SPA – LIT 3:1 – Velice důležité tři body

37., úterý 25. 1. 2022
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Machovský – Moravčík, Matuškin, M. Jandus, Němeček, Polášek (A), Pavelka, Pogorišnyj – Šmerha, Sobotka (A), Řepík (C) – Thorell, Horák, Prymula – Dvořáček, Kaše, Forman – T. Jandus, Vitouch, Strnad.
Litvínov: Godla – Balinskis, Irving, Hrbas, Strejček, Demel, Stříteský, Kolář – Jarůšek, Estephan, Zdráhal – Straka (A), Hübl (C), Fronk – Chalupa, Sukeľ, Lukeš (A) – Zygmunt, Jícha, M. Havelka.
Branky a nahrávky: 39. Němeček, 47. Šmerha (TS), 47. Vitouch (Němeček, Moravčík) – 24. Zdráhal (Jarůšek, Estephan). Rozhodčí: Šír, Šindel – Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 34:28. Průběh utkání: 0:1, 3:1. Nejlepší hráči utkání: David Vitouch - Patrik Zdráhal.
S cílem napravit nedělní porážku s Kladnem nastoupili sparťané do dalšího domácího utkání proti Litvínovu. Dlouho vyrovnané utkání rozhodly až dvě branky v závěrečné části, kdy se nejprve z trestného střílení prosadil Tomáš Šmerha a záhy i David Vitouch. Velice důležité tři body tak zůstaly v Praze.

Na sparťanech byla od začátku vidět velká chuť odčinit nedělní porážku s Kladnem a do utkání vstoupili aktivněji než soupeř. Několik zajímavých příležitostí se naskytlo už po pár minutách po dobré kombinační hře při přesilovce, ale Godla puk za záda nepustil. Na druhé straně se musel zaskvět i Matěj Machovský, když se před ním zničehonic zjevil osamocený Zygmunt, střelu vytáhl betonem.

Když v závěru hosté střelou Irwinga v početní výhodě pouze orazítkovali levou tyč Machovcovy branky a nevyšel ani nadějný brejk Míry Formana, odcházelo se do kabin za bezbrankového stavu.

Druhá část začala velmi pozvolna a spíše se bojovalo o střední pásmo. Hokejisté Litvínova si však po pár minutách připravili výbornou šanci, když se sám mezi kruhy objevil Patrik Zdráhal. Ten tvrdou ranou prostřelil bezmocného Machovského a poslal hosty do vedení. Po úvodní brance zápasu jsme viděli hned několik nadějných možností na obou stranách, ani jedna se však neujala.

Posléze se hra opět uklidnila a změnila na bitvu o každý centimetr na ledě. Minutu před koncem prostřední části se nám ale konečně podařilo vyrovnat. David Němeček ujel po pravém křídle a nahodil puk před branku Godly, kde se odrazil od jednoho z litvínovských bránících hráčů za brankovou čáru. I podruhé se tak šlo do šaten za nerozhodného stavu.

Výborný vstup do třetí třetiny se při vyloučení Lukeše ve vedoucí branku bohužel přetavit nepodařilo. Zejména Řepík k tomu neměl vůbec daleko, v poslední chvíli mu ale kotouč před odkrytou klecí přeskočil hokejku. To se však za pár minut později podařilo Tomáši Šmerhovi, který byl faulován při samostatném úniku a nařízené trestné střílení svižnou střelou proměnil. Uplynulo jen několik vteřin a David Vitouch nás krásnou bekhendovou střelou poslal již do dvougólového vedení.

Záhy to mohlo být ještě veselejší, ale osamoceného Dvořáčka fantasticky vychytal Godla. v následujících minutách se utkání spíše dohrávalo a hokejisté Sparty průběh v klidu kontrolovali. Zvládli jsme i powerplay soupeře, podařilo se nám tak napravit porážku s Kladnem a získat velmi důležité tři body.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Vybojované vítězství. Ve druhé třetině jsme nehráli vůbec dobře, ale důležitým momentem byl gól do šatny. Ve třetí třetině jsme využili možnosti, které jsme měli. Dva góly nás trošku uklidnily a daly nám vítr do plachet. V dalších minutách jsme se soustředili na obranu a výsledek jsme ubránili. V naší situaci to jsou hrozně důležité body."

Vladimír Růžička (HC VERVA Litvínov): "Myslím si, že zápas se pro nás rozhodoval hlavně ve druhé třetině. Měli jsme plno šancí, ale nedali jsme góly. Pak jsme udělali chybu ve třetí třetině, Sparta své trestné střílení proměnila. Hned potom jsme udělali další chybu a zápas jsme bohužel prohráli. I když jsme se s výsledkem snažili ještě něco udělat a vytvořili si trochu tlak, Sparta si svou výhru pohlídala."