SPA - KPK 6:4 - Sparta zpět na vítězné vlně!

ET7, neděle 1. 9. 2013
Sparta - KalPa SPA - KAL
Sparta: Pöpperle – Piskáček, Pilař, Kubát, Sičák, Švrček, Gřegořek, Hrbas, Philipp – Ton, Hlinka, Pacovský – Kumstát, Přibyl, Buchtele – T. Rachůnek, Simon, Klimek – Procházka, Bahenský, Forman. Trenér: Josef Jandač.
KalPa: Kiviaho – Koivisto, Masuhr, Rissanen, Foss, Lyytinen, Kauppinen – Voutilainen, Kolehmainen, K. Kapanen – Pither, Lehkonen, Saarinen – S. Kapanen, Harmaja, Ikonen – Liedes, Riekkinen, Junnila. Trenér: Jari Laukkanen.
Branky a nahrávky: 11. T. Rachůnek, 36. Piskáček (Pilař, Hlinka), 37. Kubát (Přibyl), 38. Klimek (Simon, T. Rachůnek), 54. Buchtele (Sičák), 60. Klimek (Přibyl, T. Rachůnek) – 19. Voutilainen (Koivisto), 21. Kolehmainen, 41. K. Kapanen (Lyytinen, Kauppinen), 58. Pither (Masuhr, Kauppinen). Rozhodčí: Kalivoda, Schmejkal - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:5, navíc Piskáček (SPA) a K. Kapanen (KPK) 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 995. Střely na branku: 35:25. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4, 6:4.
I druhý souboj s celkem finské SM-liigy dopadl lépe pro domácí Spartu, po nájezdové výhře JYP Jyväskylä si připsala také skalp celku KalPa Kuopio. A to zejména zásluhou povedené druhé třetiny, ve které otočila vývoj zápasu z 1:2 na 4:2. Po dramatickém závěru nakonec výhru pojistil do prázdné branky svým druhým gólem v zápase Klimek.

Sparta se opět musela odejít bez reprezentantů Rolinka s Ivanem Rachůnkem a bez zraněného Pecha, na křídle třetí útočné formace se tak objevil Tomáš Rachůnek ze Lva, který Spartě vypomohl podobně jako v duelu s Jyväskylä Jánský. Úvod utkání byl na výrazné šance poměrně skoupý. Sparťané v poklidu ubránili první oslabení, Pöpperle, který poprvé v přípravě nastoupil ve druhém zápase v řadě, ani Kiviaho moc práce neměli. Byl to ale právě finský gólman, který v polovině první třetiny stál u první gólové akce.

Za brankou se totiž pokusil rozehrát, což mu hrubě nevyšlo a puk ukořistil Tomáš Rachůnek, který neměl nejmenší problém s tím zasunout ho okolo tyčky do opuštěné branky. V druhém sparťanském oslabení následně ujížděl Pacovský, ale jeho střela z levé strany se mezi tři tyče nevešla. Přes malé množství šancí nakonec týmy odcházely do šatny za nerozhodného stavu, minutu půl před přestávkou ujel obraně domácích Jukka Voutilainen a trefil se k pravé tyči.

21:5
Takovým poměrem Sparta soupeře přestřílela ve druhé třetině

A po minutě druhé třetiny už hosté vedli, v oslabení zakončil přečíslení dvou na jednoho Janne Kolehmainen. Sparta ovšem předvedla, jak má vypadat honba za otočením skóre. Bahenského rána skončila na břevně, Kubátova přesilovková rána na masce Kiviaha, Buchtelemu puk po Přibylově nabídce před prázdnou brankou přeskočil čepel a Tonovu střelu při další přesilovce lapil gólman Kuopia.

Po další obrovské šanci Přibyla, který jel na branku soupeře úplně sám, ale přestřelil, už přišel kýžený gól. Po důrazném napadání před brankovištěm Kiviahovi propadl pokus Jana Piskáčka. Po minutě a čtvrt už sparťané vedli, pilný přesilovkový střelec Karel Kubát propálil z horní hranice kruhu vše včetně Kiviaha. A trvalo pouze další minutu, než završil obrat Lukáš Klimek, který z levé strany dorazil odražený puk do sítě.

Do třetí části ale vůbec nevstoupili pravou nohou. Po Piskáčkově faulu za dvě plus deset minut se devět vteřin bránili jen ve třech a KalPa dokázala ve dvojnásobné početní výhodě snížit zásluhou dorážky Kasperiho Kapanena. Následně přišel další faul a obrovská šance Kauppinena, na druhé straně v oslabení ujel Rachůnek, ale nedokázal překonat Kiviaha.

Uklidnění přinesla početní výhoda na druhé straně. Sparta zamkla bránící čtveřici neskutečným tlakem. Nejprve trefil Ton tyčku, poté byl zcela sám před gólmanem Kumstát, ale nezvedl puk do odkryté části branky. Ujala se až střela golfákem z kruhu v podání Jana Buchteleho. KalPa ale dokázala odpovědět. Po faulu Gřegořka si kouč Laukkanen vyžádal oddechový čas a jeho svěřenci využili přesilovku ukázkově, na konci akce na jeden dotek stál Luke Pither. Finové ještě zkusili hru bez brankáře, kterou ale utnul druhou trefou v zápase Lukáš Klimek.