SPA - LUL 2:3 - Velká bitva pro švédského soupeře

2., neděle 4. 9. 2022, Sportovní hala Fortuna
Sparta - Lulea SPA - LUL
Sparta: Kořenář – Moravčík, Jurčina, Polášek, Graňák, Němeček, Jandus, Tomek – Sobotka, Horák, Řepík – E. Thorell, G. Thorell, Kaše – Buchtele, Přibyl, Forman – Safin, D. Vitouch, Dvořáček.
Lulea: Lassinantti – Gustafsson, Sellgren, Engsund, Honka, Själin, Pyrochta, Andersson – Komarek, Connolly, Shinnimin – Brännström, Tyrväinen, Emanuelsson – Nikupeteri, Fröberg, Rask – Mužík, Berglund, Kant – Mattsson.
Branky a nahrávky: 46. Buchtele (Safin, E. Thorell), 60. Forman (Buchtele, Konečný) – 5. Tyrväinen (Emanuelsson), 51. Fröberg (Själin, Rask) , 59. Engsund (Brännström, Tyrväinen). Rozhodčí: Buss, Jeřábek – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4427. Střely na branku: 18:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.
V druhém utkání základní skupiny Ligy mistrů jsme se doma utkali se švédskou Luleou. Bohužel se nám nepovedlo ani napodruhé zvítězit, když soupeř rozhodl necelých deset minut před koncem a zvítězil v Holešovicích 3:2. Porážce nezabránili ani výborně chytající Josef Kořenář a dvoubodový Jan Buchtele.

Sparťané vstoupil do utkání velmi aktivně a přesně po minutě hry se do skvělé šance dostal Gustaf Thorell, trefil ale pouze brankovou konstrukci branky. Lulea se ale také rychle dostala do hry a z první možnosti dokonce skórovala. Einar Emanuelsson se krásně protáhl až do předbrankového prostoru a následně nabídl kotouč Juhani Tyrvainenovi před odkrytou klec, který už neměl problém zakončit.

Domácí hokejisté se ale nenechali zaskočit a okamžitě se hnali za vyrovnáním. Nebezpečně střílel Erik Thorell, Lassinantti v brance hostů byl ale pozorný. Poté však dostal velkou příležitost ke zvýšení švédský celek, když po faulech Horáka a Gustafa Thorella v rychlém sledu hrál dvojnásobnouo přesilovku. Těžké chvíle se nám ale podařilo zvládnout. Následně jsme si přesilovku zahráli i my a Horák nebyl daleko od vyrovnání.

V závěru třetiny ještě při dalším oslabení ujeli do přečíslení hostující Tyrvainen s Brannstromem, Kořenář ale skvělým dvojzákrokem nebezpečí uhasil. Do kabin jsme tak odcházeli s jednobrankovou ztrátou.

I do druhé části vlétli hokejisté Sparty s velkým nasazením a Michal Řepík byl v nebezpečném úniku. V rychlosti ale nedokázal přesně zakončit. Další snahy o vyrovnání poté ale přerušil držením za dvě minuty David Němeček. V následující početní výhodě pak musel velmi těžký zákrok předvést Kořenář při střele Komarka z pravého kruhu.

Následovala klidnější část hry, kdy oba týmy měly problémy s kvalitním založením hry. Z ničeho nic se však v parádní střelecké příležitosti na levém kruhu zjevil David Dvořáček, netrefil ale branku. Sparťané měli v následujících minutách více ze hry, ale další gólová šance ne a ne přijít. Naopak znovu z rychlého brejku zahrozili hosté, fantastický Kořenář ale Shinnimina vychytal.

V samém závěru druhé třetiny si ještě švédský tým zahrál v početní výhodě po krosčeku Davida Němečka. Konstantin Komarek v druhé gólovce zápasu ale netrefil zařízení a následně se neprosadil ani Emanuelsson z dorážky. V prostřední části tak branka nepadla.

V úvodu třetí třetiny dostala Sparta po faulu Tyrvainena k dispozici další přesilovou hru a konečně přišla kýžená branka. Ostap Safin výborně našel Jana Buchteleho a ten už neměl potíže propálit přesouvajícího se Lassinanttiho. Luleu ale vyrovnání nepoložilo a zase se začala hnát za vedením. Z ničeho nic ale zahrozil od modré Polášek, jeho dělovka ale o kousek netrefila branku.

Poté však na druhé straně Sjalinovu střelu tečoval Linus Froberg do sítě a po dlouhém zkoumání videozáznamu rozhodčí gól uznali a hosté se vrátili do vedení. Hokejisté Sparty hýřili aktivitou a hnali se znovu za vyrovnáním, po Sobotkově akci středem plochy se ale rozvlnila jen boční síť.

Konec třetiny se blížil a naše střídačka si vzala taktický oddechový čas. Josef Kořenář vzápětí necelé dvě a půl minuty před sirénou zůstal na střídačce. Hosté si ale při bránění power play počínali velmi zkušeně a snažili se držet kotouč na svých hokejkách. Necelou minutu a půl před koncem pak Oscar Engsund poslal kotouč do prázdné klece a rozhodl utkání. Tři vteřiny před koncem pak sice ještě korigoval Miroslav Forman na rozdíl jedné trefy, prohru už se nám však odvrátit nepodařilo.

Pavel Patera (HC Sparta Praha): "Je to porážka, ale výkon byl oproti pátku zcela odlišný. Můžeme se od něj odrazit. Rozhodla druhá třetina, kdy jsme byli lepší, měli plno šancí, ale bohužel jsme nedali góly. Na konci rozhodla jedna teč, kterou jsme si nepohlídali."