SPA - LIB 1:2p - Titul získali Bílí Tygři

FIN6, neděle 24. 4. 2016
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Pöpperle – Polášek, Piskáček, Barinka, Hrbas, Mikuš, Švrček – Hlaváč, Hlinka (C), Buchtele – Forman, Pech, Kumstát (A) – Hamilton, Dragoun, Sabolič – Procházka, Černoch, Kudrna – Netík. Trenér: Josef Jandač.
Liberec: Lašák – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk (C) – Radivojevič, Vampola (A), Bakoš – Řepík, Bulíř, Birner – Krenželok, Jelínek, Stránský – Valský, Lakatoš, Vlach. Trenér: Filip Pešán.
Branky a nahrávky: 17. Mikuš (Forman, Pech) – 29. Vampola (Krenželok), 86. Bakoš (Šimek). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 17014. Střely na branku: 20:45. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Pöpperle - Lašák.
Nádherný zápas s krásnými akcemi, ale bohužel s hořkým koncem pro domácí Spartu. Domácí otevřeli šesté finále brankou Juraje Mikuše v 17. minutě, těsně před polovinou zápasu vyrovnal skóre utkání navrátilec do sestavy Petr Vampola. Bojovné a urputné utkání nakonec rozhodl Martin Bakoš, který až v 86. minutě utkání propálil Tomáše Pöpperleho, a vystřelil tak historicky první titul pro Liberec.

Sparta i Liberec věděly, o co jim v šestém zápase finále jde, a do zápasu vstoupily s plným nasazením, nicméně soustředěně. Ve čtvrté minutě namazal Pech skvěle Hrbasovi, ten trefil jen tyčku. Naopak při následné hře 4 na 4 byl výrazně aktivnější Liberec. V 7. minutě jen těsně vedle Pöpperleho tyčky pálil Krenželok. Ve velké šanci se ale v 8. minutě ocitl i Hrbas – tomu ale puk přeskočil hokejku.

Největší šanci Liberce v první třetině nevyužil Radivojevič, který ujel po křídle, forhendovou kličku ale nezakončil ideálně. A následně Tygři nevyužili ani ohromný tlak korunovaný tím, že Pöpperle přišel o hokejku. Sparta si naopak z následného protiútoku vybojovala nejen šanci, ale i faul Mojžíše, a následnou přesilovku využila. Juraj Mikuš obehrál na modré libereckého beka, vypálil a puk díky clonění jeho spoluhráčů skončil v tygří kleci.

Druhou dvacetiminutovku začal aktivněji Liberec, snad jen s výjimkou Hrbasova pokusu hned v první minutě. Ve 26. minutě dostal Barinka menší trest za hrubost a sotva se do hry vrátil, znovu putoval na trestnou lavici. A Liberec další nabídnutou přesilovku využil. Navrátilec do sestavy Petr Vampola si najel od mantinelu a ve 28. minutě vyrovnal na 1:1.

Otočit zápas ve prospěch hostů mohl v 36. minutě Řepík, který se dostal do úniku, ale Pöpperle Spartu podržel. Na druhé straně se v pádu pokusil zakončit Netík, ale ani on se neprosadil. A Netík se do šance dostal i v přesilovce v závěru třetiny, puk ale netrefil ideálně a Lašák ho na poslední chvíli vyrazil.

Netík se před branku tlačil i v prvních minutách třetí části, ale jeho střelám chyběla přesnost. Na druhé straně pak Pöpperle hasil nájezd dvou Libereckých. Větších šancí bylo ale pomálu – žádný z týmů nechtěl udělat chybu. V 52. minutě se mohl do úniku dostat Buchtele, byl ale o zlomek vteřiny rychlejší než přihrávka a rozhodčí odpískal ofsajd. V 57. minutě střílel Sabolič a přesně minutu a půl před koncem mohl rozhodnout Dragoun – ten ale netrefil zcela odkrytou branku.

Liberec hned v první minutě prodloužení nastřelil tyčku. A byl výrazně aktivnější i v dalších minutách hry. V 65. minutě rozhodčí po libereckém závaru dokonce zkoumali videozáznam, ale puk za Pöpperleho nepropadl. A gólman Sparty se musel činit i v dalších minutách – zejména v přesilovce Liberce v 69. minutě. V 74. minutě se do výborné pozice dostal Buchtele, stíněný dvěma beky ale nepálil příliš nebezpečně.

V druhém prodloužení Liberec opět začal zostra, ale Sparta byla v útoku aktivnější než v předchozí dvacetiminutovce. Sen o titulu se ale rozplynul v 86. minutě, kdy Pöpperleho překonal Martin Bakoš a vystřelil tak první titul pro Tygry.

Josef Jandač (Sparta): "Z mého pohledu bylo klíčové utkání celé série druhé v Liberci, které jsme měli dobře rozehrané a poté jsme hloupostí a nedisciplinovaností o zápas přišli. Kdybychom ho zvládli, mohlo se to odvíjet jinak. Poté hrají velkou roli páté zápasy, bohužel jsme ho nenakopli na naši stranu a dali výhodu Liberci, který ji využil. I když to tam bylo hratelné. Dnes jsme si ale věřili a kluci ze sebe vydali úplně všechno. Rozhodla i zranění, která jsme měli. Od začátku play off jsme nehráli v kompletní sestavě a jsem vděčný, že jsme dvě série zvládli, protože jsme si všichni přáli finále. Prolomila se letitá bariéra, která se vždy zmiňuje (neúčast Sparty ve finále). Jsem ale přesvědčený, že kdybychom byli v plné sestavě, tak jsme ten pohár zvedli my."

Filip Pešán (Liberec): "Jsem šťastný, že to tam spadlo. Série byla strašně vyrovnaná. Vytvořili jsme během letošní sezony několik velkých věcí, a kdybychom byli druzí, tak se možná na mnoho věcí zapomene. Takhle si troufnu tvrdit, že bude velmi těžké nás v některých věcech překonat. Zlom byl po třetím zápase, který byl z naší strany špatně odehraný a nedisciplinovaný. Spoustu věcí jsme si pak vyříkali a položili jsme tam základ, že se tým semknul. Pak byl důležitý určitě pátý zápas doma. Dneska to bylo vyrovnané jako celá série. Musím smeknout před Spartou, která byla naprosto korektní tým. Série byla reklamou pro celý český hokej a doufám, že přivede nejen do Liberce, ale i celkově k hokeji víc fanoušků a případně malých hokejistů."