28., neděle 7. 12. 2014
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Kacetl – Vydarený, Frühauf, Vašíček, Slovák, P. Mikuš, Pláněk – Pospíšil, Mertl, Šimánek – Dej, Kukumberg, Vantuch – Beránek, Knotek, Červený – Pilař, Tvrdík, Nedvídek. Trenér: Peter Draisaitl.
Sparta: Novotný - Polášek, Piskáček, Ďaloga, Mikuš, Eminger, Barinka, Švrček - Réway, Hlinka, Hlaváč - Kumstát, Cingel, Klimek - Sabolič, Pech, Buchtele - Forman, Chlapík, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 44. Mertl (Knotek, Šimánek), 44. Slovák (Vydarený) - 10. Buchtele (Sabolič, Pech), 35. Pech (Piskáček), 61. Hlinka (Klimek, Mikuš). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4228. Střely na branku: 24:17. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Slovák - Novotný.
Ve třetím vzájemném utkání převážila Sparta bilanci s Hradcem Králové v této sezoně na svoji stranu. Sparťané do utkání vstoupili lépe a ve 35. minutě vedli zásluhou Jana Buchteleho a Lukáše Pecha už 2:0. Domácí sice dokázali během pouhých 46 sekund ve třetí třetině srovnat, ale druhý bod Spartě vystřelil v první minutě prodloužení Jaroslav Hlinka. V rámci střídavého startu naskočil za Spartu poprvé od roku 2010 jeho parťák Jan Hlaváč.

Hosté od úvodního buly dobře kombinovali, a díky tomu se mohli prosadit už v polovině čtvrté minuty, kdy parádní přihrávky Réwaye a Hlinky vybídly ke skórování Hlaváče. Mountfield odpověděl pokusem jubilanta Vydareného, který se v 501. zápase v extralize z ideální pozice prosadit nedokázal. Hrál se velmi útočný hokej a přestože se Mountfield nenachází v dobrém psychickém rozpoložení, nebyl v první části horším týmem. I přesto však inkasoval, a to těsně před polovinou první třetiny.

Hradecká obrana si opět nedokázala rozebrat ve své třetině soupeře a výsledkem byla zcela prázdná brána před Janem Buchtelem, který snad nemohl nedat. Východočeši se hodně hnali do útoku, pálili ze všech pozic, tlačili se do brány a párkrát to na hradeckém zimním stadionu jen zahučelo. I přes snahu však Hradec jednu branku po první dvacetiminutovce na svého soka ztrácel.

Pořádně horké chvilky zažívali domácí na začátku prostřední části, kdy byli během krátké chvíle dvakrát potrestáni za své přestupky. Bylo z toho 35 vteřin dvojnásobného oslabení a pořádná šance Réwaye. Sparťanský útočník ale prázdnou klec netrefil. Také Mountfield se dočkal své šance v přesilové hře, kotouč už poskakoval v brankovišti, ale dříve než hradečtí hráči ho dokázal dostat do bezpečí Švrček.

Vysoké tempo kolem poloviny zápasu celkem opadlo, hrálo se především ve středním pásmu. Tuto pasáž narušil až Cingel, který jel sám na Kacetla. Na poslední chvíli mu rybičkou vypíchl puk vracející se Vašíček. Přesto si Sparta dvoubrankové vedení vzala. Ve 35. minutě, minutu po předchozí akci, ujeli dva Pražané na jediného obránce domácích a byla z toho druhá branka zápasu. Střelu Lukáše Pecha zápěstím Kacetl neudržel a puk mu propadl za záda.

Jako by trenér Draisaitl polil své svěřence živou vodou, tak vypadal vstup královéhradeckých hokejistů do závěrečné části. Od začátku hýřili útočnou aktivitou, jen za první minutu vyslali na Novotného branku tři střelecké pokusy. A pak to konečně přišlo. Šťastné trefy se Hradečtí dočkali v čase 43:02. Tomáš Mertl se v blízkosti branky otočil kolem své osy, plácl do puku a ten dojel až do brány.

Hned vzápětí Sparta dvakrát faulovala a Hradec se znovu radoval. Ve dvojnásobné přesilovce si vyměnil puk Vydarený s Tomášem Slovákem, který prostřelil Novotného po 46 vteřinách znovu a v Hradci bylo srovnáno. Tlak domácích byl velký, ve třetí periodě přestříleli svého soupeře 13:4. Sparta mohla lvy přibrzdit v přesilové hře, Kacetl v brance se ale blýskl parádním zákrokem proti střele z pravého kruhu.

Kdo se těšil na další minuty hry nebo dokonce dovednostní soutěž, ten měl smůlu. Hned v první minutě nastavení totiž nechala obrana Hradce u Kacetla Jaroslava Hlinku, jenž se nadvakrát prosadil a přisoudil bonusový bod Pražanům. Ti si tak připsali druhou výhru nad Mountfieldem v sezoně.

Peter Draisaitl (Mountfield Hradec Králové): Na bodu, který jsme tentokrát získali, se budeme snažit postavit něco pozitivního. Ale máme toho mnoho, co musíme zlepšovat.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Z naší strany to byl dvě třetiny výborný výkon. Dařilo se nám, hráli jsme agresivně. Jenže se nám nevydařil vstup do třetí třetiny. Přesto musím říct, že se hrál dobrý až výborný hokej ve výborné atmosféře. Jsme rádi, že jsme nakonec výsledek překlopili na naši stranu.