3. 9. 2006 | Lucie Vítková

SLZ - SPA 1:3 - Sparta obsadila třetí místo

turnaj, neděle 3. 9. 2006
Red Bull Salzburg - Sparta SLZ - SPA
Red Bull Salzburg: Bock - Pihl, Lainer, Lindgren, Artursson, Ulrich, Lakos, Pittl, Kasper - Hendrickson, Grabher, Koch, Pewal Ma., Hager, Peval Mo., Banham, Trattnig, Pinter, Mairitsch, Harand, Lind.
Sparta: Přikryl - Hanzlík, Mrázek, Ptáček, Černošek, Benýšek, Protivný, Tabaček - Dragoun, Netík, Hromas - Besser, Podlešák, Tvrzník - Ton, Langhammer, Vrbata - Hertl.
Branky a nahrávky: 12. Hendrickson (Pihl) - 19. Ton (Ptáček), 23. Langhammer (Benýšek), 60. Ton (Podlešák). Rozhodčí: Haas - Kaspar, Falkner. Vyloučení: 18:11. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1.
Hokejisté Sparty se v Salcburku rozloučili vítězstvím, když přesvedčivě porazili domácí výběr. Red Bulls šli do vedení v dvojnásobné přesilovce, na což Sparta stihla reagovat ještě do konce první dvacetiminutovky. Na začátku druhého dějství srhl stav utkání na stranu hostí Langhammer, na jehož gól již nikdo nestihl reagovat, a naopak v power play pojistil výsledek do prázdné klece ještě Ton. Dobrým pohybem a pevnou defenzívou dokráčeli Holešovičtí k výhře, která znamená konečné třetí místo.

Do utkání o třetí místo nastoupila Sparta bez zraněného útočníka Kratěny a v brance dostal poprvé na turnaji příležitost náhradní brankář Přikryl. Ten musel čelit hned slibné příležitosti Hagera, ale s jedovkou mířící mezi chrániče si poradil. Poté se o slovo již hlasitěji hlásili Pražané, kteří mohli těžit z tradičního velkého počtu přesilových her. Nejaktivněji si počínal ostrostřelec Ton, ale ani jedna z jeho stoprocentních šancí do sítě nezapadla. Neujala se ani rána bez přípravy Netíka, který zprava hledal skulinku u bližší tyče Bockovy branky. Salcburk ucítil příležitost při odraženém kotouči, Trattnig se uvolnil po křídle, kličkou do středu hřiště zmátl obranu a šikovně vystřelil. Následně šla Sparta do tří a za nedovolené zákroky ve 12. minutě zaplatila gólem. Hendrickson číhající u tyče počkal až bude Přikryl bezmocný, a poté jej překonal dorážkou zblízka. V pokračující přesilovce se musel sparťanský brankář ještě několikrát vyznamenat, Salcburk rázem totiž ožil a byl v tlaku. Po návratu z trestné lavice unikl všem Netík, z nájezdu však trefil tyč. Lépe se v 19. minutě dařilo Tonovi, jenž po přihrávce Ptáčka chladnokrevně vyrovnal.

Vstup do druhého dějství vyšel lépe Pražanům, kteří využili vzácné chvilky, kdy byl plný počet hráčů na ledě a dostali se do vedení. Langhammer dlouhou forhendovou kličkou oklamal Bocka, který se nestačil přemístit. Sparta pokračovala v plném nasazení a dobrým pohybem si vynutila fauly domácích hráčů. V následující přesilovce pět na tři byla blízko navýšení skóre, ale chyběla vždy přesná finální přihrávka. Netík zkoušel pálit z každé střelecké pozice, na hokejku se mu lepila ale smůla. V polovině utkání na ledě dominovali už jen Pražané a Salcburk zkoušel ohrožovat Přikryla pouze z ojedinělých přečíslení. Dvakrát v krátkém sledu se ke střele dostal Banham, do rukavice svůj projektil namířil Pinter. V závěru třetiny si do samostatného nájezdu znovu nabruslil Netík tentokrát volil kličku do bekhendu a o kousek přestřelil horní tyč domácí klece.

Se startem poslední dvacetiminutovky dostala Sparta znovu možnost dvojnásobné přesilovky, ale více jak minutu trvající výhoda znovu skončila bez potrestání. Nejblíže byl gólové radosti Langhammer, který z bezprostřední blízkosti nedokázal přehodit chránič ležícího brankáře. Na druhé straně se utrhla trojice domácích, uháněla na osamoceného Hanzlíka, jenž padl hned do první přihrávky a zkušeně situaci zachránil. Pražané kontrovali Tvrzníkem, ten zpracoval puk na hranici modré čáry a švihem zkoušel překvapit Bocka nad jeho ramenem. Vzápětí Dragoun s Hromasem dobře vyřešili přečíslení dva na jednoho, ale druhý jmenovaný trefil jen přemisťujícího se gólmana. S přibývajícím časem se hosté soustředili především na obranu a spolehlivým výkonem v defenzívě nepřipouštěli žádné komplikace. Nejvážnější pokus si připsal Grabher, když z dálky poslal puk mezi nohama Tabačka do hrudi připraveného Přikryla. V závěrečných vteřinách hrála Sparta oslabení, Salcburk se odhodlal k power play a připravil sparťanskému brankáři těžké chvilky. Ten však tlaku spolehlivými zákroky odolal, a tak mohl na druhé straně do prázdné branky zasunout kotouč znovu Ton. Pražané zaslouženě zvítězili, když podali dobrý výkon a umístili se na konečném třetím místě.