SPA - MHK 2:1p - Ďaloga vystřelil druhý bod

33., úterý 16. 1. 2018
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Aittokallio – Michálek, Ďaloga, Kalina, Mikuš, Švrček, Pavelka, Nedomlel – Forman, Pech (A), Klimek – Kudrna, Vrána (C), Říčka – Jarůšek, Černoch, Reichenberg – Uher, Rousek, Kumstát (A).
Mountfield HK: Pavelka – Pláněk, Vydarený (C), Zámorský, Cibulskis, Gregorc, Graňák, F. Pavlík – Köhler (A), Kukumberg, Šimánek – Červený, Džerinš, Cingel – Smoleňák, Koukal (A), Látal – Vopelka, Berger, R. Pavlík.
Branky a nahrávky: 30. Forman (Klimek), 61. Ďaloga (Forman, Pech) – 53. Koukal (Gregorc). Rozhodčí: Šír, Pražák – Pešek, Klouček. Vyloučení: 4:5, navíc Červený (MHK) do konce utkání. Bez využití.  V oslabení: 0:0. Diváci: 5 742. Střely na branku: 41:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Sami Aittokallio - Jaroslav Pavelka.
Po bezbrankové první třetině dohrávky 33. kola Tipsport extraligy proti královéhradeckému Mountfieldu otevřel přesně v polovině druhé části skóre Miroslav Forman. Ten byl důrazný na brankovišti a všiml si, že hostující gólman nemá puk ve své moci. Hradec Králové ve třetí třetině srovnal a utkání dospělo do prodloužení. V tom ujel po necelé půlminutě obránce Marek Ďaloga a získal pro svůj tým druhý bod.

Úvod utkání byl z obou stran trochu rozháraný a útočníci se hned dostali do několika dobrých šancí. Tu největší měl na holi sparťan Jarůšek, který si nejprve dojel puk, ale poté nedokázal potrestat prohřešek brankáře Pavelky. Domácí útočník už měl před sebou jednoduchý úkol v podobě prázdné branky, ale kotouč pouze narazil do boční konstrukce branky! První desetiminutovka patřila Pražanům, kteří však svoji převahu gólově vyjádřit nedokázali.

Hradečtí hokejisté byli po většinu času staženi před vlastním brankářem, a tak první vážnější ohrožení Aittokalliovy branky nastalo až za půlkou úvodního dějství. Koukal při hře čtyři na čtyři přejel do útočného pásma a předal puk na modrou čáru připravenému Gregorcovi. Slovinský reprezentant si udělal pár kroků do mezikruží, avšak proti jeho ráně si sparťanský gólman povyjel a puk chytil. Další dobrou možnost si sparťané vypracovali v přesilové hře. Ďalogovi se podařilo zavést puk do útočného pásma a jeho pobídku vyslyšel Kumstát. Druhý jmenovaný měl dostatek prostoru na ose hřiště, brankář Pavelka zase dobrý výhled na střelce a z tohoto souboje vzešel vítězně hradecký gólman.

Hra se ve druhé třetině srovnala a oba týmy narážely na téměř bezchybné defenzivy. V obranném pásmu Hradce Králové se k puku dostal Kudrna, jehož střelu od modré čáry šikovně tečoval Jarůšek a Pavelka musel rychle reagovat na změnu dráhy kotouče. Na druhou stranu rychle spěchal Kukumberg, který v dobré rychlosti zpoza branky hledal před brankou Šimánka, hradecká dvaadvacítka v luxusní pozici jen promáchla. Hra se za pár chvil znovu obrátila do sparťanského obranného pásma, kde Džerinš v náznaku přečíslení dva na jednoho chtěl celou situaci vyšperkovat přihrávkou na druhou tyč, tu ale dobře zablokoval svou hokejkou obránce Kalina.

Těsně před půlkou utkání se začalo více hrát o střední pásmo a puk dost často střídal svého majitele. Skóre utkání mohl otevřít aktivní Jarůšek, hradecký Pavelka puk vyrazil, ale neposlušná guma pomalu klouzala, až se nakonec jemně otřela o pravou tyčku! Touto akcí začalo být opět všechno jinak, protože více ze hry měli hráči z hlavního města. A když Klimek předvedl forhendovou kličku a Pavelka se roztáhl na brankové čáře jak široký, tak dlouhý, domácí už zvedali hlavu ke stopu arény. Přesně v půlce zápasu se však přeci jen domácí hráči dočkali! Miroslav Forman si dobře všiml, že hostující gólman nemá po zákroku kotouč pod kontrolou, uzmul ho a doklepl za čáru.

Ve třetí třetině sparťané dohrávali svou přesilovou hru, ale žádnou vyloženou šanci si nepřipravili. Hradečtí ve třetí třetině přepnuli na vyšší stupeň rychlosti a usilovně se snažili o vyrovnání. Látal převedl útočný výpad po pravé straně, ale Aittokalliova lapačka byla rychlejší. Netrvalo to dlouho a sparťanská defenziva byla opět v permanenci. Koukal totiž zcela osamocen dorážel před Aittokalliem, nicméně finský brankář nadále podával spolehlivý výkon.

Do vůbec první šance ve třetí třetině se za domácí celek tlačil Reichenberg, jeho otočku přečetl jeden z hradeckých obránců, a domácí útočník tak zklamaně odcházel na střídačku. Vzápětí si sám udělal Mikuš útočný výlet až před branku Pavelky a svou tečí trefil jeho pravý beton. Tato nevyužitá příležitost sparťany hodně zamrzela, protože v další tutovce Hradce už to hostům vyšlo. Gregorc vybídl do samostatného úniku Petra Koukala a hradecký forvard poslal puk Aittokalliovi přesně mezi betony. Utkání tak za nerozhodného stavu 1:1 dospělo do prodloužení.

V nastavení se nakonec přiklonilo štěstí na domácí hokejky, když Forman vyslal do sóla Marka Ďalogu a sparťanský obránce nekompromisně poslal puk nad vyrážečku! Pražané utnuli sérii porážek a připsali si cenný skalp východočeského týmu.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Po sérii neúspěchů kluci věděli, že máme nůž na krku. Další prohra už by nás poslala někam, kde nechceme být. Strašně se semknuli a hráli velmi zodpovědně. Bohužel pro ně se nám všem ukázalo, že jsou toho schopní. Teď to od nich budeme vyžadovat každý zápas. Nějaké výmluvy na to, jestli máme někdy štěstí, nebo smůlu, v této fázi sezony už neplatí. Není to o smůle a štěstí, ale o práci, zodpovědnosti a týmovém výkonu. Když jsme schopní to odehrát proti tak kvalitnímu mužstvu, jakým je Hradec, tak to musíme být schopní tak odehrát každý den - úterý, pátek, neděle, třikrát týdne do konce sezony. A jsme z problémů venku. Výborně zachytal Sami Aittokallio."

Václav Sýkora (Hradec Králové): "Pro nás to byl zápas, v kterém snesla nějaké měřítko jen první třetina, kdy jsme měli nějaké příležitosti, ale ve druhé jsme neměli vůbec nic. Tam jsme nehráli dobře dopředu, ale ani dozadu. Nedodržovali jsme systém. Naštěstí Sparta vstřelila jen jeden gól a ve třetí třetině jsme díky tomu věřili, že se s tím dá něco udělat. Trošku jsme se zvedli, ale podařilo se nám jen vyrovnat. Celkově tomu výkonu chyběla šťáva a energie. Bylo to těžkopádné a upracované, dnes musíme být za ten bod rádi. Výborný výkon podal v brance Jarda Pavelka, který nás celý zápas držel ve hře."