37., úterý 19. 1. 2021
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Neužil – Němeček, Košťálek, Jurčina (A), Kalina, Dvořák, Polášek, Jandus – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Rousek, Sukeľ, Tomášek – Buchtele, Pech (A), Říčka – Kudrna, Vitouch, Dvořáček.
České Budějovice: Čiliak – Pýcha (C), Plášil, Vydarený (A), Kubíček, Slováček, Allen – Christov, Toman, Ville – Holec, Přikryl, Doležal – Karabáček, Voženílek, Forman – Beránek, Prokeš, Jonák – Novák.
Branky a nahrávky: 26. Buchtele (Jandus, Pech), 32. Horák (Sobotka, Košťálek), 45. Říčka (Buchtele, Pech), 46. Rousek (Řepík), 53. Němeček (Pech, Říčka), 55. Sobotka (Řepík) – 6. Kubíček (Forman, Voženílek), 33. Pýcha (Plášil, Přikryl). Rozhodčí: Hradil, Sýkora – Pešek, Malý. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 43:22. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 6:2.
Zprvu se zdálo, že duel s Českými Budějovicemi bude dalším, který dospěje do nastavení, nakonec se ale tak nestalo. Až do začátku třetí třetiny se o vedení celky přetahovaly, nicméně ve 46. minutě udal Lukáš Rousek jasný trend, který již Sparta neopustila. I díky stému bodu kapitána Michala Řepíka v našem dresu nastřílela během závěrečné dvacetiminutovky do klece Motoru čtyři branky a zajistila si tříbodové vítězství 6:2.

Do zápasu lépe vstoupili hosté, kteří od samého úvodu tlačili na Neužilovu svatyni. Svým náporem si poměrně brzy také vybojovali přesilovou hru, kterou ale v gól přetavit nedokázali. Sotva se však sparťan vrátil na ledovou plochu, na trestnou usedl další z Pražanů. A tuto šanci již Motor nepromarnil, odraženou střelu od Neužilových betonů poslal do sítě Šimon Kubíček.

Hru pět na čtyři si zkusila i Sparta, nicméně nesrovnala, naopak krátce po vyrovnání sil mohla podruhé inkasovat. Před Neužilem neodbytně doráželi hosté, kteří nakonec dostrkali puk za brankovou čáru, nicméně rozhodčí ihned rozpažil. Nic se na tom nezměnilo ani po přezkoumání videa. Do kabin se tak šlo za stavu 0:1.

S úvodem druhé třetiny usedl na trestnou lavici českobudějovický Slováček a Pražany čekala početní výhoda. Tu sice nezužitkovali, nicméně jim to pomohlo vrátit se do zápasu. Hostujícímu brankáři zadělali na nemálo vrásek, zejména pak Jan Buchtele, který se protáhl před branku a srovnal skóre.

S vyloučením exsparťana Formana měla Sparta další přesilovku, kterou patřičně využila, svůj celek poslal do vedení Roman Horák. Vzápětí se šlo do čtyř na obou stranách, když se do sebe pustil Pech s Voženílkem. Neuběhla ani půl minuta z trestů a Neužil sbíral puk ze své branky, Pavel Pýcha rychle vyrovnal stav na 2:2 a mohlo se začít od nuly. Do konce druhé třetiny stihl pouze usednout na trestnou lavici Vydarený po přímém vystřelení puku do fanouškovského transparentu na tribuně, toto vyloučení se následně překlopilo do dalšího dějství.

Do třetí části vstoupili silněji domácí, kteří tlačili na Čiliaka. Sílu na puku potvrdil Robert Říčka, jenž se dostal před branku i s nalepeným bránícím hráčem na zádech a trefil se do poloodkryté klece. Záhy na 4:2 zvýšil Lukáš Rousek po přihrávce Řepíka, kdy propadla obrana Motoru. Trenér Prospal si okamžitě zavolal své svěřence s využitím oddechového času a celou arenou se rozléhal jeho křik.

Z repertoáru domácích to ale ještě nebylo vše. Další přesilovku sice neproměnili, nicméně krátce po návratu Pýchy „Pátou“ rozezněl David Němeček. Motor už nedokázal navázat na svou hru z předešlých dvou dějství a dál se trápil, šestou trefu přidal Vladimír Sobotka. Po pádu do brankoviště Českých Budějovic odešel předčasně do kabiny s bolestivou grimasou domácí kapitán Michal Řepík, situace však nevznikla žádným zákrokem.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Měli jsme špatný vstup do zápasu, byli jsme pomalejší, soupeř hrál aktivně a vynutil si dva fauly. První třetinu jsme vůbec nezvládli, posléze jsme se rozhodli udělat v sestavě změny a říct si něco v kabině. Ve druhé třetině jsme zlepšili pohyb a důraz, ale pořád to nebylo ono. Až od třetí třetiny jsme předváděli dobrou hru, díky které soupeři asi už trochu docházely síly. V kádru máme vyrovnané formace, kde může rozhodnout prakticky kdokoliv. Víme, kde nás tlačí bota, pomalu se již začínáme chystat na vyřazovací část. Cítíme, že nejdůležitější fáze sezony se blíží."

Václav Prospal (Madeta Motor České Budějovice): "Zápas se mi nehodnotí lehce. Utkání jsme měli dobře rozehrané, sice jsme soupeře až tolik nepřehrávali, ale podařilo se nám odskočit do vedení. Následně přišla pasáž hry, ve které jsme udělali individuální chyby, které nás připravily o možnost porvat se ještě o nějaký bod. Celá naše hra se rázem rozsypala a bylo po zápase. Utkání jsme měli poměrně dobře rozehrané, ale bohužel jsme soupeře pustili do vedení. Chyby jsou frustrující, v některých chvílích se porážíme sami."