17. 8. 2019 | Petr Pavlík, Vojtěch Martinek

SOC - SPA 4:3 - Těsná porážka po dramatu

přípravné utkání (Chomutov), sobota 17. 8. 2019
Soči (RUS) - Sparta SOC - SPA
Soči (RUS): Achmetov – J. Alexandrov, Ellis, Bertilsson, Nazarevič, Petrov, D. Alexandrov, Pogorišnij, Malcev – Merkulov, Strömwall, Archipov, Kaletnik, Kapustin, Rosén, Lugin, Orlovič-Grudkov, Točickij, Mosaljov, Krikunov, Collins, Šmeljov.
Sparta: Machovský – Kalina, Blain, Zeleňák, Jandus, Košťálek, Poizl, Krutil – Dočekal, Pech, Forman, Pšenička, Sukel', Říčka, Kudrna, Klíma, Rousek, Kern, Černoch, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 7. Archipov, 13. Nazarevič (Točickij), 16. Lugin (Pogorišnij), 40. D. Alexandrov – 43. Kern (Dvořáček, Dočekal), 44. Rousek, 60. Říčka. Rozhodčí: Hribik, Fraňo – Hynek, Gerát. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 300. Průběh utkání: 4:0, 4:3.

Všechno jednou končí, včetně sérií výher. Sparťané zavítali na sever Čech do chomutovské Rocknet arény, kde se utkali s účastníkem KHL ze Soči. Ten po dvou třetinách vedl o čtyři branky, nicméně se našim hráčům postupně povedlo snížit na rozdíl jediného gólu díky přesným zásahům Jana Kerna, Lukáše Rouska a Roberta Říčky. Na vyrovnání už však čas nezbyl, a Kruppovi svěřenci tak poprvé v přípravě prohráli.

Utkání odstartovalo ve svižném tempu. První šance zápasu přišla na straně českého zástupce, když Říčka střílel okamžitě po přejezdu modré čáry. Gólman Achmetov celou situaci zachránil svým hbitým zákrokem lapačkou. Další velký rozruch byl vidět zase na opačné straně kluziště. Šmeljov dostal přihrávku do dobré pozice a střelou bez přípravy rozezvučel pouze zadní mantinel. Následně se sparťané vinou zdržování hry museli bránit ve čtyřech, ale paradoxně právě oni mohli jít do vedení. Dvořáčkovi totiž chybělo trochu štěstí, aby umístil svoji střelu z osy hřiště do soupeřovy branky.

Pravidlo „nedáš – dostaneš“ se opět potvrdilo. Ruský tým stihl skórovat v téže početní výhodě, když Dmitrij Archipov z hranice brankoviště předvedl, jak má rychlé ruce. Soči se vstřelenou brankou dostalo na koně a sparťané měli s jeho pohybem menší problémy. Až při šanci Kudrny se diváci v hale zvedli ze sedadel, slovenskému forvardovi však sjel puk z čepele a zamířil pouze do oblouku branky. Pražané měli v této fázi hry mírně navrch, ale po slibných střelách Pecha, Pšeničky i Klímy zůstalo skóre neměnné.

Na druhé straně za to přišel trest. Ilja Nazarevič od modré čáry nezaváhal a svou střelou podruhé v zápase rozvlnil síť za brankářem Machovským. V závěru třetiny ještě měla velkou šanci dvojice Dočekal Forman, přičemž první jmenovaný nedosáhl na prudký pas od svého kolegy. Notičky zápasu, a především lekci v produktivitě, opět začal diktovat soupeř. Dmitrij Lugin v přečíslení tři na jednoho zvýšil náskok svého týmu, když načapal Machovského střelou na vzdálenější tyč. O něco málo chvil později už však sparťané svému parťákovi v brance jen děkovali. Stromwall se řítil sám na Machovského, který si s jeho backhandovým pokusem poradil.

Začátek prostřední periody patřil ruskému týmu. Stromwall se snažil ohrozit Machovského z rohu kluziště, sparťanský brankář vykryl střelu ramenem. Hned poté sparťané dostali velkou možnost v rámci první přesilové hry, která se později ještě zdvojnásobila! Pražané zamkli svého soka v jeho obranném pásmu a Blain zkoušel svoji střeleckou mušku od modré čáry. Jeho rána skončila na betonu ruského brankáře. Ještě blíže prvnímu sparťanskému gólu byl Kudrna, který z hranice kruhu nastřelil tyčku.

V dalším průběhu se hrálo nahoru dolů. Soči několikrát zahrozilo z mezikruží, v daleko větší šanci se ale ocitl Černoch, který sám před Achmetovem nastřelil pouze jeho betony. Propagačním pokusem ze středního pásma se poté prezentoval Dočekal, jehož střelu si brankář Soči bez problémů našel. Sparťané se rázem snažili otevřít hru ve středním pásmu, z čehož pramenily nebezpečné brejky ruského týmu. V dalším sparťanském oslabení se blýskl Klíma, jehož pokus skončil na připraveném Achmetovi. Pražané tak opět doplatili na špatnou produktivitu, jelikož se před brankářem Machovským prosadil Denis Alexandrov.

Úvod třetí části hry nabídl rychlou podívanou, a především hodně bruslení na obou stranách. Soči během krátkého sledu vyhodilo několikrát na zakázané uvolnění, což sparťanským borcům dodalo nový impuls. Parta kolem zkušeného Lukáše Pecha nedovolila soupeři vyjet z obranného pásma, načež díky Janu Kernovi snížila zpět na rozdíl tří branek. A v chomutovské hale bylo ještě veseleji! Lukáš Rousek totiž projel útočným pásmem a přesnou střelou z kruhu dal svému týmu ještě naději na zvrat v tomto utkání.

Sparťané byli najednou jako utržení ze řetězu, zato obrana Soči působila trochu rozpačitým dojmem. Dobrou šanci měl Forman, tomu ale puk přeskočil hokejku. Poté zkoušel rozhýbat soupeřovu obranu Pech, kterého pro změnu zradilo špatné zpracování. Sparťané byli aktivnější, ale zrazovalo je plno nepřesných přihrávek. A navíc museli po faulu Říčky opět do čtyř. Oslabení však sparťané zvládli až na nebezpečnou střelu Rosena na výbornou a nepřipustili další změnu ve skóre.

Na druhé straně měl velkou příležitost ve vlastním oslabení Dvořáček, před Achmetovem ale v rozhodujícím okamžiku nešťastně klopýtl. Ještě v samotném závěru mohl náš tým snížit při početní výhodě, což se nakonec podařilo! Pech společně se svojí formací nepustili soupeře z pásma a Robert Říčka zavěsil přesně do branky. Vyrovnat už ale naši hokejisté nedokázali a proti Soči si připsali první porážku v přípravě.