamotal mezi bruslemi. Poslední minuty nakonec patřily Spartě, která si stihla vytvořit ještě několik gólových příležitostí.

Žádná z nich ale brankou neskončila, a tak přišlo na řadu poprvé v této sezoně prodloužení. V tom Sparta pokračovala ve velkém tlaku a Hradec Králové pustila do hry až poslední minutě nastaveného času, kdy však sparťanským příznivcům několikrát zatrnulo. Následné samostatné nájezdy zcela ovládl Martin Réway. Mladý útočník proměnil všechny tři své nájezdy kličkou do backhandu pod břevno, a získal tak Spartě druhý bod.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Pro nás to bylo důležité vítězství s ohledem na to, že jsme dokázali odpovídat na nepříznivý vývoj utkání. Vždy jsme dotahovali a na gól jsme se vždy docela dost nadřeli. Soupeř hrál dobře, organizovaně a obětavě. Hodně střel nám zblokoval. Nakonec jsme si s tím poradili a v penaltách exceloval Réway. Díky tomu máme druhý bod.

Peter Draisaitl (Mountfield Hradec Králové): Vážíme si získaného bodu a hlavně faktu, že jsme byli schopni se zlepšit oproti poslednímu zápasu. To je pozitivum. Trochu nás ale trápí, že děláme až příliš zbytečných chyb. Vždy najdeme ještě cestu, jak prohrát zápas. To musíme v budoucnosti zlepšit.