7., čtvrtek 23. 9. 2021
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Salák – Moravčík, Mikliš, Němeček, M. Jandus, Dvořák, Jeřábek, Tomek – Thorell, Horák, Řepík (C) – Sobotka, Kaše, Chlapík – Buchtele (A), Vitouch, Forman (A) – Doležal, Zikmund, Prymula.
Litvínov: Zajíček – Hrbas, Irving, Balinskis, Stříteský, Demel, Zeman, Baláž – Pospíšil, Hübl (C), Lukeš (A) – Kudrna, Estephan, Zdráhal – Straka (A), Jícha, Jarůšek – Stehlík, Havelka, Zygmunt.
Branky a nahrávky: 2. Forman (Buchtele), 20. Horák (Řepík), 32. Thorell (Řepík), 40. Řepík (Moravčík, Kaše), 48. Thorell (M. Jandus, Doležal), 52. Doležal – 5. Irving (Jarůšek, Hrbas), 29. Estephan (Balinskis, Jarůšek), 46. Kudrna (Zdráhal), 55. Pospíšil (Hübl, Balinskis). Rozhodčí: Pešina, Hejduk – Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 752. Střely na branku: 37:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3, 6:3, 6:4. Nejlepší hráči utkání: Erik Thorell - Richard Jarůšek.
Čtvrté domácí utkání v řadě, třetí vítězství! Sparťané ve čtvrteční předehrávce 7. kola zdolali na domácím ledě Litvínov 6:4, když se pod triumf podepsalo pět různých střelců. Nejvýrazněji přispěl dvougólový Erik Thorell, zatímco Zdeněk Doležal vstřelil první extraligový gól ve sparťanském dresu a korunoval tak vybojované vítězství za tři body.

Sparta vstoupila do utkání ideálně, když po necelých dvou minutách dobře napadající David Vitouch obkroužil branku a nabil najíždějícímu Miroslavu Formanovi, jenž propálil litvínovského brankáře. Už v páté minutě však bylo vyrovnáno. Teč Richarda Jarůška se neujala, ale pohotová dorážka Aarona Irvinga o desítky vteřin později ano.

V dalších minutách měla šance Verva, leč z dorážky ani po střele Matěje Stříteského neotočila. Vzápětí Sparta nevyužila přesilovou hru, což se při čtyřminutovém trestu nepodařilo ani Vervě, ba naopak! Napadající Michal Řepík s Romanem Horákem potrestali chybnou rozehrávku hostů, po které ujel sám na branku druhý jmenovaný a v oslabení vrátil našemu týmu vedení!

V úvodu prostředního dějství putoval Martin Pospíšil na trestnou lavici dvakrát v krátkém sledu, jenže sparťané kromě nebezpečné střely Martina Janduse nic nevyprodukovali. Nízkou produktivitu domácích potrestali hosté vzápětí, když se ujala dělovka Giorgia Estephana z levého kruhu.

Za polovinou třetiny si ale náš tým vzal vedení zpět, když se před branku protlačil Erik Thorell a překonal Šimona Zajíčka. Vzápětí mohlo být vyrovnáno, jenže Alexander Salák se nejprve skvěle přesunul k levé tyčce a následně zlikvidoval trestné střílení Patrika Zdráhala. V závěru třetiny naopak udeřil Michal Řepík, proti jehož ráně z kruhu neměl Šimon Zajíček šanci.

Na začátku třetí třetiny však bylo znovu sníženo. Vyloučení Ondřeje Mikliše potrestal Andrej Kudrna, jemuž se v přesilovce vyplatil důraz u levé tyčky. Náš tým odpověděl v následné přesilové hře, kdy Erik Thorell propálil litvínovského brankáře a přidal svůj druhý gól!

Sparta po páté uklidňující trefě pokračovala v aktivitě, kterou korunoval prvním extraligovým gólem v našem dresu Zdeněk Doležal. Litvínov v závěru zahrával přesilovku po Tomkově trestu, na jehož konci se trefil z levého kruhu Tomáš Pospíšil. Verva ještě zkoušela utkání zdramatizovat hrou bez brankáře už dvě minuty před koncem třetiny, ale stav už se nezměnil.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Pro nás to bylo čtvrté utkání obden a chtěli jsme navázat na dobrý výkon, který jsme předvedli proti Mladé Boleslavi. Myslím si, že podstatné jsou pro nás body. Vstřelili jsme hodně gólů, což je dobré, ale musíme zapracovat na defenzivě, protože inkasovat čtyři branky, to je vysoké číslo. Možná se to líbí divákům, ale pro nás to dobré není. Podstatné pro vývoj utkání byly vstřelené góly do šatny, ať už to bylo v první třetině, kdy jsme navíc ubránili dlouhé čtyřminutové oslabení a dali jsme pak gól. Ve druhé třetině v poslední minutě se nám podařilo využít přesilovou hru a odskočili jsme na dva góly, a to pro nás byly rozhodující momenty."

Vladimír Országh (HC Verva Litvínov): „Prohra nás samozřejmě mrzí, také to, že jsme inkasovali opět hodně gólů, které byly úplně zbytečné. Kluci bojovali, ale v zápase bylo spoustu individuálních a taktických chyb. Stále jsme něco doháněli. Srazili nás branky, které jsme inkasovali hned na začátku nebo na konci třetin. Klukům slouží ke cti, že bojovali až do konce utkání, ale stále je to málo. Vstřelili jsme na venkovním zápase čtyři branky a nějaké body jsme měli získat, ale na Spartu to nestačilo."