MHK - SPA 3:1 - Jeden gól v Hradci nestačil

2., neděle 14. 9. 2014
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Kantor – Slovák, Frühauf, Jank, P. Mikuš, Pláněk, Vašíček, Dietz – Kudrna, Mertl, Šimánek – Dej, Kukumberg, Valcourt – Beránek, Knotek, Červený – Kopta, Tvrdík, Nedvídek. Trenér: Peter Draisaitl.
Sparta: Staňa – Pilař, Ďaloga, Piskáček, Barinka, Polášek, J. Mikuš, Hrbas – Réway, Hlinka, Rolinek – Kumstát, Pech, Forman – Sabolič, Přibyl, Cingel – Volek, Bahenský, Klimek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 7. Červený (Beránek), 13. Mertl (Kudrna), 14. Červený (Slovák, Knotek) – 11. Přibyl (Sabolič, Mikuš). Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Polonyi, Flegl. Vyloučení: 8:8, navíc Vašíček (MHK) - Barinka (SPA) a Forman (SPA) všichni 10 minut. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5366. Střely na branku: 26:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1. Nejlepší hráči utkání: Červený - Přibyl.
Duel druhého kola na ledě Hradce Králové Spartě nevynesl ani bod. Pražané sice na úvodní trefu Červeného dokázali odpovědět přesilovkovým gólem Daniela Přibyla, ale Hradec do konce první třetiny dokázal vstřelit další dvě branky. Ve zbylých 40 minutách už se ani jeden tým neprosadil, sparťané nedokázali najít recept na gólmana Kantora a z Hradce se vrací s prázdnou.

Hned v první minutě dostal hradecký stadion pocítit, že úvodní část rozhodně nudit nebude. Zatímco Kantor musel zasahovat proti Hlinkovi, sparťanskému brankáři pomohl při gólovce Valcourta jeho vlastní bek. Domácím ale netrvalo dlouho, než se do vedení opravdu dostali. Beránek prošťouchl puk na parádně našlápnutého Rudolfa Červeného, který svůj úprk zakončil krásnou střelou do protilehlého rohu branky.

1/20
jen jedna z dvaceti sparťanských střel našla cestu do branky

Sparta hned v jedenácté minutě využila přesilovku a vyrovnala. Sabolič si sjel do pozice obránce a i když jeho dělovku Hradečtí dokázali zblokovat, Daniel Přibyl si našel puk jako první a hned ho poslal k bližší Kantorově tyčce. Hosté se v první třetině těšili územní převaze. Nebylo jim to ale vůbec nic platné, protože v zakončení prokazovali větší dravost domácí. Vedení jim rychle vrátilo přečíslení prvního útoku zakončené Tomášem Mertlem, pak se podruhé v zápase prosadil Rudolf Červený. Tentokrát si počíhal na dorážku.

Kdo se po čtyřbrankové první třetině těšil na další góly, musel být zklamán. Ve druhém dějství dramatické bitvy se rozehrála partie prošpikovaná nedovolenými zákroky, které však ani jeden ze soupeřů nedokázal trestat. Sparta sice často držela útočné pásmo, ke snížení to ale nevedlo. Ve dvou slepených početních výhodách hradeckou branku prakticky neohrozila, za všechno mluvily pouhé tři střely ve druhé třetině.

Podobnou možností pak pohrdli i hokejisté Mountfieldu, kteří si ani nevypracovali potřebnou územní převahu. Větší pozornost tak směřovala na narůstající tvrdou hru, v kouskované partii byla místy tím nejzajímavějším. Třeba když se do sebe před sparťanskou střídačkou pustili dva slovenští kohouti Juraj Mikuš s Peterem Frühaufem.

"Byla to nepřehledná situace před brankou a já chtěl dorazit puk, protože jsem ho pořád viděl před gólmanem. A soupeř na mě skočil, tak jsme se trochu rafli."
- - utočník MIROSLAV FORMAN

Na straně hostů byl do té doby větší kus aktivity, ale do třetí části už vlétli s velkým elánem domácí hokejisté. Vycházeli z pozorné defenzivy a ve sparťanských řadách nacházeli okénka, třeba střídání první formace nabídlo velké šance Mertla i Kudrny. Když už pak domácí puk za brankovou čáru dostali, stalo se tak až po odpískání.

To už oběma protivníkům zcela evidentně docházely síly. O poznání míň to samozřejmě vadilo hokejistům Mountfieldu, kterým stačilo pozorně bránit. Konec zápasu ještě okořenila bitka Vašička s Formanem, která nakonec přinesla hostujícím příznivcům jedinou radost. V závěru si totiž hradečtí hráči v poklidu pohlídali tříbodové vítězství.

Peter Draisaitl (Mountfield Hradec Králové): Podmínky byly těžké. Vždyť i já jsem se potil na střídačce. Jaké to museli mít hráči na ledě. V první třetině jsme se dostali do vedení, ale pak nás Sparta dostala pod tlak. Ale to je logické, když takhle kvalitní mužstvo prohrává. Některé situace jsme nesehráli moc chytře, ale je to tvrdě odpracované a důležité vítězství.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Nebyla to příliš kvalitní sportovní podívaná. Vlastně to nebyla žádná podívaná. Jenže podmínky byly těžké pro oba týmy stejně, a proto se na ně nemůžeme vymlouvat. My jsme zkrátka dali jen jeden gól a s tím se nevyhrává.