25., čtvrtek 19. 11. 2009
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Chábera - Vykoukal, Černošek, Macholda, Jan Hanzlík, Gulaši, Vydarený - Kratěna, Broš, Koreis - Ton, D. Výborný, Hromas - Netík, Langhammer, Ručinský
České Budějovice: Turek - Ptáček, S. Hudec, Snopek, Gřegořek, Kotaška, Melichar - Gulaš, Vak, Veselý - Kotrla, Mikeska, L. Květoň - Melichárek, Šimánek, Sailer - Micka, Mertl, Hřebejk
Branky a nahrávky: 34. Broš (Kratěna), 43. Koreis (Vydarený), 51. D. Výborný (Ton, Jan Hanzlík), 65. Vykoukal (D. Výborný, Ton) - 25. Vak (Veselý), 40. L. Květoň (Melichar, Snopek), 46. Gřegořek (Šimánek, Melichárek). Rozhodčí: Kubeš, Minář - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 3 978.
P r a h a - Domácí od druhé třetiny tahali za kratší část provazu, když museli dotahovat náskok Budějovic. Nakonec o osudu utkání rozhodl vydařenou střelou v prodloužení obránce Jiří Vykoukal. Zápas byl také brán jako souboj otce se synem. Více radosti měl mladší z klanu Výborných. Hráč Sparty se na vítězství podílel jednou brankou a jednou asitencí.

Duel mezi Spartou a Českými Budějovicemi odstartoval lépe pro Jihočechy, kteří záhy po úvodním buly dostali výhodu přesilové hry. Jenomže Pražané svou třetinu svědomitě hlídali a nepouštěli hosty do jakékoliv kombinace. A tak zahrozili sparťané. Ručinský chytře prostrčil kotouč na Macholdu, holešovický zadák však skákavý puk nezkrotil. O pár minut později se ke střele proháčkoval Petr Ton, jeho backhendový pokus ale skončil na Turkově rameni.

V polovině třetiny se ujali otěží zápasu Budějovičtí, po chytré kombinaci kapitána Sailera s Šimánkem musel Chábera zasahovat betonem. O chvíli později se znovu ocitl pod palbou, Josef Melichar se pokoušel tvrdou střelou vymést pavučiny ve sparťanské svatyni. Domácí gólman na poslední chvíli lapačkou vytěsnil jeho dělovku nad branku. I díky tomuto momentu se po prvním dějství odcházelo do kabin za nerozhodného stavu.

Prostřední fázi hry započali aktivněji sparťané. Karel Hromas si zpracoval prudkou přihrávku, avšak nedokázal zamířit mezi tři tyče. O chvíli později, ve 22. minutě na sebe Netík navázal hned tři Jihočechy, procpal mezi nimi přihrávku na odkrytého Jakuba Langhammera, ten však tváří v tvář budějovické jedničce selhal. A tak Jihočeši trestali. Ve 25. minutě se po přihrávce Ondřeje Veselého Tomáš Vak příliš dlouho nerozpakoval a nekompromisní střelou poslal hosty do vedení. Budějovičtí dál bušili do sparťanské defenzívy, před Cháberou se objevil Mertl, ale neuspěl. Sparťané odpověděli ve 34. minutě. V přesilové hře vypálil od modré Hanzlík, kotouč se od Turkovy výstroje odrazil před branku, kde do okryté sítě hbitě uklízel Michal Broš. Pražané nadále okupovali jihočeskou třetinu, ovšem sami se o ní připravili faulem Martina Ručinského. Jeho trest utnul deset sekund před koncem třetiny Lukáš Květoň, jemuž připravili gólovou pozici Snopek s Melicharem. Budějovičtí tedy vyprovodili sparťany z kluziště gólem do šatny.

Náskok však hostům nevydržel dlouho. Hned ve 43. minutě znovu dotáhl skóre do nerozhodného stavu Jakub Koreis. Tečoval střelu, která díky němu prošla za Turkova záda. Nerozhodný stav nevydržel na výsledkové tabuli ani pět minut. Budějovice se odpoutaly od svého soupeře ve 46. minutě, kdy v rohu vybojoval kotouč Tibor Melichárek, za pomoci Šimánka jej předložil Petru Gřekořkovi a jeho lehká střela si našla cestu do sparťanské klece. Cháberu pak ještě ohrozil českobudějovický Ondřej Veselý, domácí brankář zasahoval ramenem. Spartě se povedlo vyrovnat v 51. minutě. Turek vyrazil puk přímo na hokejku osamoceného Davida Výborného, který v klidu poslal kotouč do branky. Holešovičtí dotírali na jihočeskou obranu stále častěji, nedokázali však vyprodukovat žádnou vážnější šanci. 6o minut tedy rozuzlení nepřineslo, a tak se podruhé během dvou dní v TESLA ARENĚ prodlužovalo.

Hosté vlétli do prodloužení jako uragán, téměř ihned zamkli Pražany ve vlastním pásmu. Sparta se však z tlaku postupně vymaňovala. Dvacet sekund před koncem nastaveného času udeřili domácí počtvrté. David Výborný vybojoval u mantinelu kotouč, předložil jej najíždějícímu Jiřímu Vykoukalovi, který tvrdou střelou zařídil sparťanům šestou výhru v řadě. Ani František Výborný s novými svěřenci nenašel recept na sparťanskou hru.

Miloš Holaň (Sparta): "Musíme před hráči smeknout klobouk za to, jak odehráli v sedmi dnech čtyři zápasy na tři pětky. Obrovskou vůlí, obětavostí a bojovností jsme dneska vyloženě vydolovali druhý bod. Je jen nepříjemné, že se nám zranili další hráči. Nedohrál Tomáš Netík a Jirka Vykoukal dostal ránu do krční páteře. On sice zápas dokončil, ale uvidíme, jak na tom bude dál."

Milan Kupka (České Budějovice): "Chtěli jsme v dnešním utkání navázat na výkon, který jsme předvedli v Pardubicích, a myslím, že se nám to i povedlo. Odehráli jsme dobré utkání, je jen škoda, že si nevezeme domů víc bodů, protože v naší situaci je potřebujeme."