SPA - EIS 2:3 - Sparta v odvetě těsně podlehla

přát., úterý 4. 9. 2007
Sparta - Eisbären Berlin SPA - EIS
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Nedvěd J., Protivný, Mrázek -Ton, Nedvěd P., Vaic – Netík, Sivek, Melichárek – Dragoun, Langhammer, Štrba – Zelenka, Švagrovský, Hromas
Eisbären Berlin: Zepp – Baxman, Draxinger, Hördler, Quint, Roach – Smith, Beaufait, Braun – Busch, Felski, Mueller – Mulock, Oswald, Rankel – Ustorf, Walker, Weiss
Branky a nahrávky: 5. Ton z trest. střílení, 9. Sivek (Netík) – 8. Quint (Hördler), 23. Roach (Walker), 45. Smith (Weiss). Rozhodčí: Nečas - Pouzar, Žídek. Diváci: 300. Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 1:0.
V odvetě s berlínským klubem nastoupila Sparta v téměř kompletní sestavě. Chyběl pouze zraněný obránce Tabaček a útočníci Podlešák s Havlem. Domácí šli do vedení po ukázkovém gólu Petra Tona, ale Eisbären nakonec dokázali výsledek otočit ve svůj prospěch. Brankou k tomu přispěl i obránce Andrew Roach, který v roce 2004 svým proměněným nájezdem vyřadil Českou republiku z mistrovství světa.

Eisbären se na pražském ledě osmělili velmi rychle. Ve třetí minutě puk nebezpečně proskákal brankovištěm Tomáše Duby. O chvíli později se na německého gólmana řítil Ton, v samostatném úniku byl faulován a zkřížené ruce hlavního rozhodčího jasně signalizovaly trestné střílení. Exekutorem se stal sám postižený, jehož oblíbený blafák do bekhendu nedokázal zneškodnit ani gólman Zepp – Petr Ton 1:0. O několik málo okamžiků později dostala Sparta výhodu přesilové hry. V ní měl největší šanci Melichárek, který zakončil kolotoč přesných přihrávek jedovatou střelou. V minutě osmé se poprvé radovali hosté. Hördler svým pasem přesně našel hůl najíždějícího Quinta a ten překonal Dubu. V dalších 51 sekundách se stalo mnohé. Nejprve byl vyloučen Švagrovský, Berlín se hnal do útoku, který však gólem neskončil, čehož využila k překonání německé obrany dvojice Netík – Sivek a vrátila Spartě vedení. Michal Sivek svou střelou puk poslal přesně do protipohybu Zeppa, ten nemohl zasáhnout. O kontrování se snažil Rankel střelou z brankoviště, Duba byl pozorný. Další šance měla Sparta a to díky Dragounově střele od mantinelu nebo Zelenkově teči. V závěru první části ještě Hanzlík nechtěně nahrál Beaufaitovi, jeho střela se však neujala.

Do druhého dějství vstoupili lépe hosté z Berlína a v prvních deseti minutách si vytvořili mírnou převahu a několik šancí. Busch se pokusil po rychlém objetí branky zasunout kotouč za záda pražského gólmana, nakonec svůj manévr nezvládl. Německou vládu narušila obrovská šance Petra Tona. Ton předvedl své obrovské zrychlení a ocitl se tváří tvář brankáři, mířil mezi betony, avšak nepochodil. Vykoukalovo vyloučení znamenalo pro domácí branku největší ohrožení. Dobré příležitosti si vytvořili Hördler a Roach. V čase 12:24 bylo opět srovnáno. Obraně Sparty ujela dvojice hráčů soupeře a Andrew Roach nedal Dubovi ani nejmenší šanci zasáhnout – 2:2. Reagovat se pokusil Nedvěd, jehož střela jen orazítkovala tyčku Zeppovi klece. Vybojoval alespoň přesilovku a v té byla Sparta velmi nebezpečná, ale všechny pokusy domácích zlikvidoval Zepp. Poslední slovo v této třetině měl Dragoun, jeho projektil rozezvučel břevno.

Poslední část hry přinesla opět řadu zajímavých šancí na obou stranách. V první se objevil aktivní obránce Hördler, pálil do konstrukce branky. Duo Dragoun – Štrba uhánělo na jediného obránce, ale finální přihrávka byla zablokována. Udeřilo však na druhé straně. Smith poslal Eisbären poprvé v zápase do vedení, když využil přihrávku napříč Dubovým brankovištěm. Posledních deset minut základní hrací doby začala Sparta v početní výhodě. Nejnebezpečněji si v ní počínal Hanzlík, který tečoval Vykoukalovo nahození a poté od modré čáry střílející Ptáček. Nejblíže k vyrovnání byli domácí poté, co Ton vypíchl na útočné modré puk a společně s Nedvědem ujížděl na osamoceného Zeppa, ten však zasahovat nemusel, neboť Nedvěd přestřelil. Sivek poslal svou střelu po nahrávce od Tomáše Netíka mimo branku a Netík trefil pouze masku strážce německé svatyně. Utkání hrané ve velice dobrém nasazení a tempu s malým počtem vyloučení tedy skončilo 2:3.