SKE - SPA 1:3 - Slibné vítězství do odvety!

1. Osmifinále, úterý 16. 11. 2021
Skelleftea - Sparta SKE - SPA
Skelleftea: Mann – Roos, Pudas, Wilsby, Nilsson, Kapla, Granberg, Forsfjäll – Loibl, M. Karlsson, Lindström – Hugg, Jonsson, L. Karlsson – Möller, Lindström, Kühnhackl – Robertsson, Stenman, Säll.
Sparta: Salák – Matuškin, Pogorišnyj, Tomov, Polášek, Jeřábek, Moravčík, Pavelka, Mikliš – Thorell, Horák, Kaše – Prymula, Sobotka, Chlapík – Strnad, D. Vitouch, Konečný – T. Jandus, Hašek, Doležal.
Branky a nahrávky: 25. Möller (Nilsson, Lindström) – 2. Chlapík (Jeřábek, Prymula), 40. Pavelka (Thorell, Sobotka), 51. Thorell (Sobotka, Kaše). Rozhodčí: Zrnić, Piragić – Yletyinen, Nordlander. Vyloučení: 0:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 433. Střely na branku: 28:17. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
Sparta po reprezentační přestávce zavítala do Švédska, kde ji čekalo první kolo play-off proti Skelleftee. Ačkoliv domácí měli střelecky navrch a zareagovali na brzký gól Filipa Chlapíka, sparťané bojovným výkonem a trefami Tomáše Pavelky s Erikem Thorellem dokráčeli pro vítězství 3:1, které je skvělým základem domácí odvetu v Praze.

Vstup do utkání vyšel sparťanům skvěle, protože už po první minutě dokázal zužitkovat důraz před brankou Filip Chlapík, když dorazil střelu Radka Jeřábka. Domácí mohli odpovědět Loiblovou střelou, kterou však Alexander Salák pokryl pohotovou lapačkou.

Vzápětí se Skellefteå dostala do tlaku i díky vyloučení Michala Moravčíka, jenže pevná defenziva Sparty odolala. Zajímavou střelu Toma Kühnhackala dokázal sparťanský brankář pokrýt, i proto sparťané vyrovnanou třetinu bez dalších výraznějších šancí zvládli.

Nestranný divák nesledoval ofenzivní přestřelku, ale kvalitní hokej se přenesl i do druhé části, kdy měli střelecky navrch domácí. Defenziva Sparty s jistým Alexanderem Salákem v zádech odolávala, leč proti střele Oscara Möllera byl sparťanský brankář krátký.

Kapitán domácích měl krátce nato další šanci, jenže pálil do boční síťky, zatímco Roosova střela mířila do mantinelu za brankou a minul také Vladimír Sobotka na druhé straně. Skellefteå měla střelecky navrch, jenže Alexander Salák odolával a v závěrečných vteřinách udeřil Tomáš Pavelka, který našemu týmu vystřelil těsné vedení.

V úvodu třetího dějství mohl navýšit náskok Filip Chlapík, jehož druhý gól domácí brankář odmítl. V první polovině třetí části měl zajímavou šanci také Tomáš Pavelka, leč Strauss Mann zasáhl. Vzápětí neuspěl na druhé straně z mezikruží Filip Roos, jehož neúspěch potrestal z levého kruhu Erik Thorell.

Švédové se ještě snažili vybojovat co nejlepší výsledek do odvety, jenže Sparta úspěšně odolávala a ke všemu hrozila z brejků, jenže Horákova střela z pravé strany k úspěchu nevedla. Svěřenci Miloslava Hořavy a Josefa Jandače už v závěru utkání náskok uhájili, proto si odváží slibné vítězství do pražské odvety.

Robert Ohlsson (Skellefteå AIK): "Měli jsme výhodu domácího prostředí, ale nebyli jsme dostatečně efektivní. Nebyli jsme důrazní a úspěšní před brankou, proto jsme prohráli 1:3, ačkoliv jsme byli lepším týmem. Sparta tolik střel neměla, ale byla velmi efektivní."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Jsme šťastnější tým, protože Skellefteå byla lepší. Ve druhé třetině jsme hráli hodně špatně, dostávali jsme se do potíží a byli jsme pod tlakem. Ve třetí třetině jsme trošku přidali a vyrovnali hru ve středním pásmu, navíc nás podržel Saša Salák, ale vyhráli jsme se štěstím."