15. 1. 2017 | Vojtěch Honzík, Jakub Borovský

PLZ - SPA 2:3p - Hlinka vystřelil bod navíc

39., neděle 15. 1. 2017
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Machovský - Němeček, Kadlec, Pulpán, Čerešňák, Moravčík, Kaňák – Kubalík, Kratěna, Svoboda – Stach, Preisinger, Indrák – Lev, Kracík, Hrnka – Kodýtek, Koreis, Vondráček. Trenér: Martin Straka.
Sparta: Škarek – Mikuš, Eminger, Gernát, Švrček, Barinka, Piskáček, Kalina – Hlinka, Vrána, Klimek – Forman, Ihnačák, Netík – Kumstát, Pech, Řepík – Uher, Cingel, Kudrna. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 40. Vondráček (Koreis), 58. Kubalík (Svoboda, Kadlec) – 33. Vrána (TS), 38. Pech (Hlinka, Vrána), 65. Hlinka (Gernát, Vrána). Rozhodčí: Polák, Pražák – Kotlík, Zíka. Vyloučení: 10:10, navíc Lev (PLZ) a Eminger (SPA) 10 minut. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 079. Střely na branku: 29:35. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči: Tomáš Vondráček - Petr Vrána.
Počtvrté nasadili trenéři do sparťanské branky Jakuba Škarka a i počtvrté z toho bylo vítězství. Svěřenci Jiřího Kalouse sice v Plzni ztratili dvoubrankové vedení, které zařídili Petr Vrána a Lukáš Pech, a utkání dospělo do prodloužení. V něm ale rozhodl o bodu navíc kapitán Jaroslav Hlinka pouhé tři vteřiny před koncem nastaveného času a zařídil třetí vítězství nad Západočechy v této sezoně.

Komentář

Opatrný úvod přinesl vážnější šanci až při početní výhodě indiánů, nikoliv však na domácí straně. Všem na ledě totiž pláchl Forman a od gólu jej zastavil po kličce do forhendu až Machovského pravý beton. Naopak levý zase vytasil Škarek na druhé straně, když se mezi kruhy zjevil Vondráček. Gólové parametry měla i dělovka Čerešňáka pár kroků za modrou, hostující gólman musel do akce povolat vyrážečku. V situaci dva na jednoho zahrozil také Kracík, který řádně provětral ramenní chránič gólmana Sparty. V závěru úvodního dějství se naopak musel mít na pozoru Machovský. Nejprve zlikvidoval šanci osamoceného Kumstáta na brankovišti, po chvilce si sjel mezi kruhy Gernát, skóre se však v úvodní části již nezměnilo.

Prostřední třetinu odšpuntoval svou dělovkou z mezikruží Lev, na Škarka si však nepřišel, stejně jako po chvilce nadvakrát Hrnka na brankovišti a Kubalík z pravého kruhu. Na druhé straně se osmělil Cingel, který z levé strany donutil Machovského k zákroku betonem. V ještě větší šanci se za nedlouho poté zjevil Řepík pálící z první po křižné přihrávce napříč pásmem, minul však zařízení.

V polovině utkání domácí obrana chybovala a Pulpán hasil únik Petra Vrány jen za cenu faulu. Forvard Sparty trestné střílení proměnil se štěstím, když puk přešel brankovou čáru až po dotyku s tyčkou i výstrojí domácího gólmana - 0:1! Modrobílí navíc během chvilky putovali dvakrát do čtyř a Pražané trestali. Velký závar spustili před domácí svatyní Vrána s Hlinkou a dílo zkázy pro Západočechy dokonal u levé tyče sjíždějící Lukáš Pech - 0:2! Indiáni odpověděli těsně před druhou sirénou. Tomáš Vondráček si vyjel zpoza branky až před ní a našel mezírku v postavení Škarka - 1:2!

V poslední dvacetiminutovce jako první zahrozili hosté. Cingel dostal příliš prostoru mezi kruhy a pořádně protáhl Machovského. Domácí o sobě dali vědět po tečované střele Hrnky z levého kruhu, která skončila na Škarkově vyrážečce. Před gólmanem Sparty se vzápětí zjevil Kratěna, zamířil však o kousíček nad. Diváky zvedla ze sedaček i povedená teč Indráka Čerešňákovy pobídky od modré, brankář hostí ovšem zvládl bravurně zakročit betonem.

Ty sklapl včas i proti Kubalíkovi, který v situaci tři na dva vypálil z pravé strany. Poté to již indiánům vyšlo a kdo jiný než nejlepší kanonýr soutěže mohl protrhnout domácí střeleckou smůlu. Dominik Kubalík se dostal k puku na brankovišti a naložil s šancí s bravurou - 2:2! Další malé vítězství zaznamenal pro modrobílé Lev, který se pěstně utkal s Emingerem a svého soka poměrně jasně skolil.

V prodloužení se nejprve do úniku dostal Pech, střela mezi betony ale na Machovského neplatila. Na druhé straně se zase utrhl Čerešňák, ani on ale nerozhodl. To se povedlo až tři vteřiny před koncem Jaroslavu Hlinkovi, který využil dorážkou velký zmatek před domácí svatyní - 2:3!

Ohlasy trenérů

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): "Dvě třetiny jsme dnes neodehráli úplně podle našich představ. Nebyl to od nás ideální výkon. V první třetině jsme promarnili hodně přesilovek a nedokázali jsme jejich využitím naklonit zápas v náš prospěch. Naopak ve druhé třetině jsme Spartě zbytečně darovali mraky přesilovek a díky jejich kvalitním hráčům na tuto činnost nás za to potrestali. Důležité pro nás bylo, že se nám povedlo dát kontaktní gól na 1:2 na konci druhé třetiny. Třetí třetina potom byla z naší strany dobrá a bojovná. Snažili jsme se s výsledkem něco udělat, což se nám nakonec podařilo. Situaci v prodloužení nesmím komentovat. Chyběly tři vteřiny z prodloužení a mohli jsme si trestných střílení užít dost a dost."

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Bylo to velice kvalitní vyrovnané utkání. Na domácích bylo vidět, že mají nějakou šňůru vyhraných utkání. Byli hodně sebevědomí. Nám to v prvních dvou třetinách velmi dobře bruslilo, byli jsme odolní v osobních soubojích a zaslouženě jsme vedli. Nicméně ve třetí třetině jsme trochu ztratili na aktivitě a necelé tři minuty před koncem jsme inkasovali vyrovnávací gól. Přesto jsme se ziskem dvou bodů po prodloužení spokojeni."

×
Odehrané 13:00 | Dor.
HC Sparta Praha
HC Energie Karlovy Vary
×
Dnes v | Jun.
Bílí Tygři Liberec
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Podruhé venku, jedeme na Kladno!

Kousal: Důležitý je náš týmový výkon

Kořenář: Byli jsme trpěliví a vyplatilo se!

1903-1913: Počátek nezdolné Sparty