SPA - MHK 0:5 - Sparta na Hradec nestačila

41., neděle 25. 1. 2015
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Novotný – Eminger, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Piskáček, Barinka (A), Hrbas – Réway, Hlinka (A), Klimek – Kumstát, Černoch, Rolinek (C) – Forman, Buchtele, Sabolič – Procházka, Volek, Dvořáček – Bahenský. Trenér: Josef Jandač.
Mountfield HK: Kacetl - Piegl, Vydarený, Jank, Plášil, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek (C) - Dej, Knotek, Kukumberg - Vantuch, Troliga, Červený - Skokan, Tvrdík, Pospíšil. Trenér: Peter Draisaitl.
Branky a nahrávky: 1. Šimánek (Kudrna, Mertl), 25. Mertl (Plášil, Skokan), 42. Tvrdík (Skokan, Pláněk), 54. Mertl (Pláněk, Skokan), 56. Vydarený (Mertl, Kudrna). Rozhodčí: Polák, Souček - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 14:13, navíc Skokan (MHK) 10 minut a do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 9778. Střely na branku: 33:23. Průběh utkání: 0:5. Nejlepší hráči utkání: Ďaloga - Kacetl.
První ze dvou zápasů věnovaných akci "Sparta vzdává hold 2015" sparťanům vůbec nevyšel. Proti Hradci Králové poprvé inkasovali už po 32 sekundách zápasu a tento gól jako by předznamenal sparťanské trápení v koncovce a naopak pohodu Mountfieldu, který nakonec přidal ještě čtyři další trefy. Výtečný Kacetl v brance hostů naopak neinkasoval ani jednou. Spartu tak mohla těšit alespoň vyhraná bitka Miroslava Formana s Jiřím Vašíčkem.

Do prvního ze dvou zápasů věnovaných akci „Sparta vzdává hold 2015“ nevstoupili sparťané zrovna šťastně, už po 32 sekundách totiž inkasovali z hole kapitána Mounfieldu Jiřího Šimánka. Ten zakončil souhru elitní útočné formace střelou mezi Novotného betony. Krátce nato mohl Hlinka srovnat v přesilové hře, ale na svůj rekordní 585. kanadský bod v dresu Sparty nedosáhl. Už ve hře v pěti byl Plášilem zahákován Dvořáček a rozhodčí nařídili trestné střílení, které ale člen čtvrté sparťanské formace neproměnil. Jeho pokus mezi betony Kacetl zvládl pokrýt. Následně měli početní výhodu i hosté, ale Sparta se v poklidu ubránila.

A sama zahrozila v další přesilovce, kdy Eminger před brankou tečoval Réwayovo nahození. Kacetl byl v plné pohotovosti i po jejím skončení, kdy si dokázala druhá lajna Pražanů s Bahenským na centru vytvořit velký tlak. V tom pokračovala i třetí formace a Forman vybojoval další přesilovou hru. V té měli obrovskou šanci Réway s Hlinkou, ale svoji akci už překombinovali. V závěru první třetiny během vyloučení Barinky ujel Ďaloga a u Kacetla se strhla velká mela, ve které držel Pláněk sparťanského obránce dlouho na ledě. Ďaloga nakonec obdržel trest na 2 + 2 minuty a hosté pouze jeden dvouminutový trest, a tak sparťany čekala minuta a 14 vteřin oslabení ve třech proti pěti.

Tu rozdělila první přestávka a Sparta se nakonec dokázala ubránit, i když při šanci Kudrny, který před odkrytou brankou netrefil puk, domácím fanouškům hodně zatrnulo. Druhý gól Mountfieldu ale přišel záhy a ve hře v plném počtu hráčů. A opět u toho byla první lajna. Střela Tomáše Mertla od modré čáry, kterou Novotný pořádně neviděl, totiž propadla až za jeho záda. Možnost zkorigovat nepříznivý stav měli sparťané ve vlastním oslabení, kdy ujeli ve dvou na jednoho, ale kotouč se odrazil od obránce vysoko do vzduchu, odkud si ho Kacetl stáhl lapačkou.

U další sparťanské šance byl opět aktivní Réway, který na útočné modré čáře zaregistroval číhajícího Poláška, ale přihrávka byla příliš dlouhá a sparťanský obránce ji nestihl zachytit. S ubíhajícím časem se zdálo, že domácím prostě tentokrát gól není souzen. Selhal totiž i kapitán Rolinek, který ujel ve vlastním oslabení úplně sám na gólmana Mountfieldu, ale kličkou do backhandu zblízka trefil jen jeho beton. A málem přišel trest na druhé straně, kde už Šimánek posílal puk do prázdné branky a situaci zachraňoval v poslední chvíli na brankové čáře bek Ďaloga zaskakující za Novotného.

V závěru druhé třetiny už převzal iniciativu Hradec a v úvodu té třetí se mu povedlo přidat třetí trefu. Přestože byli před Novotným hned tři bránící hráči, dokázal důrazný Michal Tvrdík dorazit kotouč za Novotného. Sparťané mohli vzápětí snížit, ale Kacetl pro ně byl nepřekonatelným problémem. Nejprve ukryl Hrbasovu střelu v lapačce, poté ho Volek, kterému před brankou namazal hostující obránce, trefil střelou z první do ramene. Sparťané se snažili přidat v důrazu a Forman fauloval u mantinelu Knotka, který zůstal ležet na ledě a mstít se ho jal Jank, kterého sparťanský útočník v krátké potyčce strhl na led.

V dalším souboji u Kacetlovy branky se utkali domácí Kumstát a hostující Kudrna, které rozhodčí brzy oddělili a poslali je vychladnout na trestnou lavici. Ke sparťanskému útočníkovi se brzy přidal i jeho kolega Sabolič, který si vysloužil dva dvouminutové tresty za dva po sobě následující fauly. A Hradec trestal, po střele Pláňka od modré čáry dorážel kotouč do prázdné branky Tomáš Mertl. Přesilovka pokračovala a hosté dokázali potrestat i druhý Saboličův prohřešek. Po křižné nabídce Mertla zvýšil už na 5:0 pro Hradec obránce René Vydarený. Luxusní pětigólový náskok už Hradec udržel až do konce. Domácí mohla těšit alespoň pořádná bitka, ve které domácí Forman poslal po několika dobře mířených úderech z obou stran k zemi obránce Vašíčka a následně pořádně rozpumpoval tribuny.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Můžu jen sportovně pogratulovat soupeři k výsledku i k bodům, protože byl lepší. My jsme do zápasu špatně vstoupili a v podstatě jsme nenašli recept na obranu soupeře. Tahali jsme za kratší konec, Hradec vyhrál zaslouženě. Cením si toho, že přestože jsme prohrávali, tak někteří hráči se pořád prali o výsledek. Myslím si, že kdybychom dnes hráli dva zápasy, tak bychom ten gól ale stejně nedali.

Peter Draisaitl (Mountfield Hradec Králové): S ohledem na tabulku je pro nás každý bod a každá výhra hodně důležitá. Výhra na Spartě je pro nás velmi dobrý výsledek. Vyhrát s nulou je navíc extra bonus pro gólmana, který nás dnes podržel. Za stavu 1:0 nebo 2:0 se to vždy může zlomit a on v tu chvíli chytil několik šancí domácích. Kluci hráli obětavě a výhru si zasloužili.