SPA - KOM 3:4 sn - Sparta podlehla Brnu v nájezdech

6., pátek 1. 10. 2010
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Gulaši, O´Brien, Jan Hanzlík, Salcido, Philipp - Kůrka, Broš, Ručinský - Hlaváč, D. Výborný, Smoleňák - Ton, J. Hlinka, Hromas - Pacovský, Y. Treille, Koreis
Kometa Brno: Hovi - Protivný, Stehlík, Houdek, Zubíček, Richter, Malec - Balej, R. Hruška, Kvapil - Erat, Brabenec, Hubáček - Jaroslav Svoboda, Huml, Veselý - Jakub Svoboda, R. Procházka, Pospíšil
Branky a nahrávky: 11. Broš (Gulaši, Kůrka), 37. Smoleňák (O´Brien), 44. Philipp (Hromas, J. Hlinka) - 11. Hubáček (Brabenec), 24. Kvapil (Stehlík), 33. Balej (R. Hruška, Kvapil), rozhodující sam. nájezd Brabenec. Rozhodčí: Hrubý, Šindler - Lhotský, Rozlílek.. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 5525. Střely na branku: 55:21. Průběh utkání: 1:0, 1:3 3:3, 3:4.
P r a h a - Sparta ač po celý zápas aktivnější si ze zápasu s Brnem odnesla porážku v nájezdech. Sparťanští hokejisté dokázali celkem pětapadesátkrát vystřelit na branku, ale hostující gólman Sasu Hovi za svá záda pustil jen tři z nich.

Do utkání vlétla lépe Sparta, která velmi brzy ovládla led a uzamkla svého soupeře ve svém pásmu. Ve větší šanci se však domácí ocitli až ve třetí minutě, kdy zblízka ohrožoval Hoviho Hromas s Hlinkou. Na druhé straně odpovídal o dvě minuty později Roman Erat, jenže svůj jedovatý pokus nedokázal vměstnat mezi tři tyče. Chvíli nato ujížděl sám obraně Holešovických Kvapil. Tváří v tvář Pöppperlemu však selhal. Možná i proto, že skotačící puk nedokázal včas ztlumit.

Gólový účet zápasu otevřel v jedenácté minutě Michal Broš, který pohotově dorazil za Hoviho záda odražený kotouč. Z vedení se však Pražané radovali pouho pouhých 16 sekund. Přesně tolik času stačilo Petru Hubáčkovi k tomu, aby ujel domácí obraně a nemastnou neslanou střelou propasíroval puk za sparťanskou jedničku. Sparťané se ještě do sirény snažili o vyrovnání, ale marně. Na hustujícího gólmana vypálili dvacetkrát, přesto se po úvodní třetině odcházelo do šaten za nerozhodného stavu.

Prostřední dějství odstartovali lépe Brněnští, jmenovitě pak forvard Ondřej Veselý. Vymotal se ze sparťanského sevření a nadvakrát se snažil překonat Pöpperleho. Jako by tím předznamenal sled událostí, které měly Pražany v následujících chvílích potkat. Hned o minutu později se totiž Kometa ujala vedení. Marek Kvapil ujel sparťánským zadákům a svůj nájezd završil gólem. Pražané sice pookřáli, gólman Hovi však všechny jejich pokusy úspěšně eliminoval.

A tak Brno udeřilo znovu. V početní výhodě se po pěkné akci na jeden dotek prosadil Josef Balej a poslal Kometu už do dvoubrankového vedení. Sparťany tak potkal podobný osud jako proti Slávii. Nadále bušili na brněnskou obrannou hráz, až se přece jen protrhla. Na začátku 37. minuty uklidil kotouč do sítě pohotový Radek Smoleňák a vykřesal tak pro domácí jiskru naděje.

Ve třetí dvacetiminutovce Sparta zaútočila hned zezačátku v přesilovce, kdy především Jiří Vykoukal zásoboval Hoviho jedním projektilem vedle druhého. Ve 44. minutě se Holešovičtí dočkali. Radek Philipp se krásně uvolnil mezi hostujícími beky a propálil finského brankáře. Sparťané, podobně jako třeba v derby, znovu dokázali smazat dvougólové manko.

Hra viditelně přitvrdila, ani jeden z týmů tomu druhému nic nedaroval. Ve 48. minutě se hosté vlastními chybami obrali o dva hráče na ledě, Sparta však dvojnásobnou početní výhodou pohrdla. Výrazněji se v ní dokázal prosadit jen Martin Ručinský, ovšem v těsné blízkosti Hoviho betonu už puk do branky nedostal. Dvě minuty před koncem se ve velké šanci objevil Marek Kvapil, ale minul. I díky tomu po šedesáti minutách svítilo na výsledkové tabuli nerozhodné skóre.

V prodloužení se jako první dral do šance brněnský Malec, jeho ránu však Pöpperle zpacifikoval. Na druhé straně se v podobné příležitosti ocitl kapitán Výborný, ovšem ani jeho střela nesplnila gólové parametry. Minutu před koncem ještě zahrozil Smoleňák. Nic to však neměnilo na faktu, že se v TESLA ARENĚ schylovalo k nájezdům.

Zatímco na straně domácích si úspěšně počínal jen Výborný, na straně hostů se trefili oba dva exekutoři. Vítězný nájezd zaznamenal brněnský kapitán Kamil Brabenec a rozhodl tak o tom, že druhý bod se stěhuje na Moravu.

Miloš Holaň (Sparta): "Taková prohra doma je pro nás velké zklamání. Po zápase v Třinci, kde jsme udělali chyby vzadu, jsme řekli, že budeme hrát dobře z obrany a půjdeme do tlaku. V první třetině ale ujeli hosté dvakrát sami na bránu a dvakrát do přečíslení dva na jednoho. Je to neakceptovatelné. Prohrávali jsme 1:3 a pokaždé se nepodaří takový obrat jako minule doma se Slavií."

Vladimír Jeřábek (Brno): "Hráli jsme, to co jsme chtěli a co jsme si řekli. Bylo to podmíněné výborným výkonem brankáře Hoviho a obětavostí v obraně. Vyráželi jsme do rychlých protiútoků. Za stavu 3:1 jsme měli ještě velké šance a mohli jsme tam sáhnout po třech bodech. Věděli jsme, že ve třetí třetině bude mít Sparta ohromný tlak, že z toho vzniknou fauly, nakonec vyrovnala, i když my jsme paradoxně mohli dát ještě v závěru v přesilovce gól na 4:3."