30., pátek 4. 12. 2009
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Neruda - Kadlec, Špelda, Roth, Žižka, J. Drtina, Kolařík, Sloboda - D. Hruška, Beránek, Tomica - Kůrka, Červenka, Vondrka - P. Jelínek, V. Růžička ml., Doležal - Havel, Endál, Sklenář - Čermák
Sparta: Přikryl - Macholda, Černošek, Gulaši, Hanzlík, J. Mrázek, Vydarený, Bolf - Kratěna, Broš, Koreis - Ton, D. Výborný, Podlešák - Látal, Langhammer, Ručinský - Kafka, Hrdel, Vlček
Branky a nahrávky: 25. Beránek (Tomica, Sloboda), 28. Kůrka (Vondrka, Drtina), 59. Kadlec (Vondrka, Doležal) - 56. Broš. Rozhodčí: Hodek, Hradil - Bryška, Chytil. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 11 825.
P r a h a - Je rozhodnuto. Letošním vládcem Prahy se stává tým Slavie. Tomu se podařilo vyhrát i ve třetím letošním měření sil. Domácí si vypracovali dvoubrankový náskok během druhé třetiny, který zmírnil až pár minut před koncem Broš. Slavia už si vítězství vzít nenechala, když do prázdné branky Sparty pečetil výsledek Petr Kadlec.

Úvod zápasu byl strhující. Už po 19 vteřinách hry se dostal do úniku kanonýr Roman Červenka, na poslední chvíli byl ale zahákován a sudí Hodek okamžitě zkřížil ruce nad hlavou. Trestného střílení se ujal sám postižený, střela nad lapačku k úspěchu ovšem nevedla.

Slavia spustila místy až drtivý tlak, z čehož rezultovaly štiplavé pokusy Beránka a Slobody, ani jeden z nich ale nezacílil mezi tři tyče. Ke slovu se tak pomalu začala dostávat i Sparta, které do tempa pomohla první přesilová hra v zápase. Při ní hosté obsadili útočné pásmo, v největší šanci však Kratěna nastřelil jen Nerudu.

Svižné tempo pokračovalo. Slavisté pálili na Přikryla téměř z každé pozice a diváci se dostávali do varu. V osmé minutě byl blízko gólu agilní Červenka, jeho prudká rána ale znovu narazila jen do připraveného Přikryla. V 18. minutě se odehrála nejhezčí akce první třetiny. Neúnavná slávistická desítka si “narazila“ kotouč s Tomášem Kůrkou a z úhlu se řítila na hostujícího gólmana, ten se natáhl na led a lapačkou famózně vytěsnil takřka jistý gól. I přes jasnou převahu domácích se tak šlo do kabin za stavu 0:0.

Zatímco úvod střetnutí patřil domácím, do druhého dějství vstoupili lépe hosté. Zadák červenobílých Karol Sloboda seděl na trestné lavici a brankáři Nerudovi bylo rázem pořádné horko. Nejprve si musel poradit s prudkou střelou Gulašiho, o chvíli později zlikvidoval nepříjemný pokus Koreise.

A tak udeřila Slavia. V čase 24:37 našlápl domácí kapitán Josef Beránek, najel si před modrou čáru a nechytatelnou ránou překonal do té doby bezchybného Přikryla – 1:0. Krátce nato usedl k trestoměřičům hostující forvard David Výborný a červenobílí šli do dvoubrankového vedení. Drtina vypálil od modré, Vondrka srazil puk k volnému Tomáši Kůrkovi a ten zblízka rozvlnil síť – 2:0.

Na ledě se ještě více přiostřilo, což vyústilo v “nekonečnou“ strkanici mezi Beránkem a Podlešákem, rozhodčí ale doutnající vášně včas uhasili. Hra se začala kouskovat a málem přišlo snížení. Vydareného pumelici z dálky Neruda neviděl, naštěstí pro něj ale puk skončil na břevně.V závěrečných vteřinách druhé části si zpoza domácí brány ukázkově vybruslil Petr Ton, ani on ale se skóre nepohnul. Po 40 minutách tak svítil na kostce stav 2:0 pro domácí.

Hned zkraje třetí periody mohl navýšit slávistické vedení obránce Kadlec, který v dobré pozici trefil jen Přikrylův beton. Iniciativu tak přebrali hosté. Do zakončení se však dostávali pouze sporadicky - a když už si nějakou tu šanci vytvořili, spolehlivý Neruda byl na místě. Stejně jako v 50. minutě, kdy parádně vychytal útočníky Broše s Kratěnou.

Slavia se soustředila především na defenzívu a za potlesku tribun si hlídala potřebné vedení. V 54. minutě měl rozhodnutí na hokejce David Hruška, jenž nastoupil netradičně až ve třetí lajně, jeden z beků Sparty ho ale zavčasu odclonil. Hosté se nevzdávali a v čase 55:31 se dočkali kontaktního gólu. Michal Broš se od levého mantinelu lehce dostal až před Nerudu a umístěnou střelou rozjásal fanoušky Sparty.

Vzápětí vyfasoval dvouminutový trest slávistický útočník Havel a trenér mužstva z Holešovic David Volek se rozhodl posílit početní výhodu odvoláním brankáře Přikryla na střídačku. Místo vyrovnání ale přišel třetí zásah Slavie, o který se střelou do prázdné klece postaral Petr Kadlec. Slavia tak v této sezoně ovládla i třetí derby, tentokrát po výhře 3:1.

Jiří Čelanský (trenér HC Slavia Praha): "Výborně jsme do utkání vstoupili a byli jsme na ten zápas připravení, i když se nám nevedlo. Od začátku jsme byli o kousek lepší. Paradoxně ve druhé třetině, kdy jsme začali oslabeními a soupeř byl v největším tlaku, tak jsme potom odskočili na dva góly. Ne, že bychom si ten výsledek hlídali, ale vycházeli jsme z dobré obrany. Byli jsme ale i nebezpeční dopředu a chtěl bych klukům poděkovat, že před plnou arénou se nám podařilo doma konečně zvítězit. Je to velká úleva."

Miloš Holaň (trenér HC Sparta Praha): "Z naší strany to byl hodně nepovedený zápas už od začátku. V 19. vteřině jsme nechali ujet úplně samotného hráče a bylo z toho trestné střílení. Hned ve druhé minutě opět námaz a stoprocentní šance Slavie. První třetinu jsme díky výbornému výkonu Přikryla přestáli opravdu se štěstím. Ve druhé už se naše hra zlepšila, ale k výsledku to nevedlo a prohrávali jsme 2:0. Měli jsme tam za stavu 0:0 šanci, Michal Gulaši tam měl půlku brány odkrytou, ale nedali jsme. Ve třetí třetině ten gól přišel pozdě. I když jsme se pak odhodlali ke hře v šesti proti čtyřem, ke kýženému gólu to nevedlo. Špatně se to říká, ale asi jsme prohráli zaslouženě."