SPA - KLA 2:5 - Jednoduchost slavila úspěch

5., neděle 17. 9. 2006
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Salfický (37. Přikryl) - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Černošek, Tabaček, Benýšek - P. Ton, Sivek, O. Kratěna - Netík, J. Hlinka, Podlešák - Dragoun, Langhammer, Hromas.
Kladno: Orct - Ševc, Zeman, Pavlas, M. Štěpánek, L. Procházka, V. Čech, Hájek - Horna, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Hluchý - Frolík, Kalla, Kuchler - M. Havel, Čurilla, Jaroš.
Branky a nahrávky: 40. Hlinka (Ton), 58. Ton (Hlinka) - 8. Gardoň (Hluchý), 22. Procházka L. (Kalla), 27. Horna (Procházka M.), 37. Zeman (Gardoň), 53. Ševc (Patera). Rozhodčí: Smeták - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 11:13. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4783.
Už tři kola čeká Sparta na plný bodový zisk, když v nedělní podvečer dostala nečekanou nadílku od Kladna. Rabat přijel do Prahy s jednoduchou taktikou, která slavila úspěch. Zatímco Holešovičtí na ledě působili ospalým dojmem, Kladno bylo živější a přímočařejší, s lehkostí se dostávalo do šancí a domácí celek přehrálo zejména ve druhé třetině. Pražané se stále hledají, navíc se trápí v koncovce. Poprvé v sezóně střídal také brankář Salfický, jehož nahradil Přikryl a uvedl se spolehlivým výkonem.

Pražané vstoupili do utkání ještě bez útočníka Vopata, Slovák Pohanka zaujal na střídačce pozici nehrajícího jedenáctého útočníka. Hned v úvodních vteřinách ujel Hanzlíkovi Patera, na Salfického si ovšem nepřišel. Na druhé straně měla Sparta možnost dlouhé přesilovky pět na tři, kromě střely Hlinky však hostujícího Orcta nedokázala prověřit. Rabat se osmělil a z protiútoku v 8. minutě Pražany ztrestal. Po levém křídle vnikl do třetiny Gardoň a střelou z dálky poslal Kladenské do vedení. Zaskočení sparťané jen těžko hledali recept na dobře fungující defenzívu hostí, když už se dostali na dostřel branky, volili přesto raději ještě nahrávku. Nejlépe se tedy vedlo čtvrté domácí formaci, která uzamkla Kladno před Orctem, ale z tlaku vytěžila jen několik slibných pokusů. Neujala se ani přesilovková kombinace Hlinky s Tonem, kterou tečí zakončoval zblízka Hanzlík.

Do prostředního dějství nastoupilo lépe Kladno, zato domácí se stáhli do obrany a příliš růžky nevystrkovali. Pasivitu Sparty potrestal ve 22. minutě navrátilec Libor Procházka, který dostal v brankovišti příliš času i prostoru a pohodlně umístil puk k tyči. Pražané zkoušeli odpovědět nájezdem Sivka, ten však neupěl a na druhé straně znovu hřmělo. Martin Procházka s Hornou vyšachovali Pražany kombinací na jeden dotek, a druhý jmenovaný zasouval touš do prázdné klece. Živější a lepší Kladno nezlomilo ani druhé dvojnásobné oslabení, když se s přehledem ubránilo a nepřipouštělo před gólmanem Orctem žádné komplikace. Navíc velice slibnou šanci před ležícím Salfickým zmařil Hluchý. Jeho nepovedený pokus však ve 37. minutě napravil Zeman, když uspěl v početní výhodě z dorážky. Čtvrtý gól vyhnal na střídačku nejistého Salfického, který přenechal své místo mezi tyčemi Přikrylovi. Vzápětí se mohla Sparta chytit své šance v již třetí přesilovce pět na tři, tentokrát o ní přišla faulem Hromase. Gólová radost domácích přišla až ve 40. minutě, kdy v pokračující početní výhodě zamířil nad rameno Orcta Hlinka.

Do třetí části vlétla Sparta s chutí a hned v prvních vteřinách nepříjemně obstřelovala kladenského brankáře. Tlak umocnila ještě přesilová hra, ve které Sivek nedokázal přehodit ležícího Orcta a ani Netík nezvedl puk do odkryté horní poloviny branky. Přikryl se zapotil až při nájezdu Kuchlera, se kterým si poradil na výbornou. Domácí náhradník držel své mužstvo i nadále, Kladno se do souvislejšího tlaku nedostalo, na domácí branku však vysílalo nebezpečné pokusy a Přikryl musel být neustále na pozoru. Po krátké pěstní potyčce se znovu zaplnili obě trestné lavice a při hře čtyři na čtyři v 53. minutě se skóre znovu pohnulo. Z dálky obránce Ševc prostřelil Přikryla, který si jeho ránu přizvedl do vlastní sítě. Mohutný závěr se v Holešovicích konal i tentokrát, ovšem dobře chytající Orct Spartě kazil snahu o zvrat. Ujala se pouze nádherná kombinace Tona s Hlinkou, kteří nedali šanci kladenské obraně ani brankáři Orctovi. Více už Pražané nezvládli a potřetí v řadě nedokázali zvítězit, tentokrát odešli z ledu bez bodu.

Marian Jelínek (Sparta): "Velice se trápíme v koncovce. Takový zápas jako proti Litvínovu se stane jednou za hokejovou kariéru. Vůbec nám nejdou přesilovky, Kladno v ní potřebovalo 15, 16 sekund na gól, nám nestačila ani minuta a půl pět na tři."

Petr Kasík (Kladno): "Věděli jsme, že to bude těžký zápas, ale výborně jsme hráli přesilovky pět na čtyři. V ní jsme také vstřelili čtvrtý gól, který byl hodně důležitý."