1., pátek 16. 9. 2022
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Novotný – Pýcha, Pláněk (A), Jánošík, Lintuniemi, R. Jeřábek, Stříteský, Štich – Šmerha, Lantoši, Šťastný – Åberg, O. Najman (A), P. Kousal – Lunter, Fořt, J. Stránský (C) – M. Beránek, Bičevskis, Eberle.
Sparta: J. Kovář – Graňák, Krejčík (A), Polášek (A), Jurčina, Němeček, Jandus, Mikliš – Simon, Konečný, Řepík (C) – Tomášek, Horák, E. Thorell – Forman, G. Thorell, Kaše – Dvořáček, Vitouch, Přibyl.
Branky a nahrávky: 5. Stříteský (Lantoši), 13. Šmerha (Lantoši, Stříteský), 25. Fořt (Lunter, J. Stránský), 56. J. Stránský (Lantoši) – 14. Horák (Tomášek), 26. Vitouch (Přibyl). Rozhodčí: Úlehla, Kika – Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 347. Střely na branku: 32:13. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 4:2. Nejlepší hráči utkání: Róbert Lantoši - Roman Horák.
Vstup do nového extraligového ročníku našemu týmu nevyšel, když na ledě Mladé Boleslavi prohrál 2:4. Bruslaři byli od začátku zápasu střelecky aktivnějším týmem, což jim usnadnil také velký počet sparťanských vyloučení. Úvodní porážku nové sezony neodvrátily ani trefy Romana Horáka s Davidem Vitouchem. Už v neděli však čeká náš tým domácí premiéra proti Litvínovu.

Vstup do úvodního zápasu vyšel lépe Mladé Bolesavi, která byla od úvodních vteřin aktivnější, leč Tomáše Šmerhu vychytal debutant Jakub Kovář. Náš tým se dostával do zakončení marně, naopak za domácí zahrozil od modré čáry Maris Bičevskis, a přestože neuspěl, Bruslaři udeřili vzápětí. Lantošiho pěknou akci totiž zakončil střelou do horního růžku Matěj Stříteský.

Aktivnější Středočeši nepolevili, navíc jim pomohlo vyloučení Jakuba Konečného. David Šťastný pálil v přesilovce na branku, Róbert Lantoši neuspěl proti sparťanskému brankáři. Ačkoliv sparťané oslabení ustáli, za polovinou zápasu zužitkoval svůj tlak do brankoviště Tomáš Šmerha. Na jeho branku zareagoval po necelých dvou minutách ale o necelé dvě minuty později využil přihrávku zpoza branky Roman Horák, který tak snížil.

Aktivní a svižný hokej na obě strany další góly nepřinesl, jelikož Ondřej Najman pálil nad branku a přesilovka domácích po vyloučení Davida Dvořáčka trvala jen třináct vteřin. Na trestnou totiž putoval Tomáš Šmerha, při jehož vyloučení Pontus Åberg vypálil nad.

Středočeši pokračovali ve střelecké aktivitě i po přestávce, což jim usnadnily dva sparťanské tresty v krátkém sledu. Tři sparťané na ledě s jistým Jakubem Kovářem v zádech těžký moment ustáli, ale již v plném počtu inkasovali potřetí. Tomáš Fořt si najel k levé tyčce, kam mu přišla Lunterova povedená přihrávka, po níž usměrnil kotouč do sítě.

Utkání však pokračovalo v nastoleném trendu, jelikož neunikla ani minuta a David Vitouch zužitkoval parádní přihrávku Daniela Přibyla bekhendem pod horní tyčku. Kotouč měnil jednu stranu za druhou, Miklišův ani Kousalův pokus však brankáře neohrozil. V polovině třetiny putoval na trestnou lavici Martin Jandus, jehož trest sparťané ustáli.

Ve zbytku prostředního dějství pálili střelci převážně mimo, rána Ondřeje Mikliše od modré čáry však orazítkovala tyčku! I přes velkou snahu sparťanů se nám nepodařilo výrazněji zahrozit a druhou třetinu korunovalo vyloučení Adama Poláška.

Bruslařům pokračující přesilovka příliš nesedla, naopak sparťané mohli skočit do tempa po vyloučení Adama Jánošíka. Pokusy Dominika Simona z kruhu ani Jakuba Krejčíka z mezikruží však na Filipa Novotného nestačily, načež se první jmenovaný dostal před brankou domácích do křížku s Davidem Štichem a po strkanici putoval na trestnou.

Ač se sparťané snažili, jejich pokusy končily mimo, nebo je pochytal brankář Bruslařů. Otevřený hokej na obě strany mohl zužitkovat Jakub Konečný, jenže střela od mantinelu stejně jako dva pokusy domácích gólem neskončila. V závěru už domácí kontrolovali své pásmo, zápas okořenila mela u mantinelu a v závěru přišel gól Jana Stránského, který neodvrátila ani trenérská výzva.

Naše mužstvo zkoušelo ještě zvrátit nepříznivý výsledek, jenže střelu Erika Thorella do středu branky dokázal Filip Novotný pokrýt a závěrečná hra bez Jakuba Kováře v šesti hráčích už dramatický závěr nepřinesla.

Ladislav Čihák (BK Mladá Boleslav): "Přijel soupeř, který je papírově velice silný, ale zhodnotím hlavně naši hru. Dobře jsme vstoupili do utkání a podařilo se nám dát gól. Celých šedesát minut jsme hráli podle plánu, který jsme si dali před zápasem, kluci to odbojovali. Navíc jsme si pomohli přesilovou hrou. I do obrany jsme hráli dobře, šli jsme si prostě za vítězstvím."

Pavel Patera (HC Sparta Praha): "Do konce zápasu nás držel gólman a speciální formace na oslabení, které ubránily spoustu přesilovek domácích. Díky nim to bylo dlouho jen o gól, tihle hráči nám dávali šanci na úspěch. Boleslav nás přebruslila. Když prohráváme osobní souboje jeden na jednoho, tak nemůžeme uhrát vůbec nic."