SPA - KLA 8:1 - Kladno si z Prahy odváží debakl

11., pátek 2. 10. 2009
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Chábera - Hudec, Černošek, Mrázek, Gulaši, Hanzlík, Vykoukal, Macholda - Výborný, Hromas, Ručinský - Kratěna, Broš, Ton - Látal, Hlinka, Netík - Podlešák, Koreis, Langhammer.
Kladno: Kopřiva (od 21. Cikánek) - Kameš, Kaberle, Mudroch, Šmach, Toman, Dlouhý, Trončinský, Růžička - Diviš, Patera, Procházka - Bělohlav, Čurilla, Tomajko - Bílek, Kalla, Frolík - Eberle, Steiler, Kuchler.
Branky a nahrávky: 4. Ton (Kratěna), 6. Vykoukal (Ton, Kratěna), 8. Netík (Hlinka), 17. Langhammer (Látal), 38. Langhammer (Hlinka), 42. Vykoukal (Netík, Langhammer), 47. Hudec (Koreis), 55. Ručinský (Langhammer, Hromas) - 15. Frolík (Bílek). Rozhodčí: Stricker, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6, navíc Eberle (KLA) 5 minut + do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 6464.
Drtivý nástup Pražanů určil ráz středočeského derby, ve kterém Sparta smetla nevyzpytatelné Kladno 8:1. Domácí se do svého soupeře zakousli hned od úvodu a v osmé minutě vedli o 3 branky. Zdecimované Kladno se nezmohlo na odpor a Sparta v poklidu navyšovala svůj náskok až do konce.

Začátek utkání Spartě vyšel na výbornou, když se hned usadili před hostující brankou. Kladenský Kopřiva se musel činit při střelách Hanzlíka a Ručinského. Z úvodního tlaku domácí vytěžili i první branku zápasu. Ondřej Kratěna našel dobře najetého Petra Tona, který se zblízka nemýlil. Hned na to domácí dostali první přesilovku zápasu po faulu Procházky. V té se Sparťané radovali podruhé, když v její polovině se po křížné přihrávce trefil Jiří Vykoukal. Než se hosté stačili vzpamatovat z druhého úderu, už Kopřiva lovil puk ze své branky potřetí. V 8. minutě Tomáš Netík dorazil zblízka Hlinkovu střelu.

Hosté si po tomto zásahu vyžádali oddechový čas na uklidnění. Po něm se do šance dostal hostující Eberle, ale jeho střelu si Chábera pohlídal. V polovině utkání hosté dvakrát propadli na obranné modré, ale ani jednu šanci domácí hokejisté nedokázali využít. Kladenští dostali šanci na snížení na začátku 12. minuty, když na trestnou lavici putoval Ručinský, ale hosté s ní naložili prachbídně. Co se nepovedlo v početní výhodě, hosté napravili o minutu později. Na Bílkovu přihrávku zpoza branky si najel Martin Frolík a nedal Cháberovi šanci. Na hostující zásah měli domácí bleskovou odpověď, přesně se trefil Jakub Langhammer. Do konce první části měl šanci snížit hostující Kuchler, ale vylámal si zuby na Cháberovi. Sparta tak šla do šaten s tříbrankovým náskokem.

Úvod druhé třetiny přinesl střídání v kladenském brankovišti, Kopřivu nahradil Cikánek. Další co fanoušci mohli vidět, byl nezajímavý hokej s dvěma vyloučeními. Zajímavé situace se začaly rodit až po polovině utkání. Při vyloučení Vykoukala nejdříve zahrozil střelou od modré Kaberle a poté nebezpečně dorážel Patera. Už při hře pět na pět ujel po pravé straně Hlinka, natlačil se před obránce, ale již nezvládl přehodit Cikánkův beton. Další šance domácího týmu přišly při vyloučení kladenského Dlouhého. Ale ani Kratěna a po něm Langhammer Cikánka nepřekonali, i když nechybělo mnoho. Co se nepovedlo v přesilovce, napravil v čase 37:10 Jakub Langhammer, když jeho střelu vyrazil kladenský brankář do nohy Milana Tomana a od něj se puk odrazil do odkryté branky. Posledním zajímavým momentem bylo vyloučení hostujícího Eberleho za píchnutí holí do Podlešáka, přímo před zraky jednoho z rozhodčích.

Na začátku závěrečné části dohrávali domácí dlouhou početní výhodu, kterou ukončil bombou pod víko Jiří Vykoukal. Sparta pokračovala v obrovském tlaku, z kterého pramenily další fauly hostujících hráčů. Ale Sparta vědoma si svého náskoku občas zapomněla na zadní vrátka a v oslabení ujel Frolík, Chábera jeho nájezd zlikvidoval. Ve 46. minutě přišel další únik hostí, ale ani Patera nedokázal snížit. Za to Sparta trestala, Stanislav Hudec hledal před brankou volného Podlešáka, ale jeden z hostujících obránců srazil puk za bezmocného Cikánka. Další velkou šanci na navýšení skóre měl Netík, který ujel s Hlinkou při vlastním oslabení, ale jeho pokus e mezi tři tyče nevešel.

V 52. minutě ukázal Hlinka, jak se dnes hokejem baví. Ač se dostal do slibné pozice a byl faulován, tak ještě zadovkou našel Netíka, který tvrdou ranou neprostřelil hostujícího gólmana. Při dnešní kanonádě se svého první branky v sezóně dočkal i Martin Ručinský. Pět minut před koncem se rychlou kličkou zbavil obránce a bekhendovou střelou mezi Cikánkovy betony uzavřel dnešní účet. Fanoušci si začali mocně žádat deset kousků v hostující brance a halou probíhala mexická vlna. V závěru mohl dovršit hattrick Podlešák, ale branku minul o centimetry. Domácí dnes Kladno rozebrali do posledního šroubku a po dvou porážkách si pořádně zvedli sebevědomí.

Pavel Hynek (Sparta): "Všechno se odvíjelo od našeho dobrého začátku. Myslím si, že jsme předvedli dobrý výkon. Vysoký počet vstřelených branek ale nepřeceňujeme. Jsme rádi, že se nám dařilo. Ale musíme to potvrdit v dalších zápasech."

Petr Kasík (Kladno): "Hodnocení zápasu je ztráta času. Mohu jen říci, že gratuluji domácím k zasloužené výhře. Nevím, proč se nám nedaří venku. Příprava je stejná. Minule jsem říkal, že bude asi muset vedení vypravit autobus s manželkami a snoubenkami, dnes tady byly a vidíte, jak to dopadlo."