SPA - CEB 3:2p - Velký obrat hostů zastavil Kratěna

48., středa 11. 2. 2009
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec - Látal, Broš, Kratěna - Ton, D. Výborný, Netík - Hromas, Langhammer, Podlešák - Hrdel, Koreis, Kafka (30. Mrňa). Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
České Budějovice: Jakub Kovář - Mucha, Gřegořek, L. Poživil, Vydarený, Toman, Sičák - Kůrka, Huml, Veselý - Gulaš, Šimánek, Melichárek - Mertl, Vak, M. Hudec - Bílek, Duda, Hřebejk. Trenéři: Tlačil a Kupka.
Branky a nahrávky: 9. Ton (Vykoukal), 14. Podlešák (Hromas), 62. Kratěna (Broš, D. Výborný) - 56. Veselý, 58. Kůrka (Huml, Veselý). Rozhodčí: Minář, Turčan - Bejček, Pešek. Vyloučení: 11:12. Využití: 2:1. Diváci: 5971.
P r a h a - Už to vypadalo na snadné vítězství domácí Sparty, která ještě v 56. minutě vedla 2:0 díky gólům vstřeleným v první třetině. Jihočeši se však nevzdali, dvěma rychlými brankami vyrovnali a dohnali zápas do prodloužení. V nastaveném čase nevyužili dvě velké šance o konečném vítězství Sparty rozhodl domácí Ondřej Kratěna.

Do utkání nasadili trenéři proti sobě na brankářské posty Přikryla a Kováře, v obraně Jihočechů kvůli dohodě vedení klubů absentoval exsparťanský obránce František Ptáček. Domácí začali podle očekávání aktivněji, obranu Mountfieldu provětrával zejména Tomáš Netík. První gól pak padnul v deváté minutě. Sparta dostala kvůli špatnému střídání a jednomu faulu soupeře dvojnásobnou početní výhodu a tu po chvilce využila. Trefil se Petr Ton z těžkého úhlu, Kovář možná jeho ránu podcenil.

Jihočeši nebyli úplně neškodní, ve dvanácté minutě mohl srovnat další bývalý hráč Sparty Melichárek. Nebyl ale dost důrazný a o dvě minuty později jásali opět sparťané. To když v signalizované výhodě z dorážky skóroval Martin Podlešák. V závěru prvního dějství ještě mohli domácí zvýšit náskok už na 3:0. Z nepřehledného chumlu ale budějovičtí obránci stihli na poslední chvíli vyhodit.

Druhá třetina se ukázala jen jako jakési intermezzo mezi první a třetí třetinou, kdy se událo téměř vše podstatné. Oba týmy sice měli několik početních výhod, žádná ale neskončila za brankovou čarou, i díky dobrému postřehu obou gólmanů. Za zmínku stojí snad jen nevyužitá přesilovka hostů 5 na 3.

Poslední dějství také nenaznačovalo nějaké nečekané události. Sparta vypadala, jako by jí dvoubrankový náskok stačil ke štěstí, naproti tomu Mountfield působil trochu bezradným dojmem. Ani přesilovkách toho Jihočeši moc nepředvedli a sparťané to samé. Z letargie se tak diváci probudili až v 56. minutě. Díky minele obránce Černoška vstřelil kontaktní gól Ondřej Veselý a krátce po něm dokonce srovnal ze samostatného úniku Tomáš Kůrka.

Obrat nakonec Budějovičtí nedokonali. Měli sice na začátku prodloužení dvě velké šance, Kůrka ani Vydarený však na další bod pro svůj klub nedosáhli. Byl to naopak Ondřej Kratěna, kdo pár vteřin po vyloučení Lukáše Poživila rozhodl o bonusovém bodu pro domácí.

František Výborný (Sparta): "Po desetidenní přestávce, kdy mužstva jen trénovala a herní praxe chyběla, to bylo ze začátku opatrnější. Ale snažili jsme se být aktivní a vedli jsme zaslouženě. Ve druhé části jsme měli tutové šance a měli jsme dát jeden gól na víc a utkání bychom asi dotáhli do úspěšného konce. České Budějovice nastartoval šťastný gól pro ně a nešťastný pro nás. Bylo to pak 2:2 a takové utkání se dá i prohrát, takže jsme spokojení i s těmi dvěma body, i když tři jsme měli na dosah."

Jan Tlačil (České Budějovice): "Prvních deset minut se hrálo z obou stran opatrně. Pak jsme udělali chyby a Sparta šla do vedení 2:0. Celá druhá třetina byla poznamenaná častým vyloučením, takže hra byla založená na přesilovkách a oslabeních, nebyl to moc pohledný hokej. Ve třetí třetině jsme se snažili dostat více před brankáře a vynutit si tlak. To se nám povedlo, zápas jsme vyrovnali. V prodloužení jsme měli dvě šance, které jsme neproměnili, a vzápětí přišel trest."