43., neděle 18. 1. 2009
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Furch - Kadlec, Špelda, Drtina, Žižka, Sloboda, Kolařík, od 21. navíc Kolařík - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Bednář, Červenka, Sklenář - Micka, V. Růžička ml., Doležal - P. Jelínek, od 25. navíc Holec, M. Čermák.
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Gulaši, L. Procházka, Černošek, Vinogradov - Netík, Broš, Látal - Ton, D. Výborný, Kratěna - Hromas, Langhammer, Podlešák - Hrdel, Koreis, Kafka.
Branky a nahrávky: 11. V. Růžička ml. (Doležal, Micka), 20. Bednář (Červenka, Sklenář), 32. Bednář (P. Jelínek), 64. Beránek (D. Hruška, Bednář) - 23. Podlešák (Langhammer), 44. Ton (Kratěna), 44. Vykoukal (Broš). Rozhodčí: Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 14126.
P r a h a - Souboj pražských "S" zvládla lépe domácí Slavia, která odsoudila svého rivala k třetí porážce v řadě. Napínavý průběh hodný tak prestižního zápasu, jako pražské derby bez výhrad je, sledovala rekordní návštěva letošního ročníku extraligy. Zápas díky obratu Holešovických z 3:1 na 3:3 dospěl do prodloužení, v němž rozhodl kapitán sešívaných Josef Beránek.

Zápas o nejen titul vládce Prahy, ale i o čelo tabulky začal poměrně opatrně, první pořádnou šanci měl na své holi slávista Sklenář až v šesté minutě. Jeho opakovaná dorážka gólem neskončila, stav 0:0 zůstal na kostce nad ledem i o čtyři minuty později, kdy sám na bránu ujížděl holešovický Tomáš Netík.

Střelecký účet otevřel až Vladimír Růžička junior. V čase 10:58 pro něj vypracoval gólovku Jiří Doležal, který operoval za Pöpperleho bránou. Poradil si postupně se dvěma obránci a přihrávkou na Růžičku zpoza brány pomohl Slavii otevřít skóre. Jakmile se sešívaní dostali do vedení, více se stáhli do obrany a čekali na chyby sparťanů, kteří úvody utkání poslední dobou příliš nezvládají. Když už si pak hosté mysleli, že stategii na vyrovnání hubeného náskoku slávistů promyslí o první přestávce, přihlásil se o slovo Jaroslav Bednář a Pöpperle kapituloval podruhé. Gól do šatny v 19:59 vypracovalo nejnebezpečnější duo extraligy Červenka - Bednář, kteří se řítili na sparťanského gólmana proti jedinému obránci a ve téměř stoprocentí šanci se nemýlili.

Druhá část začala pro Spartu nadějněji. Necelé tři minuty po začátku se svěřencům Františka Výborného podařilo snížit zásluhou Martina Podlešáka. Ten měl před brankovištěm jednoduchou práci, na slávistickém gólmanovi totiž zrovna ležel jeden ze sražených obránců jako na kanapi a sparťanskému útočníkovi s číslem 47 na zádech stála před očima prázdná brána. Hosté byli v první polovině druhé třetiny jednoznačně aktivnější. Byla to však Slavia, kdo přidal další gól. Chvíli potom, co Podlešák odešel na trestnou lavici odpykat si osobní trest, zvýšil na 3:1 jako obvykle famózní Jaroslav Bednář. Po vyhraném buly v čase 31:04 nikoho ke kotouči nepustil, sám si vybruslil do ideální střelecké pozice a šoupnul Pöpperlemu mezi betony další přídavek do své sbírky kanadských bodů.

Nejvíc naštval třetí gól červenobílých asi Marka Černoška. Za slávistickou brankou si ve 34. minutě vyřizoval ručně účty s hromotlukem Mickou a z bitky alá NHL vyšel jako poražený. Do potyčky se zapojilo i několik dalších hráčů, všichni byli rozhočím Minářem po zásluze odsouzeni k pobytu na trestné lavici za hrubost.

Sparta ještě neházela flintu do žita a dál podnikala výpady na Furchovu klec. Jedna z nadějí české brankářské školy měla občas i trochu potřebného štěstí, jako například v 35. minutě, když si na něj Výborný a čerstvě vyléčený Kratěna vyjeli ve dvou proti jednomu. Právě Kratěna měl před sebou odkrytou bránu, nezpracoval však Výborného pas a i díky tomu zůstal po druhé třetině stav 3:1.

Aby mohli sparťané myslet na nějaké body, museli trochu přitlačit v ofenzivě a to se jim dařilo poměrně dobře. Sparťanskou střelnici otevřel v dvě minuty po druhé pauze Langhammer, kterému střela ještě nevyšla ideálně. Kontaktní gól tak musel vstřelit Petr Ton. Loňský vítěz kanadského bodování si počkal na Kratěnovu nahrávku, ujel sešívaným obráncům a ranou mezi betony nedal Furchovi šanci.

Neuplynula ani minuta a bylo vyrovnáno. Jednu z mnoha šancí Sparty těsně po buly zužitkoval Jiří Vykoukal a náskok Slavie byl smazán. Krátce nato mohl sice odpovědět lídr letošní produktivity Bednář, hattrick mu ale nejspíš nebyl přán. Střeleckou smůlu měl ale hlavně Tomáš Netík, který asi z deseti hodně nadějných střel v zápase neproměnil ani jedinou. A protože do konce základní hrací doby ani jeden tým už skórovat nedokázal, muselo se prodlužovat.

Nejdříve to vypadalo, že bod navíc urve Sparta, zadáci vysočanského klubu si totiž nepohlídali Petra Tona, který v samostatných únicích rozhodně ví, co s pukem. Druhý gól však nepřidal a rozhodnout musel kapitán domácích Josef Beránek. Sparta šla vinou Michala Broše do tří a přesilovku 4 na 3 slávisté využili. Zkušený útočník s čerstvě podepsanou novou smlouvou si počkal v čase 63:56 u pravé tyčky na Hruškovu nahrávku a bylo hotovo. V pražském derby zvítězila podruhé za sebou Slavia a to opět za dva body.

Jiří Kalous (Slavia): "Bylo to vynikající utkání s obrovským nasazením obou týmů. Pro nás je škoda, že jsme v tom zápase, který jsme měli dobře rozehraný, ztratili ve třetí třetině bod. Na druhou stranu musím poděkovat týmu za to, že nesložil zbraně, šel za vítězstvím a dosáhl ho."

Marian Jelínek (Sparta): "Viděli jsme derby se vším všudy. Byly tam výsledkové zvraty, rvačky, nasazení. Můj tým si zaslouží poděkování, protože není jednoduché prohrávat 1:3 na Slavii a udělat z toho drama. Myslím si, že jsme byli více než půl zápasu lepším týmem, ale soupeř holt vyhrál."