30. 12. 2020 | Petr Pavlík

PCE - SPA 5:4 - Divoké drama bez bodů

31., středa 30. 12. 2020
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Kantor – J. Kolář (A), Nakládal (C), Mikuš, Hrádek, Vála, J. Zdráhal, Holland – Paulovič, Poulíček, Blümel – Mandát (A), R. Kousal, Camara – Svačina, O. Roman, Machala – Kusý, Rohlík, Matýs.
Sparta: Machovský (35. Neužil) – M. Jandus, Němeček (A), Košťálek, Polášek, Kalina, Mikliš, Poizl – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Rousek, Tomášek, Říčka – Buchtele, Pech (A), Šmerha – Dvořáček, Sukeľ, Kudrna.
Branky a nahrávky: 15. Mikuš, 33. Poulíček (Paulovič, Nakládal), 35. Paulovič, 35. Camara (Mikuš, Vála), 56. Mandát (Kousal) - 6. Řepík (Tomášek), 9. Rousek (Buchtele, Tomášek), 12. Řepík (Sobotka), 44. Němeček (Sobotka). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 25:34. Průběh utkání: 0:3, 4:3, 4:4, 5:4.
Sparťané si na ledě v Pardubicích vypracovali tříbrankový náskok, když se dvakrát prosadil kapitán Michal Řepík, ale soupeř v dalším průběhu utkání otočil skóre na svoji stranu. Náš tým i přes vyrovnání z hole obránce Davida Němečka nebodoval, jelikož v závěrečných minutách inkasoval popáté v utkání. Pražané prohráli po bitvě 4:5 a zakončili rok 2020 porážkou.

V úvodních minutách hry se oba týmy nedostávaly do velkých šancí, až na konci šesté minuty byla k vidění první gólová akce. Tomášek si počkal na vhodný moment a adresoval skvělou přihrávku Michalu Řepíkovi, jemuž pouze stačilo nastavit hůl a nasměrovat kotouč za záda Pavla Kantora. Pardubickému brankáři začala přibývat práce a sparťané byli rázem na koni. Lukáš Rousek nejprve neproměnil svoji velkou šanci, ze stejného místa o něco pár vteřinek později se už prosadil. Sparťanský talent nekompromisní ranou nedal Kantorovi sebemenší šanci na zákrok.

Sparťané i nadále diktovali tempo hry a Pardubice byly pod velkým tlakem. Pechova formace si vytvořila před Kantorem slušný nápor a domácí gólman musel zlikvidovat řadu nebezpečných pokusů ze strany Pražanů. A sparťanská dominance přinesla další gól do pardubické branky. Sobotka udržel kotouč proti třem bránícím protihráčům a přihrál volnému Michalu Řepíkovi, jenž naskočil do hry rovnou ze střídačky a ihned se mohl radovat z gólu po dorážce v pardubickém půlkruhu.

O pár okamžiků později si však neporozuměli v obranném pásmu Machovský s Miklišem, od jehož chráničů kotouč zaplul do sparťanské sítě. Gól byl připsán Juraji Mikušovi, který se krátce před inkriminovaným okamžikem dotkl puku jako poslední. I přesto odcházeli do kabin spokojenější hosté, kterým se podařilo vstřelit tři branky a svoje vedení si přenesli do dalšího průběhu utkání.

Pardubičtí hokejisté nastoupili do druhé třetiny v lepším světle a brankář Machovský čelil několika domácím pokusům. Krátce nato měl ovšem velkou šanci Buchtele, jemuž předložil kotouč do dobré střelecké pozice Tomášek. První jmenovaný však nastřelil jen betony brankáře Kantora. Domácí si o pár chvil později vynutili faul ze sparťanské strany, když na trestnou lavici putoval kapitán hostujícího mužstva Michal Řepík. Pardubičtí hokejisté využili svoji přesilovku, když Paulovič narýsoval přihrávku do hokejky Patriku Poulíčkovi a domácí forvard bez větších obtíží dorazil touš do branky.

Východočeši ožili, vypracovali si další šance v útočném pásmu a výsledkem byl třetí pardubický gól. Matej Paulovič udělal rychlou kličku na střed kluziště a svou přesnou gólovou střelou zároveň vyhnal Machovského z jeho pracoviště. Do branky Pražanů nastoupil Jakub Neužil, ale náhradní gólman Sparty udržel čisté konto jen pár vteřin. Pardubičtí hráči předvedli rychlou souhru, na jejímž konci stál pohotový Anthony Camara a kanadský útočník poslal Dynamo poprvé v utkání do vedení.

Sparťané vlétli na svého soupeře a Kantor musel hned v prvních minutách třetí třetiny zasahovat. Tomášek se proháčkoval přes dva pardubické hráče, ale svoji akci nedokázal dotáhnout do úspěšného konce. Vzápětí se už Pražané radovali. Lví podíl na čtvrté brance našeho týmu odvedl útočník Sobotka, jenž v krkolomné pozici vystřelil na brankáře Kantora a odražený kotouč dopravil za záda domácího gólmana bek David Němeček, pro něhož se jednalo o druhou trefu ve sparťanském dresu.

V dalších minutách hry se naši hokejisté tlačili do dalších velkých šancí v útočném pásmu a Kantor si připsal na své konto řadu úspěšných zákroků. Před polovinou třetí třetiny šli domácí hráči do oslabení a velkou šanci v početní výhodě měl Řepík, ale člen první sparťanské formace si třetí branku do svých statistik nezapsal. Pardubičtí se v poslední pětiminutovce celého utkání dostali do velké příležitosti před Neužilem a Jan Mandát vrátil domácím ztracené vedení zpět. Naši hráči už další branku nezaznamenali a rok 2020 zakončili porážkou.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): "Na začátku utkání jsme měli nepochopitelný respekt ze soupeře, tohle chceme odbourat v budoucnu. Pokud totiž budeme hrát naši hru a chtít vyhrávat, tak se nemůžeme protivníka zaleknout a hrát takový svázaný hokej do stavu 0:3. Pomohl nám kontaktní gól na 1:3, od druhé třetiny nastoupilo jiné mužstvo, snažilo se hrát s kotoučem, bylo sebevědomé a musím před všemi hráči smeknout. Ve dvou třetinách ukázali obrovský charakter týmu, otočit zápas se Spartou z 0:3 je zkrátka skvělé."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Zápas se nám hodnotí špatně, neboť jsme neudrželi vedení 3:0. Že jsme takový náskok prošustrovali, se nám stalo potřetí. Přestali jsme hrát, měli jsme tam nějaké šance, ale dali jsme si vlastní gól."