12., neděle 8. 10. 2006
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Salfický - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Benýšek, Tabaček, Stehlík - P. Ton, J. Hlinka, Hlaváč - Netík, Sivek, Podlešák - Dragoun, Langhammer, Pohanka, Vrbata.
Liberec: Hnilička - Moravec, Zíb, Čutta, Krstev, Holub, Žabka, Kočí - Pletka, Podkonický, Šachl - Klimenta, Plodek, Víšek - O. Hruška, Vampola, S. Procházka - Pajič, Pabiška, Dušek.
Branky a nahrávky: 46. Hanzlík (Sivek) - 16. Plodek (Krstev), 44. Šachl (Podkonický), 52. Pletka (Podkonický). Rozhodčí: Husička - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5291.
Hokejisté Liberce poprvé v sezóně uspěli na ledě soupeře, když zdolali v T-Mobile Areně pražskou Spartu. Ta se trápí především v útoku, když nevyužity zůstávají i stoprocentní šance. Utkání se lámalo v prostředním dějství, kdy Pražané nedokázali tlak gólově zúročit. Naopak Tygři si zápas hlídali a definitivně jej zlomili na svou stranu z rychlých protiútoků.

Utkání začalo slavnostním okamžikem, kdy divákům v holešovickém stánku byla představena trofej pro vítěze turnaje Super Six. Tu na ledovou plochu přinesli ukázat bývalí vynikající hokejisté Sparty Šíma, Richter a ostrostřelec Hrdina. Krátce na to samotné utkání otevřel ostrou ranou Sivek, Hniličkovi vypadl kotouč z lapačky, ale minul pravou tyč. V početní výhodě se vzápětí protáhl celým hřištěm Hlinka, v zakončení si vylámal zuby na padajícím tygrovi mezi tyčemi. Stejný hráč předvedl obdobnou individuelní akci taktéž v polovině třetiny, tentokrát se touš odkutálel brankovištěm za hostující klec. Liberec se ozval až Pletkou, jenž v samostatném úniku nezvládl kličku do bekhendu. O poznání lépe se vedlo v 16. minutě Plodkovi, který se obtočil okolo tří hráčů domácích, elegantně obešel také Hlaváče a střelou do poloodkryté svatyně nedal Salfickému žádnou šanci. Vyrovnat se Pražané pokoušeli v početní výhodě, troskotali však na pohotovém Hniličkovi.

Prostřední dějství načali dobrou příležitostí Liberečtí. Podkonický se Šachlem uháněli dva na jednoho, druhý jmenovaný netrefil v rozhodující okamžik touš. Sparta se osmělila a pomalu začala přidávat na obrátkách, čímž na sebe vynutila v krátkém sledu několik nedovolených zákroků. Dvouminutová přesilovka pět na tři ale svěřencům trenéra Výborného nevyšla, Pražané se neprosadili ani v šesti proti třem. Nejvíce postrádali klid v zakončení a častější střelbu, nejaktivněji si počínal Vykoukal, ale jeho rány od modré čáry Hnilička viděl. Stoprocentní příležitost zmařil náhle také Hlaváč, když zblízka nedokázal usměrnit odražený puk do odkryté branky. Tlak Sparty uťal v závěru až agilní Podkonický, v přečíslení hledal prudkou ranou mezírku mezi chrániči Salfického.

Do závěrečné třetiny vlétli lépe hosté z pod Ještědu. Ve 44. minutě Podkonický zpoza branky našel dobře postaveného Šachla, jenž ranou ke vzdálenější tyči skóre navýšil. Pražané se nehodlali ještě vzdát a všechny síly vrhli do útoku. Na trestné lavici ve 46. minutě seděl Čutta, když Hnilička neudržel Sivkovu teč a nejblíže dorážce měl obránce Hanzlík. Holešovičtí chytli druhý dech, jenže znovu naráželi na dobře chytajícího Hniličku a bezchybnou libereckou obranu. Postupem času se domácím na hokejky vkradla křeč a ofenzivní výpady působily bezradně. Toho Liberečtí využili v 52. minutě. Obrana Sparty propadla v útočné třetině, Podkonický dlouhým pasem vyslal do nájezdu Pletku, jenž mířenou střelou nad lapačku definitivně zlomil odpor Pražanů. V závěru si hosté utkání spolehlivě hlídali, zejména první formaci domácích ke slovu příliš nepouštěli. Nepomohl ani oddechový čas, vinou faulu v posledních minutách se Sparta připravila i o poslední naději.

Marian Jelínek (Sparta): "Soupeř nám dal velkou školu, co se týče proměňování šancí a v efektivitě. Hrál velice dobře disciplinovaně, což bylo ještě podpořeno vynikajícím výkonem Milana Hniličky. A opět se ukázalo letité pravidlo, že mužstvo, které nepromění dvouminutovou přesilovku pět na tři, si nezaslouží vyhrát."

Vladimír Čermák (Liberec): "Utkání se nám vydařilo a plnili jsme záměry, které jsme si před utkáním řekli. Věděli jsme, že Sparta bude doma silná, takže jsme se soustředili na střední pásmo a díky lepší koncovce jsme zvítězili."