SPA - KVA 2:1sn - Start sezony za dva body

1., pátek 14. 9. 2012
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Schwarz - Milam, Jan Hanzlík, Philipp, Vallin, Gawryletz, Krstev, D. Kočí - Ton, Broš, I. Rachůnek - Pacovský, J. Hlinka, Tenkrát - Jánský, Foster, S. Treille - Y. Treille, Luňák, Bahenský. Trenéři: Žemlička a Votruba.
Karlovy Vary: Závorka - Gründling, Kohn, M. Rohan, Gřegořek, J. Látal, Gulaši, Kloz, Prošek - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Keith, Skladaný - Koblasa, Vachovec, T. Rohan. Trenéři: Kýhos a Pešout.
Branky a nahrávky: 52. Ton (Broš), rozhodující samostatný nájezd Jánský - 2. Kumstát (Pech). Rozhodčí: Turčan, Smitka - Bejček, Charvát. Vyloučení: 5:6. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 6388. Střely na branku: 31:37. Průběh utkání: 0:1.
P r a h a - Vstup do nového extraligového ročníku sparťanům nakonec vyšel dvoubodově. Holešovičtí skoro celý zápas prohrávali, až devět minut před koncem se prosadil Petr Ton. V nájezdech nakonec vystřelil Spartě druhý bod pokusem mezi Závorkovy betony Peter Jánský.

Vstup do nové sezony nezačal pro sparťany v nových dresech s výrazným S na prsou zrovna šťastně. Karlovarský kat Sparty z vzájemných zápasů minulé sezony Petr Kumstát dal vzpomenout na čtyřgólové galapředstavení, které si na Spartě uspořádal loni. Už po necelých dvou minutách ideálně trefil přihrávku Pecha zpoza branky a procedil puk skrz Schwarzovy betony. Následně ještě nebezpečně ujížděl Skuhravý, sparťanský gólman však jeho tvrdou ránu ztlumil ve výstroji.

To bylo ovšem z nebezpečných šancí hostů v první dvacetiminutovce vše, Závorka na druhé straně se ale nenudil. Nejprve se ho pokoušel u tyčky obelstít Ton, ale nepochodil, poté se na něj řítil Rachůnek, karlovarská obrana puk vyšťouchla opět jen ke sparťanskému kanonýrovi. Ten ani tentokrát nepochodil. Aktivní Rachůnek zkoušel podobnou fintu o pár minut později znovu, ale jeho zadovka zpoza branky našla jen hokejku hostujícího obránce. Ten však puk posunul jen v Brošovi, ani jeho rána na lapačku se však neujala.

Ve druhém dějství měli naopak navrch Karlovarští. Hned v úvodu svírali Spartu v přesilové hře, kdy se Schwarz musel pořádně otáčet a čelil několika nebezpečným střelám. A nápor pokračoval i ve hře pět na pět, štípavou dělovku vyslal od modré Prošek, ale kotouč těsně minul branku. V polovině zápasu měli Holešovičtí možnost vyrovnat, když Košťál zahákoval Sachu Treilleho. Mladší z francouzských bratří ale trestné střílení neproměnil, jeho backhandová klička skončila nad brankou.

Při dalším sparťanském vyloučení byla Energie opět pořádně nebezpečná. Po obrovském závaru už ležel Schwarz bezmocně v brankovišti a puk skákal okolo, nikdo ho ale ve zmatku nedokázal doklepnout do odkryté klece. Sparťanská přesilová hra naopak vázla, souhra elitního komanda nebyla vůbec ideální. V závěru druhé části mohl znovu rozjásat střídačku Varů Vachovec, který jel zcela sám na sparťanskou branku, Schwarz si ho ale vychutnal a nedal mu možnost zvýšit náskok.

Zatímco přesilovky domácím moc nevycházely, ve hře čtyři na čtyři měli několik slibných příležitostí, ale vyrovnání pořád ne a ne přijít. Zato přišla kuriózní situace, když se ve středovém kruhu tvrdě a bolestivě srazili dva domácí hráči. A navíc šlo o bratry Treillovy, o poznání hůře se zvedal mladší Sacha. Další etapa hry ve čtyřech na obou stranách už Spartě přinesla vyrovnání. Jen pět sekund po vyloučení Proška poslal Broš od tyčky puk křižně před branku na Petra Tona, který zblízka prostřelil Závorku.

Podruhé se domácí publikum rozjásalo, když Sacha Treille zvedal ruce po nepřehledné situaci u Závorky. Rozhodčí ale po konzultaci s kolegou u videa rozpažil, gólu podle záznamu nebylo dosaženo. Oba soupeři se tak po šedesáti minutách podělili o bod, o ten druhý bojovali v prodloužení. V tom měla mírnou převahu Energie, ale na branku to nestačilo.

Samostatné nájezdy načal Ton, ale jeho střela mezi betony neuspěla. Pohl si počínal podobně, také neúspěšně. I Peter Jánský zkoušel překvapit brankáře mezi betony, jako prvnímu mu to vyšlo. Pech proti Schwarzovi neuspěl. Kapitán Broš poté prostřelil Závorku, a Sparta tak vybojovala v extraligovém startu druhý bod.

Jan Votruba (Sparta): Nezačali jsme dobře, hned z první střely jsme dostali gól a to nás v další fázi utkání zabrzdilo. Karlovy Vary hrály výborně defenzivu a střední pásmo, taky nás občas napadaly do hloubky. Měli jsme problémy s rozehrávkou, ale do třetí třetiny jsme hru změnili. Chtěli jsme hrát agresivně, forčekovat a to se nám dařilo. Od gólu na 1:1 jsme hráli dobře a měli jsme i šance. Musím vyzvednout brankáře Schwarze, protože nás v určitých fázích podržel.

Vladimír Kýhos (Karlovy Vary): Věděli jsme o síle Sparty, na zápas jsme se výborně připravili. Až do doby, než jsme dostali před koncem gól, tak si troufám říct, že jsme byli lepším mužstvem. Ta branka s námi samozřejmě trošku otřásla, Sparta se dostala na koně a ještě hrozilo, že bychom prohráli v normální hrací době. Jsme rádi za bod, ale myslím si, že jsme si po takovém výkonu nezasloužili zápas prohrát. Jsem na kluky hrdý. Tomáš Závorka odchytal parádní zápasy v přípravě, hlavně v Rusku, a Lukáš Mensator v takové formě nebyl. Jsme rádi, že máme tak vyrovnanou dvojici.