2. 4. 2014 | Tereza Velikovská

SPA - KOM 2:5 - První semifinále pro Kometu

SF1, středa 2. 4. 2014
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Krejčík, Philipp, Kubát, od 21. navíc Polášek - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek - Forman, Přibyl, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Kometa Brno: Čiliak - Miller, Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - J. Svoboda, Čermák, Hruška - T. Svoboda, Němec, Káňa - Zohorna, Raška, Pivko - Vondráček, Koreis, Burian. Trenér: Vladimír Kýhos.
Branky a nahrávky: 28. Hlinka (Piskáček, Ton), 56. Buchtele (Pilař, Ton) – 14. Zohorna (Pivko), 27. T. Svoboda (Vondráček, Kempný), 35. Kováčik (Káňa, Němec), 52. Zohorna (Pivko, Kováčik), 57. Hruška. Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:10. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9812. Střely na branku: 34:19. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 2:5. Nejlepší hráči utkání: I. Rachůnek - Kempný. Stav série: 0:1.
První semifinálový duel s Kometou Brno se Spartě vůbec nevydařil. Po druhém gólu soupeře sice dokázal rychle snížit Hlinka, ale poté už měli zápas na svých hokejkách hosté, kteří dali sparťanům pořádnou lekci z produktivity a z minima střel vytěžili celkem pět branek. V závěru v power play šesti proti třem sice přidal druhý domácí gól Buchtele, ale na jasném výsledku zápasu to už nic nezměnilo.

Do prvního semifinále vstoupili sparťané aktivně, druhá útočná formace si vytvořila tlak a Buchtele se málem dostal k hodně nebezpečné dorážce. Chybělo mu ale pár centimetrů a vzápětí se navíc dopustil útočného faulu. Přesilová hra se ale Kometě vůbec nevydařila a do šance se dostali naopak domácí hráči. Ivan Rachůnek ujel ve dvou na jednoho s Klimkem, volil zakončení střelou, kterou Čiliak schoval do lapačky. Už v plném počtu se málem prodral po chybné rozehrávce do úniku Čermák, ale Krejčík ho skvěle zastavil.

Druhá polovina úvodní části patřila na sparťanské straně Formanovi. Ten nejprve zkoušel objet branku a překvapit Čiliaka. To se mu nepovedlo, ale alespoň vybojoval přesilovku. Ta se ale Spartě vůbec nepovedla, po chybě Kubáta málem skóroval Čermák a v další šanci Brna tři vteřiny po jejím skončení dokonce inkasovala. Přečíslení tří na jednoho zakončoval u levé Pöpperleho tyčky Hynek Zohorna. Krátce nato vybojoval Forman další faul, tentokrát se drze protáhl podél pravého mantinelu a prokličkoval se až před branku. Jeho spoluhráčům se ale ani tahle početní výhoda nevydařila.

Na začátku prostřední části pokračovala mizérie obou týmů v přesilovkách, tentokrát se jedna nevyvedla Kometě, opět v ní zahrozil Ivan Rachůnek, ale z úhlu střílel vedle. Poté měli převahu domácí, ale ani velké šance Piskáčka a Tomáše Rachůnka v brance neskončily. Nevyšlo to ani v početní výhodě, kdy si první útok konečně vytvořil tlak. A přišel trest na druhé straně, po obrovském zmatku před Pöpperlem, kdy se puk kutálel brankovištěm, ho nakonec doklepl do sítě Tomáš Svoboda.

taková byla procentuální úspěšnost střelby Komety Brno

Odpověď Holešovických přišla po necelé minutě. Piskáček střílel z levého kruhu, poté kotouč, který se k němu vrátil zpět, posunul před branku na zakončujícího Jaroslava Hlinku. Po snížení se sparťané tlačili do útoku, ale Čiliak svůj tým opět spolehlivě držel, a to i v oslabení, kdy ho znovu ostřelovala první formace. To Brněnští Pöpperleho ohrožovali jen sporadicky, ale své šance dokázali proměňovat. Jako přečíslení dvou na jednoho, které zakončil backhandovým blafákem Jozef Kováčik. Ve hře ve čtyřech navíc ujel Burian, ale Pöpperle skvěle zasáhl ramenem.

Do třetí části vstupovali sparťané s dvoubrankovým mankem a jasným cílem, ale místo zvýšení tlaku přišly po úvodní příležitosti Kubáta šance soupeře. Burian znovu ujížděl na domácího gólmana, ale obránce mu tentokrát stihl zakončení znepříjemnit, takže jen backhandem nahodil puk na Pöpperleho. Nepomohla ani další početní výhoda, po ní proti Klimkovi skvěle uhájil svou tyčku Čiliak, když puk lapačkou udržel před brankovou čárou.

To Kometa své šance proměňovat dokázala. Hynek Zohorna dostal při hře ve čtyřech na obou stranách kotouč od Pivka a z vrcholu kruhu prostřelil Pöpperleho nad vyrážečkou. Necelých pět minut před koncem za stavu 1:4 měli sparťané poslední šanci na zdramatizování a dočkali se alespoň snížení. V power play šesti proti třem nahrál Ton od modré čáry Pilařovi na kruh, ten kotouč ještě posunul na lépe postaveného Jana Buchteleho, který propálil Čiliaka ránou z první z mezikruží. Sparťanům nezbylo, než to bez gólmana zkoušet i dál, do prázdné branky tak mohl zasadit pátou ránu a definitivní potvrzení brněnské výhry Jan Hruška.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Dnes jsme byli horší a Kometě jsme zápas darovali, protože na některé góly jsme jim sami nahráli. Nemyslím, že to byl zápas o nějakém přečtení soupeře. Bylo to klasické první utkání play off, které jsme pokazili. Bylo tam dost individuálních chyb. Druhý zápas musíme začít trošičku jinak. V produktivitě se musí přidat i další hráči, ne jen první pětka. Musíme zlepšit přesilovou hru, vlastně všechno. Hráčům nemůžu upřít snahu nebo bojovnost, ale nebyl to pravý playoffový výkon.

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno): K zápasu jsme přistoupili svědomitě a myslím si, že jsme Spartu porazili zbraněmi, kterými oni v sezoně porazili nás - brejky. Musíme pochválit Marka Čiliaka, který nás na začátku v první třetině a v jednou úseku ve druhé třetině výrazně podržel. A my jsme využili šance, které jsme měli. Byla to lekce z produktivity. Teď jsme klidnější. Splnili jsme si to, co jsme chtěli, odvézt si jeden zápas. Budeme ale chtít uspět i ve čtvrtek, protože soupeř bude o to nervóznější. Sparta si je určitě vědoma, že jet do Brna za stavu 0:2 by bylo hodně těžké.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila