18. 10. 2023 | Matyáš Smola

SPA - KVA 2:5 - Herní převaha nestačila

12., středa 18. 10. 2023
HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary SPA - KVA
HC Sparta Praha: J. Kovář – Kempný (A), Irving, Moravčík, Mozík, Němeček, Mikliš, Samson – Buchtele, O. Najman, Forman (A) – Konečný, Lajunen, Kestner – P. Kousal, Horák, Řepík (C) – M. Vitouch, D. Vitouch, Hauser.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Huttula, Bartejs, Stříteský, Mikyska, Dlapa, Havlín – Jiskra, Černoch (C), O. Beránek (A) – Rachůnek (A), Gríger, Kangasniemi – O. Procházka, Hladonik, Zetterberg – Koffer, R. Přikryl, Redlich.
Branky a nahrávky: 10. D. Vitouch (Hauser, Němeček), 23. Lajunen (Irving, Kestner) – 4. O. Beránek (Černoch), 11. Gríger (Rachůnek), 44. Koffer (Redlich), 54. O. Procházka (Zetterberg), 59. Kangasniemi (Gríger). Rozhodčí: Pražák, Jaroš – Hynek, Zíka . Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci:12 544. Střely na branku: 33:14. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5. Nejlepší hráči utkání:Josh Kestner - Dominik Frodl.
Ve středeční předehrávce proti Karlovým Varům jsme na domácím ledě bohužel neuspěli. V průběhu utkání jsme měli herní převahu a byli střelecky aktivnější, leč jsme pokaždé dotahovali manko. V začátku druhé třetiny sice vyrovnal Jani Lajunen, jenže i přes převahu ve třetí části Energetici bleskově udeřili a díky dvěma přečíslením odskočili. Gól do prázdné branky upravil výsledek na konečných 2:5 z našeho pohledu.

Komentář

V první velké šanci se ocitl Horák, který z pravé části středního pásma unikl obráncům a rozjel akci dva na jednoho. V té ale jeho nahrávku na Kousala přerušila hokejka ležícího obránce. Následně se potvrdilo pravidlo „nedáš, dostaneš“. Od pravého kruhu vypálil na branku Ondřej Beránek, jehož střela vyletěla po Kovářově zákroku do vzduchu a po zádech se svezla do branky.

Šance se poté střídaly na obou stranách kluziště. Nejdříve Beránek objel Kováře zpoza branky, načež prověřil z mezikruží pálil nad branku. Na druhé straně ujel pro změnu Řepík a zkusil své štěstí nápřahem od modré, střela však skončila pouze na pravém betonu Frodla. Rychlá akce po vhazování pomohla sparťanům vyrovnat. Hauser skvěle vybojoval puk, a přestože jeho střelu z otočky dokázal brankář soupeře vyrazit, důrazný David Vitouch ji na brankovišti dorazil do branky.

Vyrovnaný stav však nevydržel dlouho. Energie si vzala vedení zpět na svou stranu po rychlém úniku Rachůnka, který našel najíždějícího Dávida Grígera a ten z levého kraje kruhu propálil z první Kovářovy betony. Sparťani si vzápětí vybojovali přesilovou hru, ve které zahrozil zejména Mozík, jehož střely od modré zastavil obránce a následně Frodlův beton. Herní převahu mohl zužitkovat Kestner po Lajunenově pobídce, ale Frodl proti jeho teči skvěle zasáhl hrudníkem. Chvíli na to byl Kestner pouhé milimetry od srovnání, jeho střela z kraje levého kruhu trefila bohužel jen horní tyčku!


Druhou třetinu jsme začali ubráněným oslabením, které je naší přednostní. Na úspěšně zvládnutou nevýhodu jsme navázali vyrovnáním! Rána Irvinga od pravého kruhu orazítkovala pravou tyčku, od které se puk odrazil příhodně pro Janiho Lajunena a ten se z prostoru před brankou nemýlil. Následně Najmanova formace s Buchtelem a Formanem sevřela formace v našem útočném pásmu, Frodl si ale se smrští střel Irvinga a Najmana poradil. Další šanci rozehrál z pravého kruhu Forman, jehož přihrávku mezi kruhy Najman šikovně pustil pro Kousala, ale cestu puku zastavil blok obránce.

Ofenzivní aktivitou a převahou jsme si znovu vynutili přesilovku, ve které se okamžitě po vhazování pokoušel z kruhu prosadit Forman. Pohotový Frodl se však stihl přemístit a udržel kotouč se své výstroji. V podobné šanci byl o chvíli později Kousal, tomu ale střela nesedla a mířila pomalu do betonů brankaře Energie. Ke konci třetiny unikl Michal Vitouch přes levou stranu útočného pásma a nahrál po obehrání obránce z mrtvého úhlu na volného Formana, k nemuž přihrávka naneštěstí pro náš tým nedoputovala. Poslední větší příležitost druhého dějství patřila Konečnému, ten to zkusil z mezikruží přízemní střelou, ale jen do betonů Frodla.


První zajímavá akce třetí třetiny patřila opět nám. Kempný vystřelil z pravé části modré čáry, a přestože na poslední chvíli před brankou přesměroval puk tečí Najman, naneštěstí trefil pouze do připravených betonů Frodla. Následovala další velká šance zápasu, když po Konečného střele z mezikruží vyletěl puk do vzduchu, načež se ho u tyčky pokusil baseballově trefit Kestner. Bohužel pro náš tým neúspěšně. Vzápětí zkusil doklepnout ještě skákající puk, ale brankář Karlových Varů se stihl přemístit a udržet kotouč pod nataženým betonem.

Na druhé straně skóroval z první velké šance Energie ve třetí třetině Filip Koffer, který dostal krásnou přihrávku do úniku a svůj samostatný únik zužitkoval střelou pod Kovářovu lapačku. Do zbytečného tlaku jsme pak pustili Karlovy Vary oslabením, to jsme ale ubránili bez větších problémů. Kestner následně přihrál od modré na volného Konečného, ten z bezprostřední blízkosti nedokázal obehrát Frodla, načež mu poslal kotouč jen do pravého betonu.

Velká snaha našeho týmu pokračovala, jenže přicházely i další chyby a zaváhání defenzivy. Ztráta kotouče na modré čáře nastartovala přečíslení hostů dva na jednoho, které z pravého kruhu zužitkoval bývalý sparťan Ondřej Procházka. Náš tým ještě zkoušel smazat dvougólové manko při hře bez gólmana, ale marně. Kempný opět zaváhal na modré čáře, a také kvůli pádu vracejícího se Formana měl Iikka Kangasniemi snadnou úlohu. Gól do prázdné branky upravil naši porážku na konečných 2:5.

Ohlasy trenérů

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Gratuluji soupeři k vítězství. První třetina byla taková vyrovnanější, ale bohužel taháme hodně často za krátký konec. Dáme gól na 1:1 a za pár sekund zase dostaneme gól. Pořád to taháme do kopce. Prohráli jsme dvě třetiny, ale když chceš vyhrát zápas, musíš hrát konstantně, což se nám nedaří. Šancí tam bylo hodně, to víme. V každém případě jsme všichni naštvaní, protože hlavně doma odevzdáváme body moc lehce. Není to tady rozhodně naše pevnost, jaká by měla být. Nevím, v čem je problém. Kdybychom to věděli, už bychom s tím něco udělali. Jestli se tady bojíme hrát... Každopádně soupeři sem jezdí a berou si body."

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): "První třetina nabídla souboj útočných pásem. Pokud se Sparta dostala k nám, tak dominovala a byla obrovsky silná na kotouči, vytvářela si příležitosti. Myslím si ale, že stejně tak jsme působili i my, když jsme se do stali do útočného pásma. Měli jsme tam několik příležitostí. Druhá třetina byla jednoznačně pod taktovkou soupeře, my jsme ji ustáli jen díky výbornému výkonu brankáře Frodla. Do třetí třetiny jsme něco pozměnili, co se týká hry ve středním pásmu, dařilo se nám zachytávat vstupy Sparty přes útočnou modrou čáru. Z brejku jsme vstřelili vítěznou branku a v podobném duchu jsme pokračovali."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Vracíme se do Champions Hockey League!

Sobotka: Chceme být lepší a lepší

LIT - SPA 3:8 - Jistota druhého místa a Ligy mistrů!

Červenka: V Americe jsem se naučil víc makat