4., neděle 23. 9. 2012
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Schwarz - Philipp, Vallin, Milam, Husák, Gawryletz, D. Kočí, D. Sobotka - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tenkrát, J. Hlinka, Pacovský - Jánský, Simon, Bahenský - Y. Treille, Foster, S. Treille. Trenéři: Žemlička a Votruba.
Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Majeský, Drtina, Mocek, Macholda, Piskáček - Jágr, Plekanec, Tlustý - Hovorka, Patera, Hlaváč - M. Látal, Dragoun, Eberle - Valský, Melka, Kuchler. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.
Branky a nahrávky: 35. Tenkrát (Pacovský, Milam), 39. Foster (Y. Treile), 60. Jánský (Pacovský) - 37. Plekanec (Drtina, Hlaváč), 48. Plekanec (Patera), 52. Hovorka (Macholda, Patera), 53. Tlustý (Plekanec, Jágr). Rozhodčí: Hodek, Souček - Bláha, Lhotský. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:1. Diváci: 12589. Střely na branku: 32:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4, 3:4.
P r a h a - Sparta byla na hráči z NHL posílené Kladno krátká. Sparťané sice po druhé třetině v zápase vedli 2:1, v úvodu třetí třetiny ale nedokázali využít dlouhou přesilovku 5 na 3 a Kladno následně v rozmezí pouhých pěti minut otočilo na 2:4. Peter Jánský 13 vteřin před koncem už jen korigoval na konečných 3:4.

První minuty zápasu patřily jednoznačně Kladnu, kterému sice v kádru ještě chyběl Tomáš Kaberle, jinak ale hrálo se všemi posilami z NHL. A právě dvě z nich měly první větší šanci. V 7. minutě ujeli Plekanec s Jágrem, ten ale odkrytou branku netrefil. Kladno prvních deset minut dominovalo, hra se vyrovnala až díky první přesilovce Sparty. V 17. minutě mohla jít Sparta do vedení, Jánský s Brošem ujeli ve vlastní oslabení, přečíslení ale gólem nezpečetili.

I úvod druhé dvacetiminutovky zrežírovalo Kladno. Ve 22. minutě promarnil jednoznačnou gólovku Piskáček, který nedokázal puk poslat do úplně prázdné branky. V dalších minutách se ale obraz hry vyrovnával a do velkých šancí se stále častěji dostávala i Sparta.

Napoprvé ani Petr Tenkrát, ani Broš s Ivanem Rachůnkem ale nedotáhli své šance do gólového konce. První branky se tak diváci dočkali až ve 35. minutě. Petr Tenkrát dojel vyražený puk a tentokrát ho z úhlu přesně zametl do branky. Za necelé dvě minuty ale vyrovnal Tomáš Plekanec.

Do šaten se ale odcházelo za stavu 2:1 pro domácí. Kladno ve 39. minutě vyrobilo chybu na modré, které využili Yorick Treille s Alexem Fosterem, který vstřelil rozdílovou branku.

Obrovskou šanci na přidání dalšího gólu měla Sparta v úvodu třetí části, když hrála 75 vteřin dvojnásobnou přesilovku. Nevyužila ji a udeřilo naopak na druhé straně. Po přihrávce Patery objel ve 48. minutě Tomáš Plekanec branku a zasunutím puku k tyčce vyrovnal. Třetí branku Kladna přidal v 52. minutě Marek Hovorka a jen necelou minutu poté zvyšoval na 4:2 z pohledu Kladna Jiří Tlustý.

Třináct vteřin před koncem využil přesilovou hru Peter Jánský, korigoval už jen výsledek na konečných 3:4 z pohledu Sparty.

Jan Votruba (Sparta): S výsledkem nejsme spokojeni, protože jsme v průběhu utkání - ještě ve třetí třetině - vedli 2:1. Zlomovým bodem byla přesilovka pět na tři, ve které kdybychom odskočili na dva góly, tak by to bylo pro Kladno o hodně těžší. Pak jsme udělali několik taktických chyb, vyhodili jsme i kotouče za plexi a Kladno utkání otočilo. Na první formaci Kladna jsme se samozřejmě snažili připravit, byli jsme osobně na Slavii, ale ti hráči jsou tak kreativní, že jsou schopni improvizovat. V závěru utkání jsme je prostě neuhlídali.

Zdeněk Vojta (Kladno): Byl to nádherný zápas, jako vlastně každý, kteří kluci (posily z NHL) hrají. Byly tam nádherné akce. Rozhodli jsme ho až v poslední třetině, i když už ve druhé jsme měli šance, abychom alespoň vyrovnali. Stále jsme tomu ale věřili a štěstí se otočilo k nám. Tři góly (ve třetí třetině) byly nádherné.