27. 9. 2023 | Alžběta Žižková

PLZ - SPA 2:3 - Nejlepší start za 20 let!

5., středa 27. 9. 2023
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Pavlát – Kvasnička, Zámorský, Houdek, Dujsík, Piskáček (A), Jiříček – Schleiss (C), Lev (A), Holešinský – Hrabík, Adam, Pour – Benák, Mertl, Rekonen – Straka, Jansa, Matýs – Indrák.
Sparta: J. Kovář (Cichoň) – Němeček, Mozík, Kempný, Irving, Krejčík, Moravčík, Mikliš – P. Kousal (A), Horák, Kestner – Chlapík, O. Najman, Řepík (C) – Buchtele, Lajunen, Hauser – Forman (A), Vitouch, Konečný.
Branky a nahrávky: 13. Lev (Straka, Indrák), 44. Mertl (Zámorský, Rekonen) – 18. Buchtele (Hauser, Lajunen), 24. Forman (O. Najman), 49. Řepík (Chlapík). Rozhodčí: Pražák, Květoň - Brejcha, Zíka. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5523. Střely na branku: 24:30. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Petr Straka - Jani Lajunen.
I po pěti zápasech zůstáváme neporaženi! Vítězství v Plzni stvrdilo nejlepší vstup do sezony od ročníku 2003/2004, kdy jsme brali pět plných výher. Na západě Čech jsme museli otáčet nepříznivý vývoj, což se nám po trefách Miroslava Formana a Honzy Buchteleho podařilo. Ač srdnatě bojující Škodovka bojovala, na její vyrovnání odpověděl přesným zásahem Michal Řepík.

Komentář

Hned zkraje zápasu jsme po vyloučení Kvasničky dostali první možnost přesilové hry. V první velké šanci jsme se ocitli, když Najman po skvěle zvládnutém souboji přihrával Chlapíkovi, ten ale nešťastně trefil pouze Lajunena. Po vypršení prvního trestu měla velkou šanci také Plzeň, Zámorský ale dělovkou od modré trefil tyčku. Do další příležitosti se záhy dostali znovu sparťané. Kestner posílal křižnou přihrávku na osamoceného Horáka, ta ale k centrovi první formace kvůli dobrému obrannému zásahu nedoletěla.

A tak to byli Západočeši, kteří udeřili jako první. Zmatek před sparťanským brankovištěm ještě Kovář vyřešit zvládl, po následném souboji u mantinelu ale poslal Straka přesnou přihrávku na najíždějícího Jakuba Lva, jehož tvrdá rána i po nešťastné teči Němečka skončila až za Kovářem. Indiáni byli po gólu dál aktivní, Kovář si ale další pokusy pohlídal. A další gól tak patřil Spartě. Hauser po vyhraném vhazování poslal puk před branku na Jana Buchteleho, který jej lehkou tečí usměrnil do branky. A skóre jsme mohli v závěru první části ještě otočit. Kempného střelu Pavlát vyrazil jen přesně k Řepíkovi, sparťanský kapitán ale před odkrytou brankou promáchl.


Druhou třetinu otevřel velkou šancí Horák, z první ale z mezikruží těsně minul. Velmi rychle se mohlo naplnit “nedáš, dostaneš”, ale také Zámorský v přečíslení nezamířil přesně. Možnost první přesilové hry dostali také Indiáni, situaci ale vůbec nezvládli. Do přečíslení ujeli Najman s Miroslavem Formanem a druhý jmenovaný z pravého kruhu zamířil přesně. Vzápětí jsme dostali možnost přesilové hry opět my, zůstala ale bez úspěchu.

Již ve druhé polovině utkání pálil z mezikruží Schleiss, zamířil ale příliš vysoko. Následovala další přesilová hra Sparty, také Plzeň ale mohla skórovat v oslabení. Z druhé vlny zakončoval Kvasnička, Kovář si ale připsal úspěšný zásah. Ještě hůře pro domácí bylo po dalším faulu, který znamenal sparťanskou přesilovku pět na tři. V té se do skvělé šance dostal Krejčík, když se prokličkoval až před Pavláta, bekhendový blafák ale plzeňský brankář vystihl. Do druhé sirény jsme stihli ještě jednu přesilovku, ani ta ale nebyla úspěšná.


Jen pár vteřin po začátku třetí třetiny střílel po křižné přihrávce Kestner, Pavlát se ale stihl včas přemístit. Ve 44. minutě pak bylo opět vyrovnáno. Petr Zámorský z úhlu trefil tyčku, od ní se ale puk odrazil přesně k Tomáši Mertlovi, který puk dorazil za Kováře. Vedení mohl Spartě vzápětí vrátit Horák, puk ale nedokázal zvednout nad Pavlátovy betony.

Ani tak ale vyrovnané skóre příliš dlouho nevydrželo. Chlapík po souboji u mantinelu nahrál na levý kruh Michalu Řepíkovi, který z první trefil mezeru mezi betony Pavláta. Plzeňští dostali po nedovoleném zákroku Vitoucha opět šanci na srovnání, se střelami Schleisse nebo Benáka si ale Kovář poradil. Plzeňští dále tlačili i po konci přesilovky, střely Zámorského, Poura nebo další pokus Schleisse ale znovu skončily pouze u Kováře. Jedinečnou šanci na vyrovnání pak dostali Západočeši po nedovoleném zákroku Moravčíka. Petr Zámorský sice dostal puk do sítě, protože ale předtím vyhazovaný puk zachytil Schleiss vysokou holí, gól po úspěšné trenérské výzvě Sparty neplatil. Indiáni ještě zkoušeli hru v šesti, Kovář ale žádný další puk za svá záda nepustil a všechny tři body tak míří do Prahy.


Ohlasy trenérů

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): „Vstup do utkání jsme měli slušný, vstřelili jsme brzy branku, soupeř ale brzy srovnal po buly, kdy jsme špatně rozebrali hráče. Ve druhé třetině jsme hráli spoustu oslabení, což nám bere síly, toho je moc. Bohužel jsme nesehráli dobře ani naší přesilovku, kdy jsme nakonec sami inkasovali branku. Ve třetí části jsme bojovali, srovnali jsme, avšak záhy jsme opět inkasovali. V závěru jsme to jen honili, bylo to hektické. Musíme pracovat dále.“

Pavel Gross (HC Sparta Praha): „Viděli jsme velmi zajímavý zápase se vším všudy. My jsme byli na Plzeň velmi dobře připravení, viděli jsme jejich utkání proti Třinci, takový průběh jsme nechtěli připustit, což se povedlo. Byli jsme aktivní, měli jsme šance. Podařilo se nám srovnat na 1:1, což bylo velmi důležité. Domácí hráli skvěle oslabení, navíc náš gól padl v početní nevýhodě. Do týmu patří i náš videotrenér, který postřehl vysokou hůl, já to osobně moc dobře neviděl. Nicméně vyšlo nám to, za což jsem moc rád, porazili jsme velmi silný tým.“

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší